28 Nisan 2017 Cuma

Diş Eti Hastalıkları


Diş ve Diş Eti Hastalıkları

Diş eti rahatsızlıkları sadece diş çürüklerinden kaynaklı oluşmamaktadır bir çok problem diş eti kanamalarına, iltihaplara neden olmaktadır. Dişlerdeki renk değişiklikleri sararma ve kahverengi lekeler sigarada bulunan nikotin kaynaklanır. Canlılığını kaybeden ölü dişler gri renk alırlar. Ayrıca hatalı ve yanlış kullanılan ilaçlar dişlerin sararmasına neden olabilmektedir. Çocuklarda ateşli hastalıklar diş beneklenmeleri oluşturabilirler. Su florürünün yüksek olması dişlerde sarı benekler oluşmasına neden olur.Diş Eti Rahatsızlıkları Nasıl Geçer?Diş Düzensizlikleri


Alt ve üst çene kapandığı zaman birbirine olan uyumun bozukluğu , erken dönemde tedavisi gerekmektedir. Düzensiz diş sıralanması da ağız kapanmasını, çiğneme fonksiyonunu ve diş eti sağlığını boz­maktadır. Ayrıca süt dişlerindeki erken kayıp ve diş eti rahatsızlıklarının beraberinde gelmesi, geceleri diş gıcırdatma, hatalı çıkan dişin erkenden önleminin alınmaması, küçük çocukların uzun süre emzik kullanması, parmak emme, damak bozukluklarını ve dişlerin hatalı sıralanmalarını etkilemektedir.

Diş Eti Hastalıkları


Diş eti hastalıklarına genellikle piyore denilmektedir. En erken belirtisi gingivit denilen diş eti iltihabıdır. Ayrıca kemik ve liflerdeki zayıflık periodantiye sebep olabilmektedir. Diş ve diş etini güçlendiren katı yiyeceklerin yenmemesi, ağız temizliğine dikkat edilmemesi, dişte biriken diş taşları, kürdan ve iğne kullanımı, C vitamini eksiklikleri nedenler arasında sayıl­maktadır. Bu durumlarda diş eti kolay kanar ve iltihaplar oluşturarak çene kemiğine kadar yayı­labilir.

Diş Bakımı ve Diş Eti Bakımı


Diş fırçalama çocukluktan alışkanlık hale getirilmeli ve yetişkinlikte devam etmelidir ayrıca diş ipi kullanımı da önemlidir. Diş fırçalama eğitimi üç yaşında verilmeye başlanmalıdır. Dişler yılda en az iki kez muayene ettirilmelidir.

Diş Fırçalamanın Yararları


Diş yüzeyi ve diş aralarındaki yemek artıkları temizlenir. Diş etlerine masaj yapılmış olur.
Mikroorganizmalar dişlerden uzaklaştırılır. Ağzın bakımı ve hijyeni sağlanmış olur.

Diş Nasıl Fırçalanır?


Diş fırçalarken diş macunu kullanılması temizliği arttırır. Herkesin kendine özel bir diş fırçası olmalıdır.Diş fırçası ağız içinde kolay hareket edebilmeli bundan kaynaklı doğru fırça seçilmelidir.
Fırça kılları 6-8 demet halinde yerleştirilmiş olmalıdır. Fırça kılları çok sert olmamalıdır.
Kılların bulunduğu kısmın uzunluğu 2,5 cm. olmalıdır. Kılları yıpranmış ve dökülmüş fırça kullanılmamalıdır. Dişlerin tüm yüzeyleri en az 3 dakika fırçalanmalıdır. Önce dişlerin karşılıklı gelen yüzleri ilk kez, üst, sonra alt dişler olmak üzere

Dişler önden arkaya doğru dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır ve her yer özenle fırçalanmalıdır.Fırçalanmadığı durumlarda su ile bolca ağız içi çalkalanmalıdır.
Artıklar, sivri uçlu maddelerle çıkarılmamalı, gerekiyorsa diş ipliği kullanılmalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder