23 Kasım 2018 Cuma

Detoksun Faydaları Nelerdir? Detoks Nedir?


Detoks  sağlıklı olmak açısından önemli bir diyet olarak geçmektedir. Vücudun reset sistemi olarak çalışmaktadır. Bu açından detoksun ne olduğu, ne gibi faydalar sağladığı gibi bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler sayesinde detoksu nasıl uygulamanız gerektiğini de anlayarak uygulamada bulunabilirsiniz. İyi okumalar dileriz. 

Detoksun Faydaları

Detoks Nedir


Detoks uygulamasının en önemli faydası ve yararı vücudu zehirli toksinlerden arındırması ve toksin atıcı özelliğidir kuşkusuz. Toksinler gerek çevre şartlarından gerekse tükettiklerimizden dolayı vücudumuzda biriken zehirlerdir. Vücut metabolizma faaliyetleri sonunda kendiliğinden de toksin üretmektedir. Bu toksinlerin birikmesi, hastalıklara, şişmanlığa ve cildin vücudun erken yaşlanmasına yol açar. Eğer vücudunuzun bir toksin deposuna dönüşmesini istemiyorsanız toksin kaynaklarından kaçının.

Detoks'un Faydaları ve Detoks Örnekleri

Detoks içecekleri, toksik birikimi dışarı atmak ve büyük sağlık problemlerini önlemek için fitness dünyasında hızla tanınmaktadır. Uygun şekilde atılmayan toksik alımlar şişkinlik, gaz, baş ağrısı, kabızlık, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, deriye neden olabilir. Bu sorunlar, kötü nefes ve enerji seviyenizi  dengesizleştirir. Birçok Ayurvedik otlar, antioksidan zengin meyve veya lif dolu sebzeler, doğal kilo kaybı yardımcı olabilir, mükemmel bir detoks içeceği yapmak için su veya çay eklenebilir Karaciğer işlevini yerine getirir ve cildinize fayda sağlar. Bunları aşağıda aşamalı olarak incelersek; 

Kilo Vermek için Detoks

Kilo kaybına yardımcı olan detoks içeceklerinin en iyi yönlerinden biri, doğal olarak kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Detoks içecekleri, metabolizmanıza önemli bir destek sağlar ve böylece kilo vermeye yardımcı olur. Kilo kaybına yardımcı olabilecek bazı meyve bazlı detoks içecekleri şöyledir:

  • Ahududu: Uzmanlar, ahudududaki ketonların kilo alımını büyük ölçüde önlediğini iddia etmektedir. Ahududu ayrıca, C vitamini  bakımından da zengindir.
  • Elma sirkesi: Elma sirkesinde asetik asit de metabolizmanızı artırır ve kilo kaybını hızlandırır. Enzimleri ayrıca sindirime yardımcı olur.
  • Limon: Limon suyu detoksu, pektin lifindeki zenginliğinden dolayı bu ekstra kiloları çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bu lif, daha uzun bir süre boyunca kendinizi tam olarak tok hissetmenize yardımcı olur.      

Sindirim Sistemi için Detoks

Sindirimi artırır ve sindirim sisteminizi sağlıklı besinlerle sağlar ve sindirim işlevinizi kolaylaştırmak için büyük bir müshil madde olarak hizmet eder. Detoks içecekleri ayrıca sindirimde de büyük rol oynayan daha iyi karaciğer fonksiyonlarını kolaylaştırır. Su ile aşağıdakileri deneyebilirsiniz:
  • Limon: Limondaki askorbik asitin sindirime yardımcı olduğu söylenir.
  • Nane: Süper yüksek anti-oksidan güçleri ile nane, mide rahatsızlıklarının giderilmesinde en iyi malzemelerden biridir. Nane ayrıca sindirim sürecini hızlandıran mide yoluyla akışını geliştirir. 

Karaciğer Detoksu 

Karaciğer fonksiyonunu iyileştirir. Yaşam tarzımızın alışkanlıklarının birçoğunun karaciğere karşı çalıştığı bir zamanda   karaciğerinize düzenli bir doz detoks vermek için gerekli olandan daha fazlası düzgün çalışmasını sağlar. Detoks içecekler, tükettiğimiz gıdalardan gelen toksinleri filtrelemekte ve aynı zamanda sağlıklı besin maddelerinden ayırmak için sindirim sistemi meyve sularının kullanılmasına yardımcı olmaktadır. İçme suyuna birkaç dilim taze ve sulu salatalık ekleyin ve gün boyunca yudumlayın. Zengin diüretiklerdir, vücuttaki toksinleri temizlemeye ve su tutulmasını önleyen idrara çıkmayı teşvik ederler.   

İltihaplanma için  Detoks 


Karaciğeriniz temizlendikten sonra ve tam yağlı ağır yemek yerine, vücudunuzdaki bu hafif detoks içeceklerini alarak biraz dinlenerek vücudunuzdaki serbest radikalleri azaltabilir ve bu da kronik hastalıklara yol açan iltihaplara neden olabilir. Bu bileşenler iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilir.
  • Zencefil: Çoğunlukla çayla tüketilen zencefil iltihaplanmaya karşı çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. 
  • Karpuz: Karpuz , C vitamini ve B vitamini sağlayarak hem ciltte yaşlanmaya yardımcı hem de iltihap ve serbest radikal hasarları ile savaşır . 
İltihabı azaltarak ve vücudunuzu toksin aşırı yükünü temizleyerek, detoks içecekleri yaşlanma belirtilerini en aza indirir. Cildinizdeki çevresel kirletici maddeler ve kimyasal birikintiler kırışıklıklara ve kuruluklara neden olur, C vitamini içeren zengin meyve içeren detoks içecekleri cildinizi arındırır ve gençleşmiş ve ışıltılı bir cilt verir. Limon, ahududu, greyfurt ve diğer bazı narenciye meyveleri C vitamini açısından zengindir ve cilt için iş harikalarıdır. 

Enerji için Detoks 

Detoks içecekleri, zihninizde ağırlaşan zehirli aşırı yüke karşı çalışır. Sizi içeriden temizler ve enerji seviyelerinizde kayda değer bir artış hissedersiniz. Nane, limon ve biberiye gibi malzemeler sadece vücudunuzu yenilemez, aynı zamanda zihinsel uyanıklığınızı da artırır. Bu içecekler aynı zamanda uzun yorucu bir gün boyunca devam etmenizi sağlayacak hidrasyonunuzu geri kazanmanıza yardımcı olur.

Su ile Detoks Mümkün mü?


Toksinlerden korunmada ne içtiğinizin de elbette önemlidir. Temiz ve kaliteli su içmeye özen gösterin. En iyi ve güvenli içeceğin su olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sudan başka bitki ve meyve çaylarından veya yeşil-siyah-beyaz çaydan da faydalanmaya çalışın. Meşrubat tüketirken ölçülü davranın. Konsantreler yerine taze meyve-sebze sularını tüketmekte yarar var. Alkol kullanmayın. Özel günlerde dahi 1-2 bardakla sınırlayın.

Yukarıda sizlere kısa bir şekilde aktardığımız karaciğer diyeti hakkında aşağıdaki yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder