29 Nisan 2017 Cumartesi

Dekonjestan İlaçlar


Dekonjestan Nedir, Dekonjestan İlaçlarAntihistaminikler burun akması, kaşıntı ve hapşırığa iyi gelir; ama en rahatsız edici alerji belirtilerinden burun tıkanıklığına karşı etkili değildirler. İşte bu noktada görev dekonjestanlara kalmaktadır. Bunlar sinüslerinizin açılmasına daha rahat nefes almamamıza yardımcı olurlar ayrıca bunu kısa süre içerisinde başarırlar.
Dekonjestan Etki Mekanizması Nedir?


İnsanların arasından çoğunlukta olan bir kısım burnunun mukusla (sümükle) dolarak tıkandığı­nı sanır. Fakat bu sorunun ufak bir bölümüdür. Alerjik tep­ki harekete geçtiğinde, vücudunuzun verdiği cevap sinüslerini­zin iltihaplanması ve buna bağlı şişmedir. Gelişen durum mik­roplar ve diğer kötü yaratıklar için burnu barınılmaz bir hale getirirler(vücudunuzun zararsız alerjeni sakıncalı saldırganlardan biri olarak gördüğünü hatırlayın). Hissettiğiniz şişme burna yönelik kan akışının artmasından kaynaklanır. Burnun içi şiştiğinde hava geçitleri daralır ve solunum zorlaşır.

Dekonjestanlar kan damarlarını çevreleyen düzkasların ka­sılmasına yol açarak iltihaplanmayı azalır. Kasılmayla beraber damarlar büzüşür ve dolayısıyla kan akışı yavaşlar. Burna gi­den kanın azalması şişkinliğin de azalmasını sağlar. Böylece ağzınız kapandığında bile yeterince soluk alabilirsiniz.

Birinin eksiğini diğeri tamamladığından, dekonjestanlar ve antihistaminikler çok güçlü bir ikili oluşturur. Bundan kaynaklı ikisini kombine edip piyasaya sürmüşlerdir.Birçok kişiye göre bu kombinasyonun bir yararı da eski kuşak antihistaminiklerin yol açabileceği uyuklama halini, bir süre tansiyonu yükseltmeye eğilimli dekonjestanların dengele­mesidir. Bu durum herkese önerilmez. Ama bu yolla antihistaminiklerin yarattığı sorunlardan kurtu­labilir, gün boyu uyanık kalabilirsiniz.

Antihistaminiklerden değişik olarak, dekonjestanlar alerjik tepkiden sonra ya da soğuk hava ve duman gibi burun tıkanık­lığına yol açan alerji dışı nedenlerin söz konusu olduğu du­rumlarda bile etkili sağlar. Saatlerdir kapalı duran şişkin bu­rundaki tıkanıklık ilaçla birlikte açılır. İlacı almadan önce bir alerjeni solunum yolunuza almışsanız, burnunuzu sonradan açma şansınız aynen sürer.

Dekonjestan Burun Spreyi ve Tablet

Dekonjestanların iki kullanma yolu vardır: Ağızdan hap ve burundan damla ya da sprey olarak kullanımı mevcuttur. İnhalerler  uygun kullanımı durum açısındn oldukça yararlıdır. Bunlar ilacı doğrudan en gerekli olan yere, burun içine gönderir. Haplar ise önce mideye iner, ardından kan do­laşımına ve sinir sistemine geçerek kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu süreç bir saat ya da daha uzun bir zaman alır; oysa burun inhaleri dakikalar içinde etkisini gösterir.

Dekonjestan Zararları 

Hemen her zaman olduğu gibi, bu hızın da bir bedeli var­dır. Buna geri tepme etkisi denir. Burun için kullanılan damlalar dikkat gerektirir ve sıklıkla kullanılmalıdır. Daha uzun kullanımlar­dan sonra ilaç kesilince sinüsler bir kaç saat geçtikten sonra daha fazla şişme durumu ile karşılaşılabilir. Artık burnunuz inhalere bağımlı hale gelmiştir. Ortaya çıkan duruma (kimyasal rinit denir) son vermek, uzun ve sı­kıntı verici bir süreçtir. Sonuç olarak burun yoluyla kullanılan dekonjestanlar hızlı düzelme sağlamak için kullanılır. Aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir. Durumu kontrol altına aldıktan (en fazla birkaç gün) sonra, ağız yoluyla kullanılan dekonjestanlara geçmek yerinde bir karardır.

Dekonjestanların da yan etkileri vardır. Bunların uyarıcı et­kisini antihistaminiklerle dengelemek iyi fikirdir; ama durumu kontrol altına alınmadığı zaman zararlı olabilmektedir. Dekonjestan kullanan bazı kişiler kendilerini huzursuz, sinirli ve stresli hissettiklerini dile getirmişlerdir. Bu nedenle kahve, çay, kola, diyet hapları gibi başka uyarıcılara ara vermek yerinde olur. Vücudun uyarıcı etkiye göre kendini ayarladığı birçok örnekten bilinmektedir. Dolayısıyla birkaç hafta kadar dekonjestan kullanınca, hissettiğiniz gerginlik aza­labilir.

Aşırı uyarılma bazı kişilerde pek bir fark yaratmaz. Fakat bazı durumlarda kişilere zarar verebilir bu durum özellikle yüksek tansi­yonu bulunan hastalar için geçerlidir. Bazen dekonjestanlar kan damar­larını genişleten ilaçlarla etkileşime girer. Kalp sorunları olan kişiler dekonjestanlarm etkisini göğüslemekte zorlanabilir.Gebe olan ya da bebek emziren kadınlar, dekonjestan al­madan önce hekimlerine danışmalıdır. Aynı durum şeker has­taları için de geçerlidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder