28 Nisan 2017 Cuma

Dövme Nasıl Silinir


 Dövme Silme


Dövme sildirme işlemleri ile ilgili sanal alemde bir çok spekülasyon vardır. Ayrıca dövme sildirme işlemleri de çeşitlidir; lazerle, kimyasal peelingle... yapılır. Ayrıca dövme silme işleminin bazı getirileri ve götürüleri vardır ve bunların ayrıntılı bir şekilde açıklanması gerekir. İnsanların genç dönemde heves ederek yaptırdıkları dövmeleri artık istememe hakkı  vardır ve bu yazıda dövme silme işleminden ayrıntılı bir şekilde bahsedilecektir.


TCA Kimyasal Peeling


Ergenlik döneminde bir hevesle yapılan dövmelerden herkesin kurtulma hakkı vardır ayrıca iş hayatına atılırken dövmeler sorun olabilmektedir. Her ne kadar ülkemizde pek bilinmese de  özellikle Avrupa'da, cilt lekeleri, yara ve kesik izleri , ameliyat izleri gibi vücutta kalıcı görüntülere sahip oluşumların giderilmesinde etkin bir tedavi unsuru olarak kullanılan TCA peeling yönteminden bahsetmek gerekir..

Uzun yıllardır Avrupa ülkelerinde iz geçirme metodu olarak uygulanan kimyasal peeling uygulamaları, hem kişinin kendi evinde rahatça uygulayabileceği bir yöntem olması hemde zamansal ve ekonomik açıdan pratik masrafsız bir tedavi yöntemi olması açısından sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Özellikle TCA kısaltmasıyla giderek bilinirliği artan ve labaratuvar ortamında hazırlanan Trikloroasetik Asit cildin en üst tabakası olan epidermis tabakayı yakmak suretiyle ölü derinin soyularak ciltten atılmasını sağlayan, ve alttan gelen yeni deri oluşumunda kolajen ve lif hücrelerini tetikleyerek yeni cilt yenilenmesini hızlandıran  bir uygulama yöntemidir. Dövmelerden sabırlı ve deriye zarar vermeden Tca uygulaması ile kurtulunabilinir.


Dövme Silmede TCA Nasıl UygulanırTCA bir asit türüdür uygulandığı üst tabakadaki deriyi yakarak derinin kurumasını ve ardından soyulmasını sağlayan bir asit solüsyonu olarak kullanılır. TCA (trikloroasetik asit) peeling kimyasal soyma asitleriyle yapılan oldukça ucuz ve etkili bir cilt yenileme ve iz giderme metodudur. TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, sivilce izleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri ve ayrıca  cilt kırışıklıkları ve çatlak görünümlerini  bile giderilmektedir.

TCA- Kimyasal Peeeling Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerCilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak derecelendirilebilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solüsyonu seçmektir. Burada bilinmesi gereken en önemli şey, ilk uygulamada dövmenin tamamen silinmesini sağlamak amacıyla cildi zorlayan, gereğinden yüksek oranlı solüsyon kullanmamak ve asiti cildinizde 2 dakikadan fazla tutmamaktır.

Bununla beraber iyileşmekte olan ve hala kabuk atmamış yaralı bölgelere, ameliyat sonrası dikişleri hala alınmamış bölgelere, kanamalı olan sivilce , çıban gibi ileri akne durumlarında, alerjik reaksiyonlara bağlı gelişen zona ve seboroik dermatit hastalıklarının ilk evrelerinde, ve aşırı hassas cilt yapısı olan kişilerde Tca kullanımı kesinlikle sakıncalı ve zarar vericidir. Ayrıca hamile ve emzirenler de tca yapamazlar.

TCA’nın uygulanacağı bölgedeki sorun ne olursa olsun tek seansta kurtulmak mümkün değildir ve tek seansta işi bitirebileceğini düşünenler ciddi deri hasarlarına yol açarlar bundan kaynaklı soğuk kanlı ve dikkatli davranılmalıdır. Dövme silme tedavisinde kullanılacak TCA oranı ten rengi ve cildin hassasiyetine bağlı olarak % 50 oranına kadar uygulanabilir ancak uygulanacak oran alınırken bir uzmanda danışmak gerekmektedir.

TCA Nasıl YapılırUygulama esnasında önceden temizlenmiş olan bölgeye, pamuk yardımıyla tca sürülür. Tca ciltte maksimum 2 dakika kadar beklemelidir. İdeal bekleme süresi olarak 1,5 (birbuçuk dakika iyidir). Ardından tca sürülen yer bol suyla yıkanmalıdır. Sonrasında deri kızaracaktır ve yenilenme işlemi başlayacaktır bundan kaynaklı çeşitli bakım kremleri ve nemlendiriciler ile iyileşmeye katkı sağlamak gerekir. Asit uygulanan bölge sürekli desteklenmeli ve doğrudan sıcağa ve soğuğa maruz kalmamasına önem verilerek dışsal etmenlerden korunması sağlanmalıdır. Ayrıca güneş ışığına karşıda korumalısınız. Bir başka önemli nokta deriyi asla ama asla siz soymaya kalkmayın bırakın kendi kendisine kabuk deriniz kabul atsın ve cildiniz yenilensin.

Silinmesi istenen dövmenin tamamen kaybolması sürecine kadar ayda bir sefer uygulanabilecek olan asidin hassas ama bilinçli kullanımı son derece önemlidir ve dövmelerinizden kesin kurtulma yöntemidir. Dövmenin boya kalitesi ve derinliğine bağlı olarak 8 ile 10 seansı (yani 8-10 ay) bulan dövme silme sürecinde, her uygulama ve bir sonraki seansa kadar cildin dış koşullara uyumunu sağlamak TCA uygulamasındaki en önemli durumlardır.

Dövmenin silinmesi sürecinde , cildin hızlı bir iyileşme süreci ancak bu mineral ve vitamin destekleriyle mümkündür. Bu yüzden cildin kuruluk hissi oluşturuğu her durumda bu ilaçların kullanılması ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder