28 Nisan 2017 Cuma

Diş Ağrısına Karanfil İle Bİtkisel Çözüm


Diş Ağrısı

Diş ile ilgili yaşadığınız sıkıntıların çoğu diş bakımındaki yetersizliklerden kaynaklanmaktadır. Bundan kaynaklı dişleri düzenli fırçalamalı, fırçanın ulaşamadığı kısımlar için dişi yemek yerken kullanmalı, çürük dişler ihmal edilmeden en kısa zamanda tedavisi yaptırılmalıdır.

Diş ağrısının bir çok nedeni bulunmaktadır. Eğer dişlerinizin etrafındaki bağlar veya diş etleri tahriş olmuşsa bu durum size diş ağrısı olarak yansıyabilir. Bu tarz enflamasyonlar diş temizliği ve ideal düzeyde günlük ağız sağlığı ile azaltılabilir.

Diş ağrısını özellikle dişte meydana gelen çürüklerden kaynaklı dişin pulpasına (sinirine) yakınlığı ile doğru orantılı olarak artmaktadır.Diş ağrısının dayanılmaz olduğu durumlar çürüğün pulpaya ulaşması ve dişin hissini veren sinirinin ağız ortamı ile ilişkide olmasıdır.

Diğer dayanılmaz ağrıların sebebi ise uzun süre tedavi edilmemiş çürüklerin dişin kökünde ve yumuşak dokuda oluşturduğu enfeksiyondan kaynaklanan apse nedeni iledir.Her iki durumda da zonklar tarzda kulaklara yansıyan uyuşukluk hissi veren sert ağrılardır. Tüm ağız içi problemlerde olduğu gibi diş ağrılarında da ilk adım zaman kaybetmeksizin diş hekimine başvurulmasıdır. Çünkü diş hastalıkları kalpten böbreklere kadar bir çok organı etkileyen ve sinirsel yapıya zarar veren hastalıklardır.


Diş Ağrısı Tedavisi


Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.Ağrıyan dişleriniz için reçetesiz hiç bir ilaç kullanılmamalı evde bulunan vermidon ve aspirin diş ağrısını geçirmeyeceği için alınmamalıdır. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır. Diş hekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.

Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Karanfil yağı ağrının azalmasını sağlayacaktır; ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.

Diş Ağrısı Gidermede Karanfil Yağı


Karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Antibakteriyel özelliği ile dişlerinizde var olan bakterileri öldürür ve bu madde çoğu diş macununda bulunmaktadır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

Diş Ağrısında Karanfil Yağı Nasıl KullanılırKaranfil yağını ağrıyan dişlerinize sürmeniz ve bir süre bekleyip gargara yapmanız yeterlidir. Romatizma, aks ve eklem ağrılarında, düşük tansiyonda masaj ve banyo şeklinde uygulanır. Mikrop öldürücü (antiseptik) ve ağrı kesici (diş ağrılarında) olarak kullanılır. Romatizma rahatsızlığında kullanılmaktadır.

Karanfil yağı şiddetli akne, cilt döküntüleri, kabarcık ve sihillerde de etkilidir. Böcek sokmaları ve enfeksiyonlarda, uçuk tedavisinde kullanılabilir. Cilde uygulanacak karanfil yağı da E vitamini ya da zeytinyağı ile karanfil yağı seyretilmelidir ve ilgili bölgeye pamukla uygulanmalıdır.Karanfil yağı çok güçlü bir yağ olduğundan seyreltilmesi tahrişi önlemesi açısından önemlidir

Diş ağrılarında kullanacağınız karanfil yağını öncelikle zeytin yağı emdirilmiş bir pamuğa sürmeniz sizin için yararlı olacaktır. Doğrudan dişe uygulanan bu yağ sayesinde ağrı giderilecek ve çevresine yerleşem bakteriler ortadan kalkacaktır.

Karanfil Yağını Kimler Kullanamaz


Karanfil yağını solunum yolu enfeksiyonu geçiren ve hamilelik döneminde olan kadınlar için kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Bitkilerin insanlar üzerinde etkileri kuşkusuz fakat fazla kullanılmaları vücutta bir takım etkilere neden olabilmektedir. Dikkatli ve bir uzmana danışılmadan kullanılmamaları gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder