8 Nisan 2017 Cumartesi

Disleksi Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Disleksi rahatsızlığı öğrenme , okuma ve yazma bozukluğu olarak değerlendirilmektedir.Bu gibi durumlarda cümle , harf kelime atlama durumları vardır ve  duraksama ağır okuma durumlarıda gözükür. Rahatsızlık genellikle okuma ve yazmada zorluk çeken çocuklarda daha sık olarak gözlemlenir. Rahatsızlık okul yıllarının başlarında farkedilmeyebilir ve aileler çocuklarının okula karşı isteksiz olduğunu düşünebilirler. Bununla birlikte rahatsızlığın erken teşhisi tedavide daha yardımcı olmaktadır.Disleksi Hastalığı Nedir


Disleksi rahatsızlığı bazen zihinsel gerilik veya görme bozukluğu ile karıştırılabilir. Bu rahatsızlıkların hiçbirisinin disleksi ile bir ilişkisi yoktur. Disleksi daha çok nörolojik bir rahatsızlıktır ve görünen harflerin, beyin tarafından çevirilememesi ile ortaya çıkar. Bu rahatsızlık hafif veya şiddetli olarak ortaya çıkabilir ve kişinin zekası (IQ)ile hiçbir şekilde ilişkili değildir.

Disleksi Belirtisi

Rahatsızlığın en önemli belirtisi sayı ve harflerin çocuklar tarafından seçilememesidir. Çocuklar gördükleri harf ve sayıları yazmakta ve okumakta zorluk çeker. Ayrıca rahatsızlığı bulunan kişiler sağ ile solu ayırt edemeyebilirler. Disleksinin bazı türleri mevcuttur. Bazı kişiler görsel bilgileri algılayamazken bazı kişiler duyusal bilgileri algılayamayabilir. Bunun yanı sıra bazıları ise işitilen bilgileri hatırlamakta ve ezberlemekte zorluk yaşar.

Disleksi problemi olan çocuklar kendilerini yetersiz görerek sosyal çevrelerde utangaç hissedebilirler ve aktivitelere katılmak istemeyebilirler.Bu durum ise çocuklarda stres ve strese bağlı depresyon belirtileri ortaya çıkarabilir. Devamlı olarak kendilerini baskı altında hisseden bu çocuklar gerekli standartlara ulaşamayacakları için korku duyarlar ve sosyal iletişimde önemli sorunlar yaşarlar.

Disleksi Tedavisi

Maalesef disleksi hastalığını tamamen iyileştirecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Eğer çocuğunuzda disleksi sorunu olduğunu düşünüyorsanız mutlaka en kısa süre zarfında bir uzmana danışmalısınız. Bu konuda özellikle aile ve öğretmenlere önemli görevler düşmektedir. Çocuğun öz güveninin tekrar kazandırılmasında aile ve öğretmenler önemli rol oynamaktadırlar. Ayırca bazı tedavi yöntemlerinin de yardımı ile rahatsızlığın belirtileri azaltılabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder