21 Nisan 2017 Cuma

Egzersizle Menopozu Yenmek


Menopozu Yenmek
Uzmanımız kadınların menopoz döneminde düzenli beslenmesi, egzersiz yapması ve erken teşhis durumunu kaçırmamaları gerektiğini aktarıyor.

Kadınlar menopoz döneminde ciddi bir değişim sürecine giriyor.Bu dönemde kadın üreme, sindirim, sinir, kalp ve damar gibi birçok sisteminin tamamiyle etkilendiğini yapılan araştırmalarla sabittir.

Menopozla Başetmek

Kadınlarda ki bu değişimle baş etmenin birçok yolu yöntemi vardır. En basitinden bir kadın doğum uzmanına gidilerek hormon tedavisi bir başlangıç olabilir. Hormon tedavisiyle, eksik olan, yani onu o değişikliklere sürükleyen östrojeni suni olarak dışarıdan uygulanabilir. Aslında illa yaşanması gereken bir dönem değil. Yani sık sık egzersizini yapan, düzenli beslenen ve erken tanı muayenelerini yaptıran bir kadının korkacağı bir dönem değildir.Menopoz sindirim Sisteminin de Etkiler

Menopoz döneminde kabızlıklar başlıyor ve kişinin sindirim sistemi eskisi gibi artık çalışamıyor. Kişi daha sakin bir hayata giriyor. Östrojen hormonunun vücutta yarattığı etki artık azalmış ya da bitmiş bir haldedir. Sinir sisteminde ise hafıza kayıpları, dikkatini toplayamama görülebiliyor. Alzheimerın, menopoz sonrası dönemlerde kadınlarda daha fazla ortaya çıktığı gibi çalışmalar yapılmıştır. Bunların dışında kalp hastalıkları artıyor, kalp krizi riski erkeklerde daha fazlayken, menopoz sonrası dönemde kadınlarda erkeklere eşdeğer, hatta daha fazla kalp hastalıkları ortaya çıkıyor. Mesela deri kurumaları meydana geliyor. Bu dönemde üreme sisteminde değişiklikler meydana geliyor. Kişi ağrılı cinsel ilişkiler yaşıyor, üreme organlarında, göğüslerde küçülmeler ve sarkmalar meydana geliyor”


Menopozda Klimakterik Dönem


Uzmanlar , menopoz öncesi ev sonrası dönemi kapsayan klimakterik dönemin 40-45 yaş aralığında başladığını ve yaşlılığa kadar devam ettiğini belirtiyor.

Bu dönemde, östrojen hormonlarının azaldığını ve hatta bitme noktasına geldiği belirtilen bir diğer knudur.
” Menopoz döneminde bu hormon ya bitiyor, ya da yok denecek kadar az salgılanıyor. Artık yumurta olmadığı için östrojen de salgılanmıyor ve menopozdan sonraki değişiklikler yaşlılığa kadar devam sürer. Menopoz öncesi 2-6 yıllık bir dönem ile menopoz sonrası post-menopoz 6-8 yıllık bir dönemdir. Bunların hepsini içine alan dönem de klimakterik dönemdir. Ayrıca bir de vazomotor dönem vardır. Bu dönemde, sıcak basması ve gece terlemeleri gibi değişiklikler yaşanır. Bunların nedenleri hala daha tam olarak aydınlanamamıştır. Fakat vazomotor değişiklikler üzerinde stresin ve beslenme şeklinin çok büyük etkisi olduğu belirtiliyor.


Menopoz döneminde beslenmeye dikkat edilmesi gerekir, farklı besin çeşitleri tüketilmesi önemlidir

Uzmanlar örneğin tahıl, meyve, sebze, haftada en az bir defa baklagillerden bir besin, her gün kepekli ekmek, haftada iki defa balık tüketilmesinin önemini vurgulayarak, katı yağlardan uzak durulmasını ve zeytinyağı tüketilmesi daha sağlıklıdır
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder