28 Nisan 2017 Cuma

Diyabette Tedavi


Diyabet Tedavisi


Diyabet tedavisinin amacı kandaki şeker düzeyini kontrol etmektir. Bunun için diyet çok önemlidir. Diyet, kişinin fizyolojik özelliklerine (cinsiyet, yaş, kilo), diyabetin türüne ve/veya sağlık koşullarına (Tip 1 yada Tip 2 diyabet, gebelik diyabeti, diyabete eşlik eden başka hastalıklar vb.) ve yaşm koşullarına göre belirlenir. Diyabet diyetinde prensip, gerekli besinlerin zamanında ve yeterince tüketilmesidir.

Şeker Hastalığının Tedavisi


İlk besin grubunu oluşturan karbohidratların (şekerler), sindirilme hızı üç grupta incelenir. Tatlı, reçel, hazır meyve suyu ve bal diyabetlilerce tüketilmesi sakıncalıdır. Bu tür şekerler kana hızlı karıştıklarından, bunlara “koşan şekerler” denir. Sadece hipoglisemi (şekerin düşmesi) sırasında tüketebilirler. Kana nispeten yavaş karışan “yürüyen şekerler” biraz daha güvenlidir. Bunlar ekmek, makarna gibi tahıllar ve sütlü besinlerdir (yoğurt vb.). Diyabet hastaları için en güvenilir besinler yavaş sindirilen yani, “tırmanan” şekerlerdir. Bunlar taze sebzeler ve baklagillerdir. Bu nedenle bolca sebze yemek, beyaz ekmek yerine kepeklisini tercih etmek gerekir. Lifli özellikleri besin değerlerini daha da artırmaktadır. Hem Tip 1, hem de Tip 2 diyabette, vücudun insulini çok daha iyi kullanabilmesi için yavaş sindirilen karbonhidratlı kaynaklarla beslenmek gerekir.

Et, balık, süt, yumurta gibi besinler gelişme dönemindeki diyabetliler için önemlidir. Yetişkinlerin hayvansal proteinlere gereksinimi daha azdır. Tip 2 diyabette aşırı protein içeren besinlerle beslenmede, proteinin fazlası karaciğerde glikojene dönüştürülerek depolanır ve kana glukoz geçişi artar (glikoneogenez). Aşırı proteinle beslenmenin böbreklerde diyabete bağlı bozuklukları hızlandırdığı iddiaları da vardır. Yoğun enerji kaynağıolan yağın, kilo sorunu olan kişilerdeki tüketimi azaltılmalı, bitkisel kökenli sıvı yağlarseçilmelidir.

Diyabet Tedavisinde Egzersiz


Diyabetin kontrol edilmesinde egzersizler önemlidir. Bilinçli çalıştırılan kaslarda birikmiş glukozu yakarak tüketir. Ancak, kan şekeri 200 mg/dl’nin üstünde ise kontrolsüz egzersiz zararlı olabilir. Hastalık İnsulin, şeker düşürücü tabletler kullanmayı gerektirebilir. Bu süreçte kazanılan yeni alışkanlıklar, günlük yaşama uyarlanabildiği oranda diyabetle yaşam kolaylaşabilir.

Diyabetlilerin Kullanmaması Gerekenler

Karaciğerden glikozun serbest bırakılmasını engelleyen alkol kan şekeri düzeyinin çok fazla düşmesine neden olur. Alkol kullanımı sınırlanmalı ve aç tüketilmemelidir.

İlgili Güncel Yazılarımız:

Diyabet (Diabetes Mellitus)

Kan Şekeri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder