5 Nisan 2017 Çarşamba

E Vitamini Özellikleri ve Faydaları


E vitamini


En büyük molekül yapısındaki E vitamini kuruyemişler, kümes hayvanları, bazı baharatlar, tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri, kırmızı et, sebze, yağlar, küspeler ve yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. En iyi tohumlardan elde edilir. Ekmeğin esmer rengi E vitamini içeriğinin fazla oranda bulunduğunu gösterir. Meyvelerde eser miktarda E vitamini  içerir.

Yağda çözünen E vitamininin en önemli etkinliği antioksidan özelliğidir. Özellikle de hücre zarlarında ve lipoprotein yapılarda önemli antioksidan işlevler görür. Yağda çözünebilir özeklliğiyle depo edilebilir ve gerektiğinde vücudun gereksinimini karşılar. En aktif E vitamini alfa-tokoferoldür. Hafif sarı, yağımsı, kokusuz, berrak ve oldukça yapışkan yapıdadır. Epidemiyolojik ve bazı sınırlı ara çalışmalar, E vitamininin kardiyovasküler hastalıkları, antioksidan özellikleriyle de bazı kanserleri ve bazı kronik hastalıkların riskini azalttığını belirlemektedir. E vitaminin kimyasal yapısı bir tokol olup antisterilite vitamin olarak da bilinir.

E Vitamininin Yararları Nelerdir?


Yağda çözünebilen E vitamini damar sertliğine ve kalp krizini önleyen; hafızayı güçlendiren; göz, beyin, böbrek ve akciğer sağlığını koruyan; hücrelerin ömrünü uzatan; bacaklarda oluşan damar tıkanıklığına bağlı ağrıları dindiren bir vitamindir. Ayrıca, yüksek tansiyon ve şeker hastalarının bazı komplikasyonlarını önlemek için de kullanılmaktadır.

E vitamininin, antioksidan etkisi vücut hücrelerini serbest radikallerin tahrip edici etkisine karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı hale getirir ve zararlı toksinleri vücuttan atarak cilt sağlığını da korur.

E vitamini şeker hastalığı tedavisinde ve bu hastalığa bağlı komplikasyonlara karşı olumlu etkisi nedeniyle önerilen vitaminler arasındadır. Ayrıca E vitamini vücudun K vitamini kullanmı için gereklidir. Akciğer ve ağız kanseri başta olmak üzere polip oluşumuna, prostat ve pankreas kanserlerine karşı vücudun direncini arttırdığı öne sürülür.

En Güçlü E Vitamini Kaynakları


Badem: 100 gram badem, günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık 1.5 katını karşılar. Bademin kolesterol ve sodyum düzeyi düşüktür; buna karşın günlük demir ihtiyacının %21’ini, kalsiyum ihtiyacının %26’sını, folat ihtiyacının %12’sini, magnezyum ihtiyacının %67’sini, fosfor ihtiyacının ise %48’ini karşılar. Potasyum, bakır, çinko, manganez ve selenyum mineralleri bakımından da oldukça zengindir. 100 gr badem 575 kalori içermektedir.

Çam fıstığı: Fıstık çamının tohumudur. Kozalak meyvesinin içinde sert kabuklu ve yağlı bir besindir. 100 gramıyla günlük E vitamini gereksiniminin yarısı karşılanır. İçerdiği yüksek kalori nedeniyle tercih edilmese de K, B6, folat, C, A vitaminleri ile kalsiyum, demir, bakır, çinko, manganez, potasyum, fosfor mineralleri bakımından zenginiçeriği nedeniyle değerlidir.

Yer fıstığı: Bitkinin toprak altı kısımlarında oluşan tohumudur. 100 gram yer fıstığıyla günlük E vitamini ihtiyacının %35’i karşılanır; kalori değeri ise 599’dur. Zengin niasin (B3), folat ve B6 vitamini içeren yer fıstığı kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum da içerir.

Bunların dışında ıspanak, lahana, marul, kabak, zeytinyağı, ayçiçek yağı, balık yağı, mısırözü yağı, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, badem, fındık, ceviz, domates, patates ve buğday tanesi gibi besinler de E vitamini içerir.

E Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?


Yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, el, bacak ve kollarda uyuşukluk, yürürken denge kaybı, kansızlık gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Ciltte kırışık, sarkma ve lekelenmeler gözlenebilir. Güneşten gelen UV ışınları, E vitamini yetersizliğinde cilt hasarlarına neden olmakta, ileri süreçlerde ciddi sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

E Vitamini Eksikliğinde Görülebilecek Hastalıklar


E vitamini eksikliğinde çocukların kas gelişiminin yavaşlaması nedeniyle bebeklikten itibaren e vitamini alımına önemlidir. Ayrıca erişkinlerde de E vitamini eksikliği ile kalp-damar  rahatsızlıkları, dolaşım sistemi hastalıkları oluşabilir. E vitamininin antioksidan özelliği kanser oluşumunu engellediği için, eksikliğinde kanser riskini de artırmaktadır.

E Vitamini Fazlalığı Belirtileri


E vitamini gerektiğinden fazla alındığında yağlarda aşırı depo edilir ve vücut sağlığını olumsuz etkiler. Ayrıca yüksek dozda E vitamini kusma, bağırsak rahatsızlığı, mide krampları ve ağrıları görülebilir. Şeker hastalığında hipoglisemiye sebep olabilir.

Kimler E Vitaminine İhtiyaç Duyar?


Kalp hastaları. depresyon hastaları, kansızlık hastalığı olanlar ve cilt hastaları e vitaminine ihtiyaç duyarlar.

Saç ve Cilt Bakımında E Vitamini


Güneşin etkin dönemlerinde E vitamini kullanımı güneşin ciltte oluşturabileceği hasarı en aza indirecektir. E vitamini yağda çözünebildiği için, emilimi yüksek argan, susam, jojoba yağı gibi yağlarda seyreltilerek kullanılması gerekir.

E vitaminini saç derisine uygulandığında saçlardaki ölü derinin atılmasını sağlayacak, zararlı bakterileri temizleyecek ve iltihap oluşumunu engelleyebilecektir. Saç köklerinin olası hasarlardan korunmasını da sağlayacaktır. Saça uygulanabilen E vitamini kapsülleri eczanelerde veya güvenilir internet sitelerinde bulanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder