14 Nisan 2017 Cuma

Doğal Kan İncelticiler


Doğal Kan İnceltici

Sağlıklı kişilerde herhangi bir yaralanma oluşması halinde kanayan bölgedeki kan belli bir süre sonra pıhtılaşır ve kanama son bulur. Vücudumuzda kanın pıhtılaşmasını sağlayan bazı proteinler üretilmektedir. Bununla beraber eğer kan pıhtılaşması dolaşım sistemini etkilerse ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Eğer kan pıhtısı beyne doğru ilerlerse kişi inme geçirebilir. Aynı şekilde kan pıhtısının kalp damarlarında gerçekleşmesi durumunda kalp krizi geçirme riski çok fazladır.

Kan PıhtılaşmasıKan pıhtılaşması sorunu olan kişiler için doktorlar genellikle kan inceltici bazı ilaçlar reçete ederler. Bununla birlikte doğadan birçok gıda doğal kan inceltici özelliğe vardır. İşte doğal kan incelticilerden bazıları:

Kan İnceltici Besinler


  • Omega-3 Yağ Asitleri: Kalp sağlığı için oldukça faydalı olan omega-3 yağ asitleri kan inceltici özelliğe de sahiptir. İltihap sökücü etki yapan omega-3 yağ asitleri kandaki iltihabı azaltır.
  • Baharatlar Ve Bitkiler: Zerdeçal, zencefil, nane, paprika, sarımsak, arnavut biberi, körü yaprakları, kekik, dereotu, güvey otu ve meyan kökü doğal kan inceltici baharat ve bitkilerdir.
  • Meyveler: Kuru üzüm, kızılçık, yaban mersini, üzüm, mandalina, portakal, kiraz ve kuru erik kan inceltici özelliğe sahiptir.
  • E Vitamini: E vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Birçok sebzede mevcut olan E vitamini kan pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olur.
  • Baklagiller Ve Kabuklu Yemişler: Kan inceltici özelliğe sahip olan kabuklu yemişler aynı zamanda E vitamini bakımından da oldukça zengindir. Ceviz, badem, antep fıstığı, fıstık ve fındık gibi yemişler ve mercimek ve fasulye gibi baklagiller kanın inceltilmesine yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder