8 Nisan 2017 Cumartesi

Dispnesi olan hastada hemşirelik bakımı


Dispensi kişinin nefes alıp verirken zorlanmasıdır. Bu koşullarda öncelikle hastaya sakin ve huzurlu bir ortamın sağlanması gerekir. Açık ve temiz hava alabileceği ortam sağlanmalı ki hastanın solunumu rahatlasın.

Hasta yalnız bırakılmamalı, konforu sağlanmalı, uygun pozisyon verilerek solunumu rahatlatılmalıdır (Semifavvler, favvler, ortopne pozisyonu vb.).
Oksijen tüketimini azaltmak için hareketi kısıtlanmalıdır. Ayrıca, oksijen takviyesi uygulanmalıdır.

Hasta diyagramatik solunum yapması için bilgilendirilir ve  uygulayabilmesi sağlanır.

Hasta, dispnesinin nedenleri ve çevresel faktörlerden kurtarılır. Vücut ısısı rektal yoldan ölçülür.Hasta  beslenmesinde gerekirse farklı yöntemler uygulanır.

Dispensi Hastasına Hemşirelik Bakım Planı


Hastaya sıvı verilerek elekrolit dengesi sağlanmalı, aldığı ve çıkardığı sıvı miktarı kaydedilerek izlenmelidir. Oksijen tedavisi nazal kateter, maske ve respiratör ile hastaya verilerek sık sık uygulanır. Gerekli ise çadır kul­lanılır. Oksijen nemlendirilerek solunum yolları mukozasının sekresyonunu kuruması ve irritasyon engellenir. Oksijen sürekli olarak ve yüksek konsantrasyonda verilmemelidir. Çünkü (hipoventilasyon, apne gelişimine) oksijen zehirlenmesine neden olabilir. Oksi­jen verilirken kullanılan araç-gereçler enfeksiyon riskine karşı steril olmalıdır.

Hasta oksijenin yan etkilerine karşı gözlenmelidir. Bu yan etkilerde alveollerin büzülmesine bağlı olarak atelektazi gelişebilir; kornea hasarına yol açabilir; gözlerde yaşarma, ödem, görmede azalmaya sebep olabilir. Oksijen yanıcı bir gazdır. Bu nedenle hemşire, hasta bakıcı veya sağlık çalışanı oksijenin yanma riskini azalt­mak için gerekli önlemleri almalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder