13 Nisan 2017 Perşembe

Düzenli Fiziksel Aktivitenin 7 Yararı


Fiziksel aktivite veya egzersiz sağlığınızı iyileştirebilir ve tip 2 diyabet, kanser ve kardiyovasküler hastalık gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltabilir. Fiziksel aktivite ve egzersiz anında ve uzun vadede sağlığa yararlı olabilir. En önemlisi, düzenli aktivite yaşam kalitenizi artırabilir. Günde en az 30 dakika, bu avantajlardan yararlanmanızı sağlayabilir.  

Düzenli Hareketin Faydaları

Düzenli Fiziksel Aktivitenin Yararları
Kanıt açıktır - fiziksel aktivite normal büyüme ve gelişmeyi teşvik eder, çeşitli kronik hastalıkların riskini azaltabilir ve insanların daha iyi hissetmesini sağlayabilir, daha iyi işlev görebilir ve daha iyi uyuyabilirsiniz. Bazı sağlık yararları aktiviteden hemen sonra başlar ve hatta kısa süreli fiziksel aktivite yararlıdır. İnsanlar için  egzersiz sağlığı korumak veya iyileştirmek ve kronik hastalık riskini azaltmak için gerekli fiziksel aktivite miktarlarını ve türlerini özetlemektedir. Ayrıca, insanların yaşadığı, öğrendiği, çalıştığı ve oynadığı yerlerde fiziksel olarak daha kolay hale getirebilecek bireysel ve topluluk düzeyinde stratejileri de vurgulamaktadır.

Düzenli Spor ve Fiziksel Aktivite

Düzenli spor hayatımızın ve vücudumuzun daha güzel , sağlıklı olması yolunda atılacak en önemli adımlardan biridir.Sağlıklı beslenmek , düzenli spor ve düzenli bir uyku sağlıklı bir vücuda sahip olmak için 3 anahtar.Biz burada düzenli spor yaptığımızda nasıl yararlar sağlarız sorusuna 7 başat cevap verdik.

  1. Egzersiz morali düzeltir. Stresli bir günün ardından içinizi döküp rahatlamaya mı ihtiyacınız var? Spor salonunda ya da dışarıda 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş sizi oldukça rahatlatacaktır. Bu egzersiz sakinleşmeye yardımcı olur. Fiziksel aktivite, uzun ve yorucu bir günün ardından stres atmanıza, sakinleşmenize ve gevşemenize destek olacaktır. Çeşitli beyin kimyasallarını harekete geçirir, kendinize daha iyi bakmanızı ve güveninizin yerine gelmesini sağlar. Düzenli fiziksel aktivite, benlik saygısını geliştirir ve depresyona iyi gelir.
  2. Kronik hastalıklarla mücadele ederken düzenli spor yapmak size çok yardımcı olacaktır. Kalp hastalığı, osteoporoz, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalıkları önler. İyi kolesterolü artırır, trigliseriti düşürür. Kan akışının düzgün olmasını sağlar. Tip 2 diyabet, osteoporoz ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcıdır.
  3. Kilo kontrolünü sağlar. Yürüyüş yapmak kilo vermek için ideal bir syöntemdir. Asansör yerine merdivenleri kullanın, öğle molasında yürüyün, reklam aralarında dolaşın, tempolu yürüyüşler yapın. Tabi ki bu kadar değil fakat bu tarz günlük yaşantınıza girecek hareketler sizi destekleyecektir.
  4. Vücut enerjinizi yükseltir. Yorgun bile olsanız, düzgün ve derin nefes alıp verin. Fiziksel aktivite için gerekli olan oksijen ve besini dokulara sağlayacaktır. Kan dolaşımı, kalp ve akciğerlerin daha verimli çalışmasını sağlar, istediğiniz şeyleri yapmak için enerji sağlar.
  5. Uykunuzu  düzenler. İyi bir gece uykusunu, konsantrasyon, verimlilik ve ruh hali pozitif etkileyecektir. Düzenli fiziksel aktivite uykuya rahatça dalmayı ve uykuyu derinleştirmeyi sağlar. Eğer uykuda sorunlar devam ederse, egzersiz saatlerinizi değiştirmelisiniz.
  6. Düzenli fiziksel aktivite enerji verdiği gibi, cinsel hayatınızı da harekete geçirir. Kadınlar için uyarılmayı kolaylaştırır, erkeklerde ise sertleşme sorununu önler.
  7. Eğlence yaratır. Bir Pazar günü tüm aile dışarıda koşu ya da yürüyüşe çıktığınızı düşünün. Tırmanma, dans kursu, çocuklarla park gezisi, futbol maçı gibi eğlenceli bir aktivite seçebilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yukarıdaki konumuzla alakalı olarak ayrıca Sabah Egzersizi için Neler Yapılmalı yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder