8 Nisan 2017 Cumartesi

Dispnesi olan hastada hemşirelik bakımı


Dispensi kişinin güçlükle nefes alıp vermesi durumudur. Bundan kaynaklı öncelikle hastaya sakin ve huzurlu bir ortamın sağlanması gerekmektedir Açık ve temiz hava alacağı ortam sağlanmalı ki hasta solunumu rahat yapabilmelidir.
Hasta yalnız bırakılmamalıdır. Ve hastanın rahatına dikkat edilmelidir.
Hastaya uygun pozisyon verilmelidir ve daha rahat nefes alması sağlanmalıdır (Semifavvler, favvler, ortopne pozisyonu vb.).
Oksijen gereksinimini azaltmak için hareket kısıtlaması yapılır. Oksijen takviyesi uygulanır.
Hasta diyagramatik solunum yapması için bilgilendirilir ve  uygulanması sağlanır.
Dispneye neden olan çevresel faktörler ortadan kaldırılır. Vücut ısısı rektal yol ile alınır. Gerekiyorsa beslenme farklı yöntemler ile yapılır.

Dispensi Hastasına Hemşirelik Bakım PlanıHastanın sıvı elekrolit dengesi sağlanmalıdır. Aldığı ve çıkardığı sıvı miktarı kaydedilir.
Dispnesi olan hastada oksijen tedavisi sık uygulanır. Oksijen nazal kateter, maske ve respiratör ile hastaya verilir. Gerekli ise çadır kul­lanılır. Solunum yolları mukozasını, sekresyonu kurutacağı ve irrite edeceği için oksijen nemlendirilmelidir. Oksijen sürekli olarak ve yüksek konsantrasyonda verilmemelidir. (Hipoventilasyon, apne gelişimine neden olabilir) bu durum oksijen zehirlenmeye neden olabilir. Oksi­jen verilirken kullanılan araç gereç steril olmalıdır böylelikle hastanın enfeksiyon ve bakteri kapma riski önlenmiş olur.

Hasta oksijenin yan etkileri yönünden gözlenmelidir. Bunlar; Alveollerin büzülmesine bağlı olarak atelektazi gelişebilir. Kornea hasarına yol açabilir. Gözlerde yaşarma, ödem, görmede azalmaya sebep olabilmektedir. Oksijen bazı nedenlerle yanıcı olabilir. Hemşire bu olasılığı azalt­mak için gerekli önlemleri almalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder