27 Nisan 2017 Perşembe

Derin Mantar Enfeksiyonu


Derin mantar enfeksiyonları ciddi sonuçlara doğurabilmektedir. Bundan kaynaklı sizlere bu mantar enfeksiyonlarının belirtileri hakkında bu yazımızda bilgiler vereceğiz.  

Derin Mantar EnfeksiyonlarıDerin ve bazen hayatı tehdit eden enfeksiyonlara neden olan birçok mantar çeşidi mevcuttur. Daha çok akkiz immüm yetmezlik sendromlu hastalar (AİDS), transplant hastaları, kortikosteroid veya immünsuprese ajan kullananlar ve konjenital immün yetersizlikler gibi bağışıklık sisteminin zayıf olan insanlarda gözlemlenir. Histoplazmoz, kriptokokkoz ve koksidioidomikoz gibi yaygın sistematik enfeksiyonlar çok nadiren deriyi tutar.

Derin Mantar Enfesiyonu Belirtileri 
Aktinomikoz, sporotrikoz ve blastomikoz ise deri ve subkütan dokuları etkileyerek kronik yangılı hiperplastik ve bazen erozyonlu lezyonlara sebebiyet verir. Sporotrikoz lenfatik drenaj boyunca bir seri yangılı nodüller meydan getirebilir. Bu tip derin mantar enfeksiyonları, dev hücreler, histiositler, polimorf ve lenfositlerden oluşan bir granülomatöz enfeksiyon halinde gözlemlenir. Madura ayağı Afrika kıtasında ve Hindistan’da görülen ayağın derin mantar enfeksiyonudur. Etkilenen ayakta şişlik ve yangıyla birlikte sinüsler görülebilir. Enfeksiyon ayağa yayılarak kemiği de sarabilir ve çok kötü bir şekilde hasar yaparak yaşamı standartınızı düşürebilir.

Derin Mantar Enfesiyonu Tedavisi 


Bu mantar enfeksiyonları türüne ve yayılma durumuna göre farklı tedaviler içermektedir. uygun tedavi almak için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder