13 Nisan 2017 Perşembe

Emzirme Belirli Saatlerde mi Yoksa Bebeğin İsteğine göre mi Yapılmalı?


Emzirme Saatleri

Annenin önceden belirlediği örneğin saat 06.00’da, 09.00’da, 15.00’da, 18.00’de ve 21’de mi bebek beslenmeli, yoksa bebek istediği zaman mı beslenmeli ?
Bazı bebeklerin metabolizması daha hızlı çalıştığından daha çok acıkırlar , bazı bebeklerin metabolizması daha yavaş olduğundan daha az acıkırlar.


Bebeklerde Beslenme Sorunu

Bebek istediğinden fazlasını emmeyeceğinden aşırı beslenme sorunu görülmez. Ayrıca anne sütü çocuklar tarafından çabuk hazmedilir.Bebeği isteğine göre beslemek demek bebeğin emrine her an hazır olmak demektir. Özellikle ilk haftalarda bebek sıkça ve düzensiz olarak beslenmek isteğindedir. Ancak birkaç hafta sonra istekleri daha düzenli aralıklarla olur.Genellikle bebek üç dört saat ara ile, ender olarak iki saatten az aralarla veya altı saatten fazla aralarla emzirilme ihtiyacı duyarlar yani acıkırlar.Yeterince serbest zamanı olmayan annenin bir ara çözüm bulabilmesi gereklidir. Önerilen çözüm hem annenin düzen kurmasını, hem de bebeğin isteklerini karşılayan, esnek saat çizelgesidir. Bunu uygulayabilmek için, anne kendine uyan bir saat çizelgesi benimser ama bu çizelgenin başlangıçtaki asıl amacı ayar noktası oluşturulmasıdır. Temel olarak bu sistemde anne belirlediği saat dilimlerini uygularken, bebeğin isteklerini de göz önünde bulundurarak zaman zaman sapmalar yapabilir, öğün aralarını kısaltıp uzatabilir. Ancak yine bu saat çizelgesine ve dilimlerine bağlı kalır.
Anne sütü 24 saati geçmemek kaydıyla buzdolabında, dondurma kurallarına uyarak muhafaza edilebilir. Bu anneye büyük bir hareket serbestliği verir.

Bebek Gece de Emzirilmeli mi?


Bebeğin isteğine bağlı veya esnek saat çizelgesine uygun beslenme şekli seçilmesi halinde bebeklerin çoğunluğunun istedikleri gece emzirmeleri de kabul edilmiş sayılır. Gece emzirmesi hem anne hem de baba açısından oldukça yorucu ve zordur. Bebek 2-3 aylık olunca, gece öğününden vazgeçer. Ve ağırlığı ortalama 5 kg.’a eriştiğinde aralıksız on saat uyuyabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder