24 Nisan 2017 Pazartesi

Diyabet (Şeker Hastalığı)


Şeker Hastalığı


Pankreas, vücudumuzdaki kan şekerini düzenleyen insülin hormonunu salgılayon organdır. İki ana diyabet türü tip 1 diyabet ve tip 2 diyabettir.

Şeker Hastalığı Belirtileri


Susuzluk, iştah artışı, sık idrara çıkma ve geceleri bunun için sık uyanmak , ciltte kuruma, halsizlik, yorgunluk, yaraların geç iyileşmesi durumu ve görme de bulanıklık genel belirtilerdir. Bu koşullarda glukoz gerektiği gibi kullanılamadığı için kan şekeri yüksektir.

Şeker Hastalığı( Diyabet) Tedavisi


Şeker hastasının ayağında çıkan küçük-büyük her yaranın zor iyileşmesi tehlikeli sonuçlara nedendir. Ayaklar yük taşıyan organlar oldukları için şeker hastalarında yaraların sık görüldüğü bölgelerdir. Bu nedenle ayak kontrolü ileri tehlikeleri önlemek için önemlidir.

Diyabet hastalığından kaynaklı oluşan yaraların pansumanlarına biyolojik pansumanlar denilmektedir ve  yarayı nemlendiren emici pansumanlarla önce yaranın kötüye gidişi durdurulur; sonra da dokunun canlanması için uygun koşullar hazırlanarak, deri nakli yöntemiyle yara kısa sürede kapatılır. Bu tür önlemlerle iyileşmeyen ve kangrene dönüşen yaralar engellenir.

Ayrıca diyabet hastalarında kolay oluşan yaraların enfeksiyon riskleri de yükselmiş olur. İyi bir pansumanla önlemi alınmazsa enfeksiyon tüm ayağı sarabilir.

Diyabet Testi ve Yara Bakımı Yapılmalıdır!


Şeker hastalığı, açlık kan şekeri ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi'yle saptanır. Açlık kan şekeri 100-125 mg/dl olması gizli şeker sinyali olabilir. AKŞ 126 mg/dl veya daha fazlaysa şeker hastalığının belirtisi olabilir. Diyabet teşhisiyle hasta tüm ayağını, parmak aralarıyla topuğunu düzenli kontrol etmelidir. Herhangi bir problemde bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Ayakların düzenli yıkanıp kurulanarak bakımı yapılmalıdır. Yeni ayakkabıların ayağa zarar vermemesi için dikkat edilmelidir. Ayak yaralarının % 75'i parmak kısımlarında, % 25'i ise ayağın orta ve arka kısmında oluşur. Bu nedenle kullanılacak ayakkabı seçimi özellikle şeker hastaları için çok önemlidir.

Diyabet (Diabetes Mellitus) Nedir?


Kan Şekeri (Kan Glukozu) Nedir?


İnsülin Nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder