27 Nisan 2017 Perşembe

Dekübitus Ülserasyon Nedir?


Dekübitus ÜlserasyonBu lezyonlar felçli ve bilinç kaybı yaşayan hastalarda, uzun süre yatmaktan dola­yı yatak çarşaflarına temas eden deri bölgelerinin sürekli basınca bağlı oluşan lokalize iskemisi sonucu gözlemlenir.

Klinik özellikler


Tipik olarak ülserler sakrum veya kalça bölgesinde, topuk­lar, kafanın arkası skapula ve dirseklerde meydana gelir. Ülserler derine iner ve sulantılı olup göze güzel gözükmez.


Dekübitus Ülserasyon Tedavisi


Titiz ve dikkatli olan bir hasta bakıcısının desteğiyle hastanın basınç nok­talarının sürekli değiştirilmesi için çevrilmesi şarttır. Koyun postu ya­tak takımı, havalı yataklar dekübitus ülserlerini önlemede yardımcı olabi­lir. Ayrıca sağlanacak doğru beslenme ve genel sağlık uygulamaları ba­sınçla oluşan yaraları önlemede yardımcı olur.

Ülsere lezyonların her birinin toksik olmayan antibakteriyel solüsyon­larla temizlenmesi gereklidir. Ek olarak, yapışkan ve toksik olmayan ör­tücü pansumana ihtiyaç vardır. (Venöz ülserlerde olduğu gibi)

Nöropatik ülserler


Nöropatik ülserler, sinirin yaralanmasından sonra görülen, derinin hipo-anestetik veya anestetik alanlarındaki ve istemsiz tekrarlayan travmalar so­nucu oluşur. Birleşik Krallık’ta ve Avrupa’da diyabetlilerde çok sık görü­lür ama dünyanın bazı bölgelerinde lepra daha çok gözlemlenen bir durumdur.

klinik özellikler

Bu lezyonlar çok derine nüfuz edebilir. Çoğunlukla ayak tabanlarında görülmesi­ne rağmen ayağın başka yerlerinde de meydana gelebilir

Nöropatik Ülser Tedavisi


Lokal tedavinin, bu lezyonlar üzerine herhangi bir olumlu etki yapması beklenilemez. En etkili tedavi, sadece bir pansumanla veya herhangi bir malzemeyle zarar görmüş alanı korumaktır. Eğer mümkünse, anestetik alana yeniden duyu almayı sağlamaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder