24 Nisan 2017 Pazartesi

Detoksun faydaları nelerdir Detoks nedir


Detoks NedirDetoks uygulamasının en önemli faydası ve yararı vücudu zehirli toksinlerden arındırması ve toksin atıcı özelliğidir kuşkusuz. Toksinler gerek çevre şartlarından gerekse tükettiklerimizden dolayı vücudumuzda biriken zehirlerdir. Vücut metabolizma faaliyetleri sonunda kendiliğinden de toksin üretmektedir. Bu toksinlerin birikmesi, hastalıklara, şişmanlığa ve cildin vücudun erken yaşlanmasına yol açar.
Eğer vücudunuzun bir toksin deposuna dönüşmesini istemiyorsanız toksin kaynaklarından kaçının.Detoks'un Faydaları

Vücudunuzun daha çok toksin atmasını sağlayacak (arınma) detoks yöntemlerinden yararlanmak en sağlıklı ve doğal yöntemlerin başında gelir.
Daha az toksin yüklenmek istiyorsanız, temiz bir hava solumaya, sigara kullanmamaya, sigara ve kirli havayla temasınızı kesin. Çalıştığınız, yaşadığınız ortamları sık sık havalandırın. Havalandırma sistemlerinin, soğutma-ısıtma yöntemlerinin birer toksin üretme merkezleri haline gelebileceğini unutmayın. Halılarla kaplı, boya, plastik ve benzeri maddelerle sıvanmış, gece-gündüz doğru düzgün filtre edilmemiş “temiz hava (!)” pompalanan ortamların “hasta-bina sendromu”na yakalanmış sağlıksız insanlar yarattığını bir kenara not alın.

Su ile detoks mümkün mü?

Toksinlerden korunmada ne içtiğinizin de elbette önemlidir. Temiz ve kaliteli su içmeye özen gösterin. En iyi ve güvenli içeceğin su olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sudan başka bitki ve meyve çaylarından veya yeşil-siyah-beyaz çaydan da faydalanmaya çalışın. Meşrubat tüketirken ölçülü davranın. Konsantreler yerine taze meyve-sebze sularını tüketmekte yarar var. Alkol kullanmayın. Özel günlerde dahi 1-2 bardakla sınırlayın.

Detoks Uygulaması

Yiyecek seçimlerinizde de özenli davranın. Fazla miktarda şeker ve şekerli yiyecek tüketmekten uzak durun. Çok yağlı, şekerli, kızartılmış, barbekü edilmiş yiyecekler yerine; haşlanmış, ızgara edilmiş, buharda pişirilmiş yemekleri tüketin. Yiyeceklerinizin taze ve doğal olanları tercihiniz olsun. Mümkün olursa “organik besinler” tüketmekte yarar var. Hazır besinler yerine doğal yiyecekleri kullanın. Tütsülenmiş gıdalardan uzaklaşın. Mandıra ürünlerini satın alırken dikkatli davranın. Hazır yiyecekleri satın alırken etiketlerini dikkatle inceleyin. İçinde “doymuş yağ” veya “trans yağ” bulunanları azaltın. Katkı maddelerinin yoğun olduğu yiyecekler yerine, doğal ve taze olanlarını satın alın. Mümkün olduğu kadar her yiyeceği özellikle sebze ve meyveleri- mevsiminde tüketmeye bakın. Cildinize kullandığınız sabunların, kremlerin, kozmetik ürünlerin, kokuların birer “toksin üreticisi” haline gelebileceğini hatırlayın. Kalitesiz şampuanlar, sabunlar, deterjanlar sadece cildinizin değil vücudunuzun da bir “toksin çöplüğü” haline gelmesine yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder