20 Nisan 2017 Perşembe

Egzama Nedir?


Egzama Nasıl Olur?


Başta saçlı deri, el, yüz gibi görünür bölgelerde gözlemlenir. Bu bölgelerde belirmesi ve kaşıntıya da yol açmasıyla fazlasıyla rahatsızlık verir. Alerjik kökenli bir rahatsızlıktır. Dermatit ismi tıp literatüründe daha sık kullanılır. Çeşitli türleri vardır ancak sebepleri farklıdır. Bu nedenlerin hastalığı doğrudan ortaya çıkarma özelliği taşıyanı sadece temas egzamasından söz edilebilir. Bu tip egzamada alerjiye neden olan bir madde vardır ve hastalığın tespiti seboreik ve atopik egzamaya göre daha kolaydır.


Genel olarak hastalığa daha yatkın olan kimselerin çeşitli uyaranlara, strese, ruhsal sıkıntılara fazlasıyla maruz kaldığı söylenebilir. Ayrıca sindirim sistemi bozuklukları, bir takım beslenme düzensizlikleri, bağışıklık sistemi zayıflıkları ve nörolojik sıkıntılar da hastalığa meydan verebilir. Pullanmalara, kaşıntıya, irinli keseciklere, kabuklanmalara, kızarıklıklara sebebiyet verir.

Egzama Neden Olur?

Çeşitlerine göre egzama kronik de olabilmekte, aniden ortaya çıkıp kendiliğinden de geçebilir. Deride kızarıklıklara yol açan, sonrasında içi sıvı dolu kesecikler meydana getiren ve keseciklerin patlamasıyla son bulan süreç, hastalığın akut şeklidir. Kaşıntının ve iltihabın, derinin kalınlaşmasıyla birlikte uzun süreli olanı ise kronik olanıdır. Egzamanın kaşıntı yapması, bulunduğu noktadan başka yerlere taşınma niteliğini de gösterir. Kaşınma yoluyla enfeksiyon başka bölgelere de yayılır.

Egzamalar alerjenlerin etkisiyle oluşmaktadır. Temas yoluyla alerjenlerin vücutta görülmesi olasılığı diğer egzamaya sebebiyet verecek nedenlerden daha fazladır. Bir maddeyle sıklıkla temas o maddenin vücutta temas ettiği bölgede egzamaya yol açtığı bilinmekte ancak belirdiği noktadan daha başka yerlere yayıldığı da raporlanmaktadır. Boyalar, asetonlar, çimento, bir takım plastik ürünler, nikel-krom, yapay reçineler bu tür egzamalara yol açabilmektedir. Deterjanlar, hijyen ürünleri de koruma önlemleri yani eldivensiz kullanılırsa egzama oluşabilir.


Egzamaya Yatkınlık

Egzamaya yatkınlık, diğer hastalıklarda olduğu gibi bazı genleri işaret eder. Haliyle bu kişilerin diğer insanlara göre egzamaya yakalanma riski yüksektir. Sarışınlar, derisinin daha savunmasız, duyarlı ve ince olduğu kişiler risk altındadır.

Temas egzaması diğer iki egzama türüne göre daha fazla alerjinin ön planda olduğu bir türevdir.Sıkça ilişkiye geçilen bir maddenin neden olduğu bu tür dermatitte tedaviye daha çabuk başlanması düşünülür. Atopik dermatitte alerjiye sebebiyet verecek maddelerin solunum ve ağız yoluyla vücuda girmesi olasıdır. Bundan dolayı daha karmaşık bir yapısı vardır. Sindirim sisteminden, beslenmeye kadar birçok şey seboreik ve atopik dermatite yol açabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder