28 Nisan 2017 Cuma

Diyette Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Diyet yaparken genel olarak bazı doğru bilinen yanlışlar vardır bunların en yaygını aç kalarak zayıflamaya çalışmak , aç karnına limonlu su içmek ve ekmek tüketimini tamamen kesmektir.

Uzmanların ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratların diyetten tamamen çıkarılması sıkıntılı olduğunu bildirmektedirler. Bu durum diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biridir ve  vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı önce kandan almaya çalışır. Glikoz oranı düştüğünde kan şekeride buna bağlı olarak düşmeye başlar.Sonrasında vücut kas içerisindeki karbonhidratları kullanmaya başlar ve bu durum kas kaybı anlamına gelir. Bu sırada vücut kasla beraberinde su kaybına uğrar. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği hatasına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil kas ve sudur.

Diyette YanlışlarProtein ağırlıklı diyet yaparak hızlı zayıflama yapılan hatalardan biridir. Protein vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein almak kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. 1 gr kas dokusu ile beraber yaklaşık 2,7 gr su kaybı olur. Yağsız doku kitlesi kaybı metabolik hızı düşürür. İnsanlar zayıfladıkları zannederler ancak metabolizma yavaşladığı için diyet sonrasında hızlı bir şekilde kilo alınır.

Dengesiz egzersiz ve aşırı tempolu egzersizin zayıflatan bir etkisi olabilir ama sağlığınız açısından zararlıdır. Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yağ yakma formuna geçmesi gereklidir, buda ancak haftada 5 gün düzenli egzersiz ile başlar. Çoğu zaman iki saat sürekli mekik hareketi yerine uygun nabızla 45-60 dk bir yürüyüş istenilen sonuçlara ulaşmakta daha yararlı olur.

Sabahları aç karnına içilen limon ile ılık su halk arasında inanılan bir başka hatadır sabahları veya yemek öncesinde aç karnına limonlu sıcak su içmenin vücuttaki yağları erittiğidir ancak bu inanç tamamen yanlıştır. Suyun veya içine katılacak limon soda gibi maddelerin, bitki çaylarının kesinlikle yağları eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır. Bunlar sadece metobolizmanıza yardımcı olurlar.

İnsanların en büyük hatası tek öğün ve fazla yemek yiyerek diğer öğünleri atlamasıdır. Vücudun kilo almasına neden olan en önemli etkenlerden biri, onu bütün gün aç bırakıp sadece akşamları yemek yemektir. Çünkü yaklaşık 20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Sonra 4 saat içerisinde gelen besinler yağ olarak depolanır. Bu konuda diyetisyenlerin tavsiyesi vücudu asla uzun zaman aç bırakmamak ve mutlaka her 3-4 saatte bir şeyler tüketilmelidir.

Diyet Nasıl Yapılır


Sık sık değil, günde 3 öğün olmak üzere beslenme planınız olması size bazı hatalar yaptırmaktadır. Yanlış. Günde 3 öğün beslenme ara öğünlerde özelliklede öğle ve akşam yemeklerinin arasında çok acıkmaya dolayısıyla ana öğünlerde fazla miktarlarda yemek tüketilmesine neden olabilir. Ayrıca sık ve kontrollü miktarda yemek yemek metabolizmanın hızlanması içinde gereklidir.

Kilo vermek için ilaç kullanmak da doğru bir seçenek değildir çoğu ilaç zayıflarken genel sağlığınızı bozmaktadır. Hatta bazı ilaçların öldürücü etkisi vardır.  Tek başına ilaç kullanmak kilo kaybı ve kontrolü için yeterli ve doğru değildir. Kilo kaybı davranış değişikliği gerektirir.

Kilo vermeye yardımcı bitkisel ürünler güvenlidir. Bir ürünün bitkisel olması onun yararlı olduğu anlamına gelmemektedir. Mantarın zehirlisi de vardır bunu unutmayınız.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için bir diyetisyene başvurmalısınız fakat herhangi bir metobolik hastalığınızı öğrenmeniz için doktora gitmelisiniz.  Fazla kilolarınızdan kurtulmak imkansız değildir sadece size uygun diyet ve egzersiz modellerini bilmeniz gerekir. Fazla kilonun nedeni sadece yerken aşırıya kaçmak değildir. Tek neden bu olmamakla birlikte, porsiyon miktarının kontrol edilmemesi de kilo artışının bir sebebidir.

Kısa vadede, hızla, fazla kilolardan kurtulmak mümkündür fakat sağlığınız açısından oldukça zararlıdır. Hem ne kadar hızlı kilo verirseniz o kadar hızlı alırsınız. Az beslenerek kilo probleminden kurtulmak ve kilo kontrolü sağlamak için geçerli bir yöntem değildir. Kaybedilen kilonun istenildiği gibi yağ mı yoksa kas ve su kaybımı olduğu çok önemlidir. Doğru kilo kaybı sağlayabilmek için kişinin günlük alması gereken gıdaları mutlaka tüketmesi gerekir. Az beslenmek, kilo kaybı için bir çözüm yöntemi değildir.

Güne zengin bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Her tür hareket ve spor zayıflatır.Her tür hareket ve spor enerji harcanması için bir yöntemdir. Ancak gün içerisinde aldığınız kalori miktarı harcadığınız kalori miktarından fazlaysa kilo kaybı sağlanamaz. Seks kalori yakar. Ancak sanıldığı kadar fazla değil.
Çay, yanında tükettiğin besin değerini yok eder ve vücutta su tutulumuna neden olur gibi saçmalıklara inanmayın sonuçta vücudunuz kalori almaktadır. Sauna gibi sıcak ortamlar sadece ter atmanıza ve su kaybetmenize neden olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder