26 Nisan 2017 Çarşamba

Çocuklara Diyet Yaptırmak Doğru mu?


Bu sorunun cevabını en başta vermek gerekir ki ;  evet doğru ! Çocuklarınız için diyet sadece kilo vermeleri için değil sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmaları için önemlidir. Her zaman bir uzmandan yardım alabilirsiniz  fakat bizler burada uzmanlardan derlediğimiz bilgileri de sizlere sunarak yardımcı olmaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz. 

Çocuk Diyeti

Çocuklara Diyet
Abur cuburlar için akran baskısı ve televizyon reklamları, çocuklarınızın yokuş yukarı bir mücadele vermesini sağlayabilir. Kendi telaşlı programınızdaki faktör ve o kadar çok sayıda çocuğun diyetleri kolaylık sağlamak ve yemek yemekten zevk almaz. Ancak sağlıklı bir diyete geçmek çocukların sağlığını derinden etkileyebilir, enerjilerini dengelemeye, zihinlerini keskinleştirmeye ve hatta ruh hallerini düzeltebilir. Ve hayal ettiğinizden daha basit ve daha az zaman alıcı olabilir. Bu ipuçlarıyla, yemek zamanlarını bir savaş alanına dönüştürmeden sağlıklı beslenme alışkanlıklarını aşılayabilir ve çocuklarınıza sağlıklı, kendine güvenen yetişkinler yetiştirmek için en iyi fırsatı verebilirsiniz.

Çocuklar için Sağlıklı Beslenme 


Sağlıklı beslenme, çocukların sağlıklı bir kilo almasına, bazı sağlık sorunlarından kaçınmasına, enerjilerini stabilize etmesine ve zihinlerini keskinleştirmesine yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet, çocuğun zihinsel ve duygusal iyilik hissi üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir ve depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk, şizofreni ve DEHB gibi durumların önlenmesine yardımcı olur. İyi beslenme, çocuğun sağlıklı büyümesini ve gelişimini yetişkinliğe dönüştürebilir ve hatta gençlerde intihar riskini azaltmada bir rol oynayabilir. Çocuğunuz zaten bir zihinsel sağlık problemi teşhisi konduysa, sağlıklı bir diyet çocuğunuzun semptomları yönetmesine ve sağlığını kontrol altına almasına yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın patates kızartması ve pizza için bir arzu ve brokoli ve havuçtan nefretle doğmadıklarını unutmamak önemlidir. Bu şartlanma, çocukların daha fazla sağlıksız gıda seçeneklerine maruz kalmasıyla zamanla gerçekleşir. Ancak, çocuklarınızın yiyecek isteklerini yeniden programlamak, böylece daha sağlıklı yiyecekler istemeleri mümkündür. Çocuklarınızın diyetlerine ne kadar sağlıklı ve besleyici seçimler yaparsanız o kadar çabuk, onları ömür boyu sürecek yiyeceklerle sağlıklı bir ilişki kurabilirler.

Çocuklarda Sağlıklı Beslenmeyi Teşvik Etme 


Yeni yürümeye başlayan çocuklar en çok sevdikleri yiyecekler için doğal bir tercih geliştirirler. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek için zorluk, besleyici seçimlerin cazip hale getirilmesidir.  Belirli gıdalardan ziyade genel diyete odaklanın. Çocuklar daha az yemek yemeli, minimum işlenmiş yiyecekler - mümkün olduğunca doğal formuna yakın olan yiyecekler - ve daha az ambalajlanmış ve işlenmiş yiyecekler tercih etmeniz önemlidir. Rol model olun. Taklit etmek için çocukluk dürtüsü güçlüdür, bu yüzden patates cipsi ile uğraşırken çocuğunuzun sebze yemesini istemeyin.

Daha sağlıklı gıdaların tadını çıkarın. Örneğin, bir sığır yahnisine sebze ekleyin ya da patates püresi ile havuç püre haline getirin ya da elma dilimlerine tatlı bir süsleme ekleyin.

Evde daha fazla yemek pişirin. Restoran ve paket yemeklerin daha fazla şeker ve sağlıksız yağ katkısı vardır, bu nedenle evde yemek pişirmek çocuklarınızın sağlığı üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Büyük partiler yaparsanız, sadece birkaç kez yemek yapmak, ailenizi hafta boyunca beslemek için yeterli olabilir.

Çocukları yiyecek alışverişi yapmaya ve yemek hazırlamaya dahil edin . Onlara farklı yiyecekler ve gıda etiketlerini nasıl okuyacağınızı öğretebilirsiniz.

Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Bol miktarda meyve, sebze ve sağlıklı içecek (su, süt, saf meyve suyu) elde edin, böylece çocuklar soda, patates kızartması ve kurabiyeler gibi sağlıksız atıştırmalıklardan kaçının.

Limit porsiyon boyutları. Çocuğunuzun plakayı temizlemesinde ısrar etmeyin ve asla bir ödül veya rüşvet olarak yiyecek kullanmayın.

Çocuk Diyetinde Kahvaltı 


Her gün kahvaltıdan hoşlanan çocukların daha iyi anıları, daha istikrarlı ruh halleri ve enerjileri vardır ve testlerde daha yüksek puanlar alırlar. Zenginleştirilmiş tahıl, yoğurt, süt, peynir, yumurta,   kaliteli protein içeren bir kahvaltı yemek, gençlerin kilo vermesine bile yardımcı olabilir.

Kahvaltı, zaman alıcı olması gerekmez. Haftanın başında biraz yumurta kaynatın ve her sabah çocuklarınıza düşük şekerli, yüksek proteinli bir mısır gevreği ve bir elma ile birlikte sunun.
Bir pazar günü çırpılmış yumurta, peynir, tavuk ya da sığır eti ile doldurulmuş kahvaltı börekleri hazırlayın ve dondurun.
Bir yumurtalı sandviç, bir Yunan yoğurdu ya da süzme peynir tenceresi ve kepekli ekmek üzerine fıstık ezmesi okula giderken yenebilir.
Yemek zamanlarını sadece sağlıklı yiyeceklerden daha fazla yapın
Ev yapımı yemek yemek için bir aile olarak sofra kurmak için zaman ayırmak sadece çocuklar için sağlıklı beslenmenin önemi hakkında iyi bir örnek oluşturmaz sizi de sağlıklı beslenmeye teşvik eder. Düzenli aile yemekleri konfor sağlar. Bütün aileyi tanımak, akşam yemeğini (ya da kahvaltıyı) yaklaşık aynı saatte bir arada yemek için oturacak ve çocuklar için çok rahatlatıcı ve iştahı artıracaktır.Aile yemekleri, çocuklarınızın günlük yaşantılarını yakalama fırsatı sunar. Aileyi yemek için masa etrafında toplamak, televizyon, telefon veya bilgisayarların dikkati dağılmadan çocuklarınızla konuşmak ve dinlemek için ideal bir fırsattır.Çocuğunuz için sosyal etkileşim hayati önem taşır. Yemek masasının üstündeki bir ebeveynle nasıl konuştukları konusundaki basit konuşma, stresi azaltmada ve çocuğunuzun ruh halini ve benlik saygısını artırmasında büyük rol oynayabilir. Ve çocuğunuzun hayatındaki sorunları tespit etme ve erken yaşta başa çıkma şansı verir.

Birlikte yemek yerken, çocuklarınızın sağlıklı yiyecekler yerken, yemeğinizi kontrol altında tutarken ve abur cuburları kısıtladığını görmelerini sağlar. Bununla birlikte, çocuklarınızın kendi gıdalarınızla negatif ilişkilerini benimsememesi için, kendi kalori üzerinde sayma veya yorumlamadan uzak durun.

Bu durum, çocuklarınızın beslenme alışkanlıklarını izlemenizi sağlar. Bu, okulda veya arkadaş evlerinde çok fazla zaman harcayan büyük çocuklar ve gençler için önemli olabilir. Gençlerin tercihleri ​​idealin altındaysa, değişiklik yapmanın en iyi yolu, fiziksel görünüm veya atletik yetenek gibi zayıf bir diyetin kısa vadeli sonuçlarını vurgulamaktır. Bunlar gençler için uzun vadeli sağlıktan daha önemlidir. Örneğin, “Kalsiyum daha uzun büyümenize yardımcı olacaktır.” “Demir testlerde daha iyi olmanıza yardımcı olacaktır.”

Çocuklarımızı Nasıl Beslemeliyiz ? 


Basit veya rafine karbonhidratlar , beyaz ekmek, pizza hamuru, makarna, hamur işleri, beyaz un, beyaz pirinç ve birçok kahvaltılık gevrek gibi bütün kepek, lif ve besinlerden sıyrılan şekerler ve rafine edilmiş tahıllardır. Kan şekerinde tehlikeli  enerji dalgalanmalarına neden olurlar. Öte yandan, karmaşık karbonhidratlar besin ve liflerde genellikle yüksektir ve yavaş yavaş sindirilirler ve daha uzun ömürlü enerji sağlarlar. Tam buğday veya çok tahıllı ekmek, yüksek lifli tahıllar, kahverengi pirinç, fasulye, fındık, meyve ve nişastalı sebzeler içerir. Bir çocuğun vücudu, ihtiyaç duyduğu tüm şekeri doğal olarak yiyeceklerden elde eder. Eklenen şeker, hiperaktiviteye, duygudurum bozukluklarına ve obezite, tip 2 diyabet ve hatta gençlerde intihar davranışı riskini artıran birçok boş kalori anlamına gelir.

Çocuklar için şeker alımının günde 3 çay kaşığı (12 gram) ile sınırlı kalmasını önermektedir. 12 onsluk soda, 10 çay kaşığı veya 40 gr şeker, shake ve şekerli kahve içecekleri içerir. Eklenen büyük miktarda şeker, ekmek, konserve çorba ve sebze, dondurulmuş akşam yemeği ve fast food gibi yiyeceklerde de saklanabilir.  % 75'i eklenmiş şeker içermektedir. Tatlıları tamamen yasaklamayın. Tatlı olmayan bir kurala sahip olmak, şans eseri verildiğinde daha fazla istek yaratabilmektedir.  Şekerli içeceklerden kaçının. Bunun yerine, köpüklü suya bir meyve suyu ekleyerek ya da lezzetli bir yüzlü için bir süt ya da çilekle bütün sütü harmanlamayı deneyin.   


Sağlıklı yağ, çocukların daha iyi bir şekilde tok kalmalarını, daha iyi konsantre olmalarını ve ruh hallerini iyileştirmelerine yardımcı olur. Zeytinyağı, avokado, fındık (badem, fındık ve ceviz gibi) ve tohumlardan (kabak, susam gibi) tekli doymamış yağlar sağlıklı yağlar arasındadır. Omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere doymamış yağlar, somon, ringa balığı, uskumru, hamsi ve sardalya gibi yağlı balıklarda veya keten tohumu ve cevizlerde bulunur.  

Diğer adım sağlıksız tatlılar ve tuzlu atıştırmalıklara erişimi sınırlamaktır. Çocuğunuzu fıstık ezmesi olan bir elmanın, mevcut bir kurabiyenin bulunmadığı durumlarda ikram edilmesi gerektiği konusunda ikna etmek çok daha kolaydır. Çocuğunuzun diyetine daha fazla meyve ve sebze eklemek için bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

Çocuklarınızın ürünü almasına izin verin. Çocuklar için tüm farklı çeşitlerdeki meyve ve sebzeleri görmenin ve yeni olanları ya da eski favorilerimizi denemek için eğlenceli olabilir.Sebzeleri diğer yiyeceklere koyun. Onları karıştırabilmek için güveç veya rendelenmiş sebzeler ekleyin.  

Çocukluk Obezite ve Kilo Sorunları


Zenginleştirilmiş tahıl, yoğurt, süt, peynir, yumurta, et veya balıktan kaliteli bir proteini yüksek bir  yemek, kilolu gençlerin günün geri kalanında daha az kalori tüketmesine yardımcı olabilir. Yaşam boyu egzersizin faydaları bol ve düzenli egzersiz hatta sağlıklı besin seçimleri yapmak için çocuklar motive etmeye yardımcı olabilir. Çocuklarınızla oynayın. Bir futbol topu ile maç yapmak, bisiklete binmek, paten yapmak veya yüzmek; aile yürüyüşleri hem keyifli olacak hem de çocuğunuz için bir spor aktivitesi olacaktır. Çocuklarınızın farklı olasılıklar göstererek zevk aldıkları etkinlikleri bulmalarına yardımcı olun.Çocuklarınız sağlığı her şeyden önemlidir ve gerekirse bir uzmandan ve diyetisyenden yardım almayı unutmayınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder