25 Nisan 2017 Salı

Deri Alerjisi ve Alerjik Deri Hastalıkları


Deri alerjisi

Deri alerjileri , cilt hastalığı katagorisinde görülmesi gerekir.Bunlardan bir kaç tanesi şöyledir ;

  • Birisinin hassas olduğu maddelerle teması ile ileri gelen deri il­tihabı (dermatitis).
  • Zehirli sarmaşık. (Bu bir nevi dermatisis hastalığıdır).
  • Atopik deri iltihabı (dermatitis) veya egzama.
  • Ürtiker.Temasla Meydana Gelen Deri Alerjisi


Bu alerjik hastalıkların en yaygınıdır. Hastanın, fazlasıyla hassas olduğu bir maddenin derisi ile teması sonucu mey­dana gelir. Bunlardan birisi zehirli sarmaşıktır. Deri iltihabı (dermatitis) belirtileri derinin kızarması ve kaşınmasıyla başlar; son­radan şişkinlikler, çatlaklar, dışa sızıntılar, kabuk bağlamalar ve dökülmeler meydana gelir. Bu belirtiler kendilerini bir yerde gös­terebildiği gibi bütün vücudu da sarabilir.


Alerjik Deri Döküntüleri


Temasla ileri gelen deri iltihabını genellikle hangi maddelerden oluşur sorusu çok önemlidir.Kimyevi maddeler, bitki yağları, kozmetikler, vücut kokusunu önleyici losyonlar, ağız temizleyici ilaçlar, ilâçlar, giyecekler, plastikler, boyalar vs. Bunlara olan hassasiyet geniş ölçüde değişiktir.

Temasla ileri gelen deri iltihabının tedavi usulleri nelerdir ?Kriz hallerinde antihistamin ilaçların verilmesi ve deri tahrişleri­nin giderilmesi için gereken ilaçlara başvurulmasıyla. Ayrıca alerjiyi meydana getiren maddenin tespiti ve bundan sonra bu mad­deyle temastan kaçınmakla. Çok kez kortizon gibi bir steroit’e baş­vurmak gerekli olur..

Atopik deri iltihabı nedir ?Bu, özellikle bebeklerde rastlanan bir deri egzamasıdır ve genellik­le bir besin maddesine duyulan hassasiyetten ileri gelmektedir. Bu gibi hastalıklar genellikle irsidir.

Deri Alerjisi


Ürtiker nedir ?Bu hastalık, deride çeşitli adetlerde ve muhtelif büyüklükte görü­nen kabarcık veya sivilcelerden meydana gelen bir alerjidir. Bu kabarcıklar ve sivilceler bazen çok büyük olur ve çok kaşıntıya yol açarlar. Bunlar dudaklarda, yüzde, dilde, boğazda, kulaklarda, ve­ya vücudun başka yerlerinde meydana gelebilirler.
Ürtiker veya kurdeşenin sebepleri nelerdir ?Bunlar genellikle bir gıda maddesi veya bir ilâca karşı duyulan al-lerj iden ileri gelmektedirler.

Ürtikerin belirtileri nelerdir ?En rahatsız edici belirti aşırı kaşıntıdır.
Ürtikeri meydana getiren maddeler genellikle hangileridir ?Balık, deniz mahsulleri, fazla baharatlı yemekler ve aspirin, en çok ürtiker yapan şeyler1 arasında gelmektedir.

Ürtikerin tedavisi nasıl yapılır ?Dokunan madde veya yiyecekten alınmamasıyla ve gereken anti-alerjik ilâçları kullanmakla. Önemli zamanlarda adrenalin veya benzeri ilâçlar alınmakla krizli durum hafifletilebilir.
Ürtiker bir kez tedavi edildikten sonra yeniden tekrarlar mı ?Evet. Ürtikere yol açan gıda maddesi yeniden yenildiği takdirde.


Çocuklar büyüyünce deri alerjileri geçebilir mi ?

Tabi ki çocuklar büyüyünce deri alerjileri geçirir.Deri alerjileri olan çocukların büyüyünce başka alerjilere de meyil­leri olur. Çünkü deri alerjisi vücutta alerjik meyillerdin ancak bir ta­nesidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder