6 Nisan 2017 Perşembe

Dalak Hastalıkları Nelerdir?


Dalak Hakkında


Karın boşluğu içinde ve kan dolaşımı ağı üzerinde bulunan dalak ;yassı, oval şekilli 12 cm uzunluğunda ve yaklaşık 200 gr ağırlığındadır. Karın boşluğunun üst kısmında, diyaframın altında ve sol böğür bölgesinde bulunur. Dalak gerektiğinde dolaşıma vermek üzere çok miktarda kanı depolama , antikor üretimi, akyuvar ve alyuvar üretimi ve parçalanmasında görev yapar. Ayrıca kanı mikroorganizmalara karşı korur. Bazı kalıtımsal durumlar, kaza geçirme , herhangi bir enfeksiyon kapma durumlarında dalakta bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar görülebilir.


Dalak Hastalıkları


Dalak Şişmesi


Bu durum birçok atletin yaşadığı bir durumdur. Dalak şişmesi kaburga kemiklerinde ve yanlarda aniden oluşan bir ağrıdır. Genellikle egzersizlere hızlı başlanması ile oluşur. Bu ağrının gerçek sebebi bilinmiyor, fakat solunum kaslarındaki oksijenin azlığı özellikle diyaframda ve interkostal kaslarda yetersiz kan akımına bağlı olduğu söylenebilir. Maalesef bu ağrıyı önlemenin kesin bir çözümü bulunamamıştır.

Dalak Yırtılması


Dalağın yaralanma sonucu yırtılmasıdır. Nedeni; Sol karın üstüne veya göğüsün sol kısmına direkt darbe gelmesidir. Tedavisi; Dalak yırtılmalarında kesinlikle doktor müdahalesi ve cerrahi operasyon gereklidir. Ayrıca dalak yırtılması yaşayan insana hiçbir şekilde ilaç veya yemek verilmemelidir, ayrıca sıcak tutulmaya çalışılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder