5 Nisan 2017 Çarşamba

E Vitamini Özellikleri ve Faydaları


E vitamini


Vitamin molekülleri içinde en büyüğü olan E vitamini, tahıl, tahıl ürünleri, süt, süt ürünleri, kırmızı et, sebze ve yağlarda, tahıl embriyoları, küspeler ve yeşil yapraklı bitkilerde bulunur.En etkili olduğu ve en çok bulunduğu kaynak ise tohum yağlarıdır (nebati yağlar). Ekmek ne kadar esmer ise o kadar çok E vitamini içerir. Et ve meyvede ise E vitamini  çok azdır.

E vitamini yağda çözünen önemli bir antioksidandır ve özellikle hücre zarları ve lipoproteinlerde önemli antioksidan işlevler görmektedir.Yağda çözünebilir olması sayesinde depo edilir ve gerektiği zaman vücut tarafından kullanılır. E vitamini , en aktifi alfa-tokoferoldür. Hafif sarı, kokusuz, yağımsı berrak ve oldukça yapışkan maddelerdir. Epidemiyolojik ve sınırlı ara çalışmalar, E vitamininin kardiyovasküler hastalıkların, bazı kanserlerin ve öteki kronik hastalıkların riskini azalttığını belirlemektedir.E vitamini, kimyasal yapı itibarı ile bir tokol olup antisterilite vitamin olarak da bilinir. E vitamini yağda çözünen önemli bir antioksidandır ve özellikle hücre zarları ve lipoproteinlerde önemli antioksidan işlevler görmektedir.E Vitamininin Yararları Nelerdir


Yağda çözünen E vitamini damar sertleşmesine karşı ve ayrıca kalp krizinden korunmak, göz sağlığını korumak, hafızayı güçlendirmek ve  beyin sağlığını korumak,böbrek ve akciğerleri korur,hücre ömrünü uzatır, bacaklarda meydana gelen damar tıkanıklığına bağlı ağrıları dindirmek, yüksek tansiyon ve şeker hastalarında bazı komplikasyonları önlemek için kullanılmaktadır.

Bu sağlık sorunlarına karşı önleyici olan E vitamini, antioksidan etkisiyle vücut hücrelerini serbest radikallerin tahrip edici etkisine karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı hale getirir ve zararlı toksinleri vücuttan atarak cilt sağlığınıda ayrıca korur.

E vitamini; şeker hastalığı tedavisinde ve bu hastalığa bağlı komplikasyonların azaltılmasında önerilen vitaminler arasındadır.Ayrıca E vitamini vücudun K vitamini kullanmasına yardımcı olur.Akciğer ve ağız kanseri başta olmak üzere polip, prostat ve pankreas kanserine karşı vücudun direncini arttırabilir.

Ayrıca hücrelerle etkileşime geçerek, vücudun önemli fonksiyonlarının gerçekleşmesine yardımcı olur. Kuruyemişler, sebzeler, tahıllar, kümes hayvanları, bazı baharatlar, meyveler E vitamini bakımından en zengin gıdalar arasında yer almaktadır.

En Güçlü E Vitamini Kaynakları


Badem: 100 gram badem de  günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık 1.5 katını karşılar. Çok az miktarda kolesterol ve sodyum içeren bademin(100 gr) bünyesinde ayrıca ;  günlük demir ihtiyacının %21’ini, kalsiyum ihtiyacının %26’sını, folat ihtiyacının %12’sini, magnezyum ihtiyacının &67’sini, fosfor ihtiyacının ise %48’ini karşılar. Aynı zamanda potasyum, bakır, çinko, manganez ve selenyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Aynı miktarda badem 575 kalori içermektedir.

Çam fıstığı: Fıstık çamının kozalak biçimindeki meyvesinden çıkarılan sert kabuklu, yağlı ve nişastalı tohum olan çam fıstığının 100 gramı, günlük E vitamini ihtiyacının yarısını karşılar. İçerdiği yüksek kalori sebebi ile tercih edilmeyen çam fıstığı; K, B6, folat, C, A vitaminleri ile kalsiyum, demir, bakır, çinko, manganez, potasyum, fosfor mineralleri bakımından zengindir.

Yer fıstığı: 100 gram yer fıstığı günlük E vitamini ihtiyacının %35’ini karşılar. Aynı miktarda yer fıstığının kalori değeri 599’dur. Niasin, folat ve B6 vitamini bakımından zengin olan yer fıstığı, ayrıca içerisinde yüksek miktarda şu mineralleri içermektedir; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum.

Bunların dışında; Ispanak, lahana, marul, kabak, zeytinyağı, ay çiçek yağı balık yağı, mısır özü yağı, ton balığı, sardalye, yumurtanın sarısı, badem, fındık, ceviz, domates patates ve buğday tanesi gibi şifalı bitkilerde de bulunur.

E Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır

Yorgunluk, konsantre olamama durumu, el-bacak-kollarda uyuşukluk, dengesiz yürüme, kansızlık gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.Ayrıca cildiniz kırışıklıklar, sarkmalar ve cilt lekelenmeleri daha çok oluşacaktır. Güneşten gelen UV ışınları cildinizi  daha çok etkileyecek ve cilt hasarlarına sebep olarak cildinizin sağlığını bozacaktır. İlerleyen dönemlerde bu durumlar daha ciddi sonuçlara yol açabileceği için mutlaka bir doktora danışılmalı ve e vitamini desteği alınmalıdır.

 E Vitamini Eksikliğinde Görülebilecek Hastalıklar


Çocuklarda kas gelişiminin yavaşlaması ciddi bir sorundur ve bebeklikten itibaren e vitamini alımına dikkat etmek gerekir. E vitamini eksikliği ile kalp-damar  rahatsızlıkları görülebilir. Dolaşım sistemi hastalıkları bir çok sebepten oluşabileceği gibi e vitamini eksikliğinden de oluşabilmektedir. E vitamini antitoksidan yapısı gereği kanser oluşumunu engeller. Bundan kaynaklı e vitamini eksikliği kanser riskini artırmaktadır. Ayrıca hücere yenilenmesi ile kanınızı da koruyan e vitamini eksikliği durumunda anemi(kansızlık) durumu ortaya çıkabilmektedir.


E Vitamini Fazlalığı Belirtileri

E vitamini dengesiz bir şekilde fazla alındığı zaman yağlarda aşırı depo edilir ve vücut sağlımızı etkiler. E vitamini fazlalığı durumlarında; kusma, bağırsak rahatsızlığı, mide krampları ve ağrıları, şeker hastalarında insülini düşürdüğü için şeker düşüklüğü ve şeker hastalarında Hipoglisemiye sebep olabilir.

Kimler E Vitaminine İhtiyaç Duyar


Kalp hastaları
Depresyon hastaları
Kansızlık hastalığı olanlar.
Cilt hastaları e vitaminine ihtiyaç duyarlar.

Saç ve Cilt Bakımında E Vitamini


Güneşin yoğun olduğu aylarda E vitamini başta olmak üzere diğer vitaminleri düzenli olarak almak güneşin ciltte yarattığı hasarı en aza indirecektir. Yağda çözülebilen bir vitamin olan E vitaminini emilimi yüksek argan, susam, jojoba yağı gibi yağlarda seyrelterek kullanmak sağlığımız açısından daha uygun olmasını sağlayacaktır.

Saç bakımında ise; E vitaminini saç derisine uyguladığınızda saçlarınızdaki ölü deriyi atmanızı sağlayacak, zararlı bakterileri temizleyecek ve iltihap oluşumunu yok edecektir.Ayrıca saç köklerini olası hasarlardan korunmasını sağlayacaktır. E vitaminini saça uygulamak için eczanelerde veya internet üzerinde, sağlık marketlerde satılan E vitamini kapsüllerini kullanabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder