13 Nisan 2017 Perşembe

Düzenli Fiziksel Aktivitenin 7 Yararı


Düzenli Spor ve Fiziksel Aktivite

Düzenli spor hayatımızın ve vücudumuzun daha güzel , sağlıklı olması yolunda atılacak en önemli adımlardan biridir.Sağlıklı beslenmek , düzenli spor ve düzenli bir uyku sağlıklı bir vücuda sahip olmak için 3 anahtar.Biz burada düzenli spor yaptığımızda nasıl yararlar sağlarız sorusuna 7 başat cevap verdik.

  1. Egzersiz morali düzeltir. Stresli bir günün ardından içinizi döküp rahatlamaya mı ihtiyacınız var? Spor salonunda ya da dışarıda 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş sizi oldukça rahatlatacaktır. Bu egzersiz sakinleşmeye yardımcı olur. Fiziksel aktivite, uzun ve yorucu bir günün ardından stres atmanıza, sakinleşmenize ve gevşemenize destek olacaktır. Çeşitli beyin kimyasallarını harekete geçirir, kendinize daha iyi bakmanızı ve güveninizin yerine gelmesini sağlar. Düzenli fiziksel aktivite, benlik saygısını geliştirir ve depresyona iyi gelir.
  2. Kronik hastalıklarla mücadele ederken düzenli spor yapmak size çok yardımcı olacaktır. Kalp hastalığı, osteoporoz, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalıkları önler. İyi kolesterolü artırır, trigliseriti düşürür. Kan akışının düzgün olmasını sağlar. Tip 2 diyabet, osteoporoz ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcıdır.
  3. Kilo kontrolünü sağlar. Yürüyüş yapmak kilo vermek için ideal bir syöntemdir. Asansör yerine merdivenleri kullanın, öğle molasında yürüyün, reklam aralarında dolaşın, tempolu yürüyüşler yapın. Tabi ki bu kadar değil fakat bu tarz günlük yaşantınıza girecek hareketler sizi destekleyecektir.
  4. Vücut enerjinizi yükseltir. Yorgun bile olsanız, düzgün ve derin nefes alıp verin. Fiziksel aktivite için gerekli olan oksijen ve besini dokulara sağlayacaktır. Kan dolaşımı, kalp ve akciğerlerin daha verimli çalışmasını sağlar, istediğiniz şeyleri yapmak için enerji sağlar.
  5. Uykunuzu  düzenler. İyi bir gece uykusunu, konsantrasyon, verimlilik ve ruh hali pozitif etkileyecektir. Düzenli fiziksel aktivite uykuya rahatça dalmayı ve uykuyu derinleştirmeyi sağlar. Eğer uykuda sorunlar devam ederse, egzersiz saatlerinizi değiştirmelisiniz.
  6. Düzenli fiziksel aktivite enerji verdiği gibi, cinsel hayatınızı da harekete geçirir. Kadınlar için uyarılmayı kolaylaştırır, erkeklerde ise sertleşme sorununu önler.
  7. Eğlence yaratır. Bir Pazar günü tüm aile dışarıda koşu ya da yürüyüşe çıktığınızı düşünün. Tırmanma, dans kursu, çocuklarla park gezisi, futbol maçı gibi eğlenceli bir aktivite seçebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder