6 Nisan 2017 Perşembe

Dinlenme ve Ruhen dinlenme


Dinlenme Nedir( Ruhen Dinlenme)Çalışan organlarımızda ve hücrelerimizde yorgunluk maddesi meydana gelmektedir. Yorgunluk maddesi, enzimler yardımıyla zararsız maddelere çevrilir. Bu maddeler boşaltım sistemi kanalıyla ve solunumla dışarı atılır. Bu metobolik faaliyet uzun süren çalışmalarda yetersiz kalır ve yorgunluk hissi daha ağır belirir.


Yorgunluk, bünye direncini kırar ve hastalıklara davetiye çıkarır. Bu nedenle dinlenmek; uyku ve diğer gıdalar gibi gereklidir. Bu sebeple uygun ortamlara yaratılmalı ve gerekli süre kadar istirahat edilmelidir.Dinlenme yerleri temiz havalı, hoş görünümlü ve gerekli konfora sahip olmalıdır. Beş duyulara yönelik güzel fiziki yapının ve renklerin dinlenmede önemi büyüktür.

Dinlenme, günlük çalışma saatleri içinde olacağı gibi, hafta sonunda ve yılın belli mevsimlerinde olmalıdır. Bu sistem içinde dinlenme sağlanırsa, sağlık korunur, çalışmalar huzurlu ve verimli olur. İnsan sağlığına ve verimliliğe önem veren iş yerleri, dinlenmeye özen gösterir ve dinlenmeyi zorunlu hale getirir.insanın ruhsal yapısı, toplumdaki yerini, saygınlığını, sağlığını, etkinliğini ve kendisine verilen önemi ortaya koyar. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve dinlenme ile bu sosyalliğini geliştirir.
Ruhen DinlenmeRuhen yorgun, yani kederli, huzursuz, isteksiz ve halsiz olan insanın sosyal çevresi ile ilişkileri ve sağlığı tehlikeli bir durum alır. Ruhsal yönden gergin, yorgun olanların genel vücut çalışmaları da sağlıklı olmaz. Bu gibi durumlarda merkezi sinir sistemi etkilenmekte ve zarar görmektedir. Bu yüzden ruhen dinlemenize fiziki dinlenme kadar önem vermelisiniz. Mutluluk, ruhi doyum, boş zamanın değerlendirilmesi ve para kazanmaya yönelik olmayan işlerle uğraşması, yani hobileri olması ruhen dinlenme için yeterlidir. Zaman zaman ruhsal yapıyı bozan ve insana sosyal çevresinden yansıyan olaylar karşısında fazla etkilenmeden ruhen dinlenmeyi sağlayacak etkinliklere katılmak oldukça gereklidir. Bu sizin ruh sağlığınızı ve fiziki sağlığınızı koruyacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder