20 Nisan 2017 Perşembe

Egzama


Egzama Hastalığı Nedir?


Egzama hem kaşıntılı hem de görüntüsü dolayısıyla fazlaca rahatsızlık veren, tam olarak nedeni de tedavisi de olmayan bir cilt rahatsızlığıdır. Üç tip egzama gözlenir. Bunlardan temasa bağlı olarak gelişeninin çeşitli uyaranlara bağlı olarak belirmesi diğer ikisine göre nedeni en çok bilinen türüdür. Atopik ve seboreik egzamanın nedeni henüz saptanamamaktadır fakat, çeşitli faktörlerin hastalığı etkilediği düşünülmektedir.


Egzemanın NedenleriSistemik rahatsızlıklar, psikolojik problemler gibi multifaktörler hastalığa yol açabilir Atopik daha çok bebeklerde görülmektedir ve kendiliğinden düzelebilir. Temasla olan egzama önlemi alınırsa kronikleşme gözlemlenmez. Seboreik egzama ise kroniktir, yineleme niteliğine sahip olmakla birlikte kontrol altına alınabilmektedir. Bu üç türde deride kızarıklık, kabarcık, kabuklanma, pullanma gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Egzamayı Ortaya Çıkaran Sebepler

Egzemanın kronik ve akut olmak üzere iki tür olarak gözlemlenir. bunlardan akut olanı deride kızarıklıklar ve sivilceler yapıp, sonrasında bu sivilcelerin ortadan kalkmasıyla son bulan bir formdur. Kronik olan ise daha uzun sürelidir, yineleme yapar ve deride kaşıntıya, iltihaplanmaya, derinin kalınlaşmasıyla olanak sağlar. Egzamada enfeksiyon kaşıntı ile paralel gelişir. Bundan dolayı kaşınmamaya özen gösterilmelidir.

Egzamanın temeli alerji olduğu düşünülmektir. Alerjinin en etkili olduğu egzama çeşidi ise temasla bulaşanıdır. Çimento, aseton, yapay reçine, boya gibi ürünlerle fazlaca muhatap olan bireylerin hastalığa tutulmaları olasıdır. Bu uyaranlar kişinin cildinde temas ettiği bölgede egzamaya neden olabilir. Daha sonra egzama bu bölgelerden başka bölgelere yayılma gösterebilir. Koruyucu ve önleyici uygulamalar yapılması bu çeşit egzamanın ortaya çıkması için önemli bir engel niteliğindedir. Eldiven ve maske kullanımı yaygınlaşmalı ve özendirilmelidir. Ayrıca bulaşık yıkanırken ve deterjan kullanırken de bu önlemler göz önünde bulundurulmalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder