21 Nisan 2017 Cuma

Dövme Silmede TCA Peeling


TCA Kimyasal Peeling

Günümğzde dövme yaptırmak oldukça popüler bir durumdur ve çoğu insan dövme yaptırmaktadır. Büyükten küçüğe herkesin yaptırdığı dövmeler zaman geçtikçe yaptıranlar tarafından beğenilmemekte ya da modası geçtiğinden kaynaklı istenmemektedir. Ayrıca işe girmek isteyenler için dövmeler probleme dönüşebilmektedir. Bu yüzdende her ne sebeple olursa olsun bazı kişiler zaman içinde dövmelerini sildirmeye karar vermektedirler.Bundan kaynaklı  dövme yaptırmadan önce iyi düşünülmeli ve dövme modelini karar verilmelidir. Deri içine değişik renk ve desenlerde yapılan dövmeler oldukça kolay yapılsa da silimi yapımına göre çok daha zor bir durumdur.Dövme Sildirme Yöntemleri


Klinik uygulamalar ve peeling uygulamaları olarak iki ana başlıkta dövme sildirme işlemleri yapılmaktadır. Dövme sildirme işleminde ne kadar zaman gerekeceği ve uygulanan yöntemlerin ne kadar sıklıkla yapılacağı dövmenin cilt üzerindeki derinliğine bağlıdır. Derine yapılan dövmeler daha geç silinir. Sizlere daha iyi bilgi vermek için  tibbitedavi.com sitesinden bir alıntıyı paylaşacağız.Tca Kimyasal Peeling Dövme Silme

Kimyasa peeling, tca (trikoloroasetik asit) yardımıylacilt yüzeyinin soyulması ve alttan gelen taze deriyle birlikte dövmeyi cildin üst katmanlarına taşşıma olayıdır. TCA ile dövme silme işleminde %50 oranda TCA kullanılır. TCA ciltte dövmenin üzerine kulak çubuğu yardımıyla dövmenin dışına çok fazla taşırmadan solüsyonun sürülmesiyle yapılır.


TCA  sürülen yüzey beyazlaşır ve bu beyazlama için 1,5 (bir buçuk) en fazla iki dakika beklenmelidir. Acı ve yanma oluşur ama bu acı veya yanma lazer işlemindeki acıyla kıyaslanamayacak kadar hafiftir. Ayrıca tca dövme silmede acı 5 dakika sonra ortadan kalkar lazerde ise acı ciltte haftalarca sürer.


TCA 2 dakika beklendikten sonra cilt suyla yıkanır. Hafifçe kurulanan cilde iyileştirici merhem sürülür. Cilt 5 gün ile 1 hafta arası bir süreçte soyulacaktır. Soyulma bitene kadar bu iyileştirici merhem sabah akşam cilde uygulanır.
TCA ayda bir sefer dövme tamamen silinene kadar uygulanır. İki uygulama arasında minimum 21 gün yani 3 hafta beklenmelidir. Ancak ideali 1 ay beklemektir.

Cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt güneşe karşı çok hassas olduğundan cildin ısı ve ışıktan korunması sağlanmalıdır. TCA uyguladıktan sonra cildinizde kızarma ve kabuklanma olacak, bu durum geçicidir.


Dövme silme işleminde tca kullandıktan sonra iyileştirici merhem hazırlamanız gerekiyor, bu merhem yaranın hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Merhem için bir tüp %40 çinko oksitli herhangi bir pişik kremi, 1 tüp madecassol, 10 ml e vitamini, 10 ml b5 vitaminini boş bir kapta iyice karıştırın. Hızlı iyileştirici ve soyulma kolaylaştırıcı merheminiz hazır.

Uygulama sonrası dikkat etmeniz gereken en önemli husus, kesinlikle deriyi soymamaktır. Cildinizi soymayın, deriyi kaldırmayın bırakın deri kendi kendisini yenilesin. Ayrıca ısı, ışık ve sert kimyasallar ve darbe veya aşınma gibi fiziksel durumlardan koruyunuz.
TCA kimyasal peeling cildinize zarar vermeden üst deriyi soyar, bu soyulmayla birlikte deriniz kabuk atarak soyulur. Kimyasal peelingle her seferinde cildiniz biraz soyulur ve yaklaşık 10 uygulamadan sonra dövmenin bulunduğu alanda cilt tamamen yenilenir ve ciltteki dövme silinir.

Dövme Ne Zaman Silinir
Dövmenin tamamen silinmesi dövmenin ne kadar derinde olduğuna bağlı olarak değişir. Eğer dövme derinin çok altındaysa, silinme daha uzun sürer ve dövme boyası çok kaliteliyse dövmenin silinmesi daha uzun zaman alır. Ancak dövmeniz 10- 12 seansta kesinlikle silinir, eğer hafif bir dövmeyse bu işlem 8 seansta biter. Ayrıca uygulamalar sonunda iz kalmaz. Ufak tefek kırmızılıklar kalabilir bu izlerde 2-3 ay sonra geçmezse çok düşük oranlı bir tca peeling yapılarak kurtululabileceğiniz şeylerdir.

Dövme Silme FiyatıSon olarak TCA ile dövme silme diğer bütün yöntemlerden daha ekonomik ve zararsızdır. Eğer TCA peelingi evde kendiniz yaparsanız bu işlem oldukça ucuzlar örneğin %50 lira gibi bir fiyata doakimya.com sitesinde satılıyor. Ülkemizde tca (trikloroasetik asit)satan çok fazla yer yok.

KAYNAK: http://www.tibbitedavi.com/2015/01/dovme-silme.html


Yazımızın sonuna gelirken, dövme silme işlemlerinde yapılan araştırmalarda en etkili dövme silme yöntemi konusunda TCA peeling işlemi olduğudur.   TCA peeling, triklorasetik asit olup kısaca tca olarak telaffuz edilir. Güçlü bir asittir kullanmadan önce nasıl uygulayacağınıza dair tüm kullanım bilgilerini okuduktan sonra doğru bir şekilde uygulamanız etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Tüm peelingler arasındaki en güçlü ve etkili peeling yöntemi tca olarak bilinmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder