26 Nisan 2017 Çarşamba

Çocuklara diyet yaptırmak doğru mu?


Çocuklarda Diyet


Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuklar günümüzün hastalığı “obezite” riski görülür. Çocuklukta görülen obeziteobezite, gelecek yıllarda başta kalp damar hastalıkları, diyabet ve hipertansiyon olmak üzere birçok sağlık sorununu tetikliyor. Bu nedenle bebeklikten başlayarak sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi ve hareketli bir yaşam sürme bilincinin çocuklara yerleştirilmesi önem arz ediyor.
Obezite Tedavisi
 • Çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanılması sağlanmalıdır.
 • Çocuğa tedavide uzun süreli bir davranış değişikliği süreci yaşanacağı baştan belirtmek ve psikolojik olarak buna hazırlamak gerekir.
 • Çocukluk yaş grubunda obezitenin tedavisinde merkez aile olarak görülmelidir. Ailenin de tedavi sırasında çocuğu desteklemesi çok önemli bir etkendir. Ebeveynler ve kardeşler de besin tercihlerinde ve beslenme alışkanlıklarında sağlıklı seçimler ile destek de bulunmalıdır.
 • Çocuğun 2. yaşından sonra tüm aile bireyleri de yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünlerini tüketmelidir.
 • Meyve ve sebze tüketimi desteklenmelidir.
 • Besinler ve beslenme koşullarında yapılan değişikliğe, tüm ailenin katılacağı daha aktif bir yaşam tarzı eşlik etmeli ve bu hayat boyu devam edecek bir alışkanlık haline getirilmelidir.
 • Aktif yaşam koşulları sadece belirli saatlerde sürdürülen spor aktiviteleri ile sınırlandırıldığında değil; günlük yaşamın bir parçası olabildiğinde tedavi başarılı olur ve kalıcı sonuçlar elde edilir.
 • Hareketsiz yaşam koşullarına sebep olan aktivitelerden uzak tutulmaya çalışılmalı. (Örneğin; TV, bilgisayar gibi.)
 • Yemek porsiyonları giderek azaltılmalı.
 • Yemekte mutlaka su içilmelidir.
 • Okul beslenmesi evden götürülmelidir.


Obezitenin Nedenleri


 1. Hareketsiz Yaşam
 2. Anne-babanın obez olması
 3. Sedanter yaşam
 4. Fazla uyku

Anne-babanın obez olması ,  özellikle anne-babanın her ikisinin de obez olması çocuklarda riski daha da arttırır. Bu hem genetik olarak kilo almaya yatkınlığı oluşundan, hem de anne-baba ile aynı yaşam koşullarının ve beslenme alışkanlıklarının sürdürülmesinden doğru gelir.
Çocukların TV izlemeleri ile obezite gelişme riski arasında belirgin ilişki gözlemlenmektedir. Benzer şekilde bilgisayar başında geçirilen saatlerin de katkısı bu yönde olumsuzdur. TV ve bilgisayar karşısında geçirilen saatler arttıkça, obezite riski artış gösterir. Özellikle 8 saat ve daha uzun süre hareketsiz kalan çocukta obezite riski çok yüksektir. Sedanter yaşam, az aktiviteye neden olduğu gibi, bu aktiviteler sırasında yiyecek tüketme eğilimleri de ihtiyaçlarının üstünde kalori ve besin almalarına neden olur. Ayrıca TV seyretme sırasında besin tüketimini çağrıştıran ve özendiren reklam ve programlar da obezite gelişme riskine katkıda bulunur.
Bir araştırma sonucuna gör, günde toplam 12 saatten daha az uyuyan çocuklarda obezite gelişme riskini daha yüksek olduğu söylenmektedir. Bunun sebebi aslında çocukların az uyuması değil, aktif bir hayat tarzına sahip olmamalarıdır. Çünkü az aktif olan çocuklar gün içinde daha az yoruldukları için daha az uyurlar. Önemli olan çocuğun aktif ve hareketli olmasıdır. Bu nedenle az uyuyan ama aktif ve hareketli çocukta obezite gelişme riski doğal olarak yüksek değildir.
İlk yıl içinde hızlı kilo alan çocuklarda da obezite gelişme riski daha yüksektir.

Diyet Psikolojisi • Çocuk yaş grubunda obezite ile mücadelede en önemli  olan konu, obezitenin gelişmesinin önlenmesi olarak saptanır. Çocuklarda büyüme temel bir süreçtir ve enerji-protein olmak üzere besin gerektiren bir biyolojik mekan. Bu nedenle çocuklarda özellikle de sınırları belirlenmemiş diyet uygulamaları doğru değildir.
 • Çocukların bulundukları yaş gruplarına göre yaklaşımlarımız da değişkenlik arz eder. Örneğin, anne sütünün alındığı dönemde gelişen obezitede, anne sütünü kesmek mantıksız bir hareket olacaktır.
 • İlk 2 yıl içinde kilo artış hızının azaltılması hedef olarak konmalıdır. Diyet uygulanırken de çocuğun büyüme parametreleri (boy-kilo) çok yakından izlenmelidir.
 • Çocuğun her koşulda boyunun uzamaya devam etmesi varsayılandır. 6 yaşından sonra kilo vermesi de amaçlanabilir. Ancak bu koşulda bile, çocuk kilo kaybederken boyu uzamaya devam etmelidir.
 • Çocuğun kilo kaybının yağ dokusundan olması sağlanmalı, adale kitlesi olumsuz etkilenmemelidir.Çocuğun yaş grubuna ve obezitesinin derecesine bağlı olarak tedavi yaklaşımında, kilo artış hızının azaltılması, aynı kiloda kalması ya da kilo kaybı olarak belirlenebilir.
Bütün bu incelikler ve detaylar nedeniyle çocukluk yaş grubunda gelişen obezitenin çözümü, bu konuda özelleşmiş çocuk hekimleri tarafından gözlenmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder