22 Nisan 2017 Cumartesi

Egzama


Egzama Hastalığı Nedir?


Egzama hem kaşıntılı hem de görüntüsü dolayısıyla fazlaca rahatsızlık veren, tam olarak nedeni de tedavisi de olmayan bir cilt hastalığıdır. Egzamanın üç tipi vardır. Bunlardan temasa bağlı olarak gelişeninin çeşitli uyaranlara bağlı olarak belirmesi diğer ikisine göre nedeni en çok bilinen türü

bilinmektedir. Atopik ve seboreik egzamanın nedeni bilinmemekte, çeşitli faktörlerin hastalığı etkilediği düşünülmektedir.
Egzama başlangıcı kaşıntıyla başlayan bir cilt hastalığıdır.Saç da çıkan egzama da başlangıç da kepeğe benzer.Egzamanın çok farklı sebeplerden dolayı çıktığı düşünülmektedir.
Egzamanın Nedenleri

Sistemik rahatsızlıklar, psikolojik problemler gibi multifaktörler hastalığa yol açmaktadır. Atopik daha çok bebeklerde gözlemlenir ve kendiliğinden iyileşir. Temasla olan egzama önlemi alınırsa kronikleşme olmaz. Seboreik egzama ise kroniktir, yineleme niteliğine sahip olmakla birlikte kontrol altına alınabilmektedir. Bu üç türde deride kızarıklık, kabarcık, kabuklanma, pullanma gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açar.

Kronik ve akut olmak üzere iki tür görülme biçimi vardır. bunlardan akut olanı deride kızarıklıklar ve sivilceler yapıp, sonrasında bu sivilcelerin ortadan kalkmasıyla son bulan bir formdur. Kronik olan ise daha uzun sürelidir, yineleme yapar ve deride kaşıntıya, iltihaplanmaya, derinin kalınlaşmasıyla olanak sağlar. Egzamada enfeksiyon kaşıntı ile paralel gelişir. Bundan dolayı kaşınmamaya özen gösterilmelidir.

Egzamanın temeli alerjidir. Alerjinin en etkili olduğu egzama çeşidi ise temasla ortaya çıkanıdır. Çimento, aseton, yapay reçine, boya gibi ürünlerle fazlaca muhatap olan bireylerin hastalığa tutulmaları olasıdır. Bu uyaranlar kişinin cildinde temas ettiği bölgede egzamaya sebebiyet verir. Daha sonra egzama bu bölgelerden başka bölgelere yayılır. Koruyucu ve önleyici uygulamalar yapılması bu çeşit egzamanın ortaya çıkmasını öneleyici etkiye sahiptir. Eldiven ve maske kullanımı yaygınlaşmalı, özendirilmelidir. Ayrıca bulaşık yıkanırken ve deterjan kullanırken de bu önlemler dikkate alınmalıdır.

Egzamaya Daha Çok Kimlerde Rastlanır?

Hastalığın etkilemesinin daha olası olduğu bir kesim vardır. Bunlar sarışın ve derisinin daha ince olduğu bilinen insanlardır. Bu kişilerin hastalıkla alakalı daha tedbirli davranması gerekir.

Meslek egzaması olarak da bilinen temasla oluşan egzamanın, tehlikeli olduğu düşünülen ve bizim de değindiğimiz malzemeleri kullanan kişilerin hastalığa yakalanma ihtimali fazladır.

Bebeklerde doğumdan sonraki ilk üç ayda görülmesi olası olan atopik dermatit iki yaşına doğru kendiliğinden iyileşir. Çeşitli gerekçelerle vücut alerjiye tutulabilir.

Seboreik dermatit daha çok erkeklerde ve 20 ila 40 yaşları aralığında meydana gelmektedir. Stres, depresyon, bağışıklık sistemi bozuklukları hastalığın edenleri arasındadır. Kadınlarda da görülmekle birlikte her yaşta meydana gelme niteliği de bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder