22 Nisan 2017 Cumartesi

Dişeti Kanamaları


Dişeti Kanamalarının NedenleriDişeti İltihabının olduğunu anlamak çok zor değildir , diş etleriniz kızardı, yumuşadı, parlıyor ve şiş. Hafif fırçalamayla bile kolayca kanıyor durumdaysa. Diş eti iltihabı, diş temizliğiyle önlenebilir. Ancak bir kere başladı mı, tedavi edilmezse, ciddi diş eti ve çene kemiği hastalıklarına varan sonuçlarla karşılaşılır.Diş Eti HastalıklarıDiş Hastalıkları: Dişeti iltihabınız tedavi edilmediyse ve  dişleriniz kolayca kanıyor. Şişmiş diş etlerinizle dişlerinizin arasında bakteriler ve yemek artıkları sürekli birikiyor. Ağzınızda tuhaf bir tat var ve nefesiniz kokuyor. Diş etleriniz, diş diplerinden çekiliyor; bu bölge sıcağı, soğuğa ve tatlı yiyecek ve içeceklere hassasiyetiniz yüksekse. Bazen diş eti torbalarında apseler oluşuyor. Diş kökünüzdeki kemik hasar gördü ve bir ya da birkaç dişinizi kaybettiniz. Bu, ciddi bir durumdur.


Anemi veya Lösemi

Diş etleriniz kolayca kanıyor ve aynı zamanda burun kanaması, yorgunluk ve güçsüzlük, nefes darlığı, çabuk çürüme eğilimi söz konusuysa, ciddi bir aneminiz olabilir. Bu belirtilere ek olarak kemik ağrısı (özellikle bacaklarınızda) karında ağrı ve şişme, mide bulantısı, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık ve kilo kaybı gözlemleniyorsa, bir tür lösemi varlığından bahsedilebilir.

Vincent Enfeksiyonu

Kızarmış, şişmiş, ağrıyan ve kanayan diş etleriniz, gri bir zarla kaplanmış. Konuşurken ya da nefes alırken acıyor ve nefesiniz kötü kokuyor, ağzınızda kötü bir tat hiç geçmiyor. Aşırı tükürük salgılıyor. Bu durum, diş temizliğine dikkat etmemekten, fiziksel ve duygusal stresten, yetersiz beslenmeden ve çok sigara içmekten kaynaklanan ve bulaşıcı olmayan bir enfeksiyondur. Tedavi edilmesi şarttır ve tahrişe yol açan nesnelerden (sigara ya da baharatlı yiyecekler) uzak durulmalıdır.

Diş Eti Rahatsızlıklarına Ne Yapmalı


Diş etlerinizi fluorürlü bir diş macunuyla günde en az iki kere fırçalamanız gerekir.
Günde en az bir kere diş ipliği ile dişlerinizi temizleyin.
Dişlerinizi iyi temizleyin; temizlediğinizi renk veren tabletlerle teyit edin.
Yediklerinize özen gösterin. Aşırı rafine şeker içeren, özellikle de dişlerinize yapışan yiyecekleri şu süreçte tüketmemekte fayda var. Yeşil sebze ve elma gibi kaba maddeli yiyecekleri seçin.
Asiti almak için yemeğin sonunda ufak peynir tüketin.
A ve C vitaminini eksik etmeyin. Bunlar kavun, brokoli, ıspanak, ciğer, güçlendirilmiş süt ürünleri, portakal, greyfurt, domates, patates ve yeşil biberde vardır.
Yılda iki kere dişlerinizi diş doktoruna temizletin.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder