4 Nisan 2017 Salı

Dikiş İzi

Çeşitli yaralanmalar ve ameliyatlardan sonra cildimize yaraların açılmaması için dikiş atılır. Çoğu zaman bu dikiş izleri ekstra müdahaleye gerek kalmaksızın silinirken eğer iyi bakım yapılmazsa bu dikişler cildimizde izler bırakabilir. Bu yazıda size dikiş izi nasıl geçer evde dikiş izi silme, dikiş izi geçiren kremler hakkında bilgiler vereceğim.

Dikiş İzleri


Cildimizde oluşan kesikler, yaralanmalar veya ameliyat sonrası yapılan dikişler sonrasında iz bırakır, işte bu izlere dikiş izleri denir. Dikiş izi genelde kendiliğinden zamanla ortadan kalkan izlerdir, ancak dikiş atıldıktan 1 sene sonrasında bu izler duruyorsa bu izler kalıcı olabilirler. Bu izleri geçirmek için yapılması gereken işlemse, ciltte izlere neden olan skar denilen dokunun soyularak ciltten uzaklaştırılmasıdır. Bu soyma için genelde fraksiyonel lazer veya kimyasal peeling kullanılır. Ayrıca dermaroller ve dermapen gibi işlemler de uygulanmaktadır.
dikiş izi tedavisi

Dikiş İzi Krem


Dikiş izleri oluştuğu ilk zaman kullanılan, madecassol, hametan veya contractubex gibi kremler izin oluşum aramasında izin geçmesini veya daha hafif olmasını sağlamaktadır. Ancak özellikle internette araştırma yaptığımda contractubex kremin oluşmuş izi geçirdiği gibi bilgilere denk geldim. Bu teknik olarak mümkün değil, ilk ameliyat olunduğunda veya dikiş atıldığında contractubex kullanılırsa işe yarar. Ancak oluşmuş izlerin geçirilmesi bu tarz kremlerle mümkün değildir. Çünkü Yukarıda belirttiğim gibi dikiş izleri soyularak giderilir. İnternette okuduğunuz bir çok bitkisel yöntem adı altında size anlatılan şeylerin size bir faydası olmaz. Yani otlar, bitkiler, kremlerle oluşmuş ameliyat izi vb. şeyleri geçiremezsiniz.

dikiş izlerine merhem

Dikiş İzi  Nasıl Geçer


Dikiş izleri için cildin soyularak oluşmuş skar dokunun yenilenmesi sağlanmalıdır. Bazı durumlarda izlerin geçmesi için estetik ameliyat önerilebilir, ancak estetik ameliyatlar bu tarz durumlarda çok işe yaramıyor. Şimdi ilk olarak size lazerle dikiş veya ameliyat izi nasıl geçer bunu aktarayım.
dikiş izi geçer mi

Lazerle Dikiş İzi Geçirme


Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki hipertrofik skar veya keloid denen kalınlaşmış ve kabarık skarlarda lazer tedavileri çok işe yaramaz. Çünkü lazer tedavileri genelde cilt yüzeyinin lazer ışığıyla soyularak cildin yenilenmesini sağlayan işlemler olduğu için kalın keloid ve kabarık skarlarda işe yaramamaktadır. Genelde fraksiyonel lazer ile yapılan bu işlemlerde lazer ışınları ciltte hasarlı dokunun yakılmasını sağlayarak ciltten dokunun atılması ve cildin kendini yenilemesi amaçlanır. Fraksiyonel lazer sonrası dokunun soyulmasıyla cilt altında kolajen ve elastin sentezi arttırılarak cildin kendini yenilemesi sağlanır.
lazer epilasyonla dikiş izi silme

Kimyasal Peeling Dikiş İzi Geçirme 


Kimyasal peeling ile dikiş izi geçirme oldukça yaygın yapılan bir işlemdir. Bu işlem için genelde kısaltılması tca olan "trichloroacetic acid" kullanılır. Bu asitin çeşitli oranları vardır ancak asit olatak %30 tca veya %40 tca ideal oranlardır. Eğer cildiniz çok hassassa %30 tca kullanmanız daha iyidir.
TCA Dikiş İzi Geçirme

Dikiş İzi TCA Peeling


Tca peelingin en önemli avantajı her türlü dikiş izine kullanılmasıdır. Evde dikiş izi gidermek için de uygulanabilecek bir asittir tca, ancak dikkatli olunması gereken bir işlem tca kullanımı. Evvela asitin uygulanması esnasında dikkatli olmak gerekir. Eğer dikiş izlerinize tca uygulayacaksanız asiti izin tam orta noktasına sürmelisiniz. Dikiş izleri genelde ince olduğu için bu uygulamayı yaparken sivri bir kürdanın ucuna dolayacağınız ince bir pamukla uygulama yapabilirsiniz, izler daha inceyse tam ortasına sürmek için bir iğnenin ucuna pamuk dolayıp uygulamayı böyle yapabilirsiniz. Unutmayın asit 1 ila 2 milim ciltte yayılır, bu yüzden ize tam sıfırlama sürmek yerine kenarlarından boşluk bırakarak tam ortasına sürmelisiniz. Tekrar söylüyorum Tca'yı sürerken oldukça ince bir araçla ve tam orta noktaya sürmeye özen gösterin, çünkü tca kenarlara doğru deride kendisi yayılır. 

asitle dikiş izi silme
Asiti ilk defa uygularken ciltte dikiş izinin üzerinde ufak bir noktada deneme yapın. Bu ufak noktada 3 dakika kadar bekletmelisiniz. Sonrasında bol suyla yıkayıp cildin soyulması ve tamamen normale dönmesini bekleyin. Ufak noktadaki deneme sonucuna göre zamanı düşürün veya arttırın. Her insanın cildi farklı tepki verdiği için bekleme süresini ve asit oranını kendinize göre ayarlamalısınız. 

Deneme uygulamasında cildiniz bir kağıttan daha kalın soyulup ekstra bir aksilik çıkmazsa diğer bölgelere de uygulayın. Cilt soyulduğunda kızarık kalabilir bu zamanla pembeleşip normale dönecektir.  Eğer cildinizde soyulma az olursa bekleme süresini arttırın, gene yeterli kalınlıkta soyulma olmazsa asit oranını yükseltmelisiniz.

Asit işlemini sonlandırmak için bol suyla yıkamanız önemli, çeşme suyunu biraz açık bırakarak daha soğuk olmasını sağlarsanız asitten dolayı oluşan yanma hissi de çabuk ortadan kalkar. İlk uygulamadan sonra eğer soyulma az olursa bekleme süresini biraz daha arttırarak uygulama yapabilirsiniz. Uygulama ayda bir yapılır. Yani soyulduktan sonra deriniz normale dönse bile uygulama yapmak için bir ay geçmesini beklemelisiniz.

dikiş izi nasıl geçer

Evde Dikiş İzi Silme


Dikiş izi silmek için tca asit kullandığınızda dikkat etmeniz gereken bir başka konu cildinizi yıkadıktan sonra gerekli bakıma özen göstermek. Asiti yıkadıktan sonra bakım yapmak için madecassol krem ile çinko oksit ve e vitamini karışımı kullanabilirsiniz. Bir tüp madecassol içerisine 3 gram kadar çinko oksit ile 3 gram kadar e vitmaini ilave etmeniz yeterli gelir. Dilerseniz ekstradan 3 gr kadar b5 vitamini de ilave edebilirsiniz.

dikiş izini silme
İzlerinizin üzerine sabah akşam hazırladığınız merhemi çok az miktarda sürünüz. Ayrıca asiti uyguladığınız bölgeyi kesinlikle kendiniz soymayın. Kremi çok sürmeyin, çünkü cildi yumuşatıp erken soyulmasına neden oluyor bu da kötü bir durum, kremi çok az ve sabah akşam sürün. Deriniz üç dört güne kadar kahverengileşip kararır ve buruşmaya başlar, bu buruşmayla birlikte cildiniz gerilir, kremlerinizi düzenli sürüp bölgeyi asla soymayın. Deriniz kendi kendine soyulsun. Uygulamayı yaptığınız zaman dar kıyafetler giymemelisiniz. Dar kıyafetler cildinizi tahriş ederek erken soyulmasını sağlar, bu yüzden bol kıyafetler giymelisiniz. Ancak bir başka önemli konu bölgeyi güneş ışınlarından korumalısınız. Yani cildinizin güneş görmemesi için kapalı kıyafetler giyiniz.
evde dikiş izi silme

İzler 4 ile 8 uygulama arasında silinir. Ancak bakıma özen göstermelisiniz, yani kendiniz soymamalı, kremleri düzenli uygulamalı, bölgeyi iyi korumalısınız. Konuyla ilgili olarak tca peeling nasıl yapılır ve faça izi nasıl geçer yazılarıma aşağıdaki başlıkları tıklayarak bakabilirsiniz. Dikiş izi sildirme konusunda aklınıza takılan şeyler varsa yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder