11 Nisan 2017 Salı

Endometriyozis Nedir - Endometriyozis Tedavisi


Endometriyozis NedirRahmin içini kaplayan dokuya tıp dilinde endometriyum denir. Bebek rahim içinde oluşur ve adet kanı rahimden gelir. Her adet döneminde rahimdeki endometriyum dokusu büyür ve gebelik oluşmadıysa regl dönemi sonunda dışarı atılır.Regl kanı olarak bilinen aslında bu endometriyum dokusudur. Bazı kadınlarda endometriyum dokusu rahmin dışında gelişir. Bu duruma endometriyozis adı verilir. Endometriyum dokusunun anormal gelişiminin en sık görüldüğü organlar yumurtalıklar, yumurtalıkları rahme bağlayan tüplerdir.

Endometriyozis

Ayrıca bağırsaklar, mesane ve karın boşluğunda da görülebilir.
Normalde rahimde gelişen ve adet dönemi sonunda adet kanaması şeklinde dışarı atılan endometriyum dokusu anormal yerlerde bulunduğunda dışarı atılamayacağı için kistler ve doku yapışıklıkları meydana gelir.
Endometriyozisin neden oluştuğu bilinmemektedir. Bu konuda birkaç teorivardır, ancak kesin neden aydınlığa çıkarılamamıştır.

Endometriozis Belirtileri


  • Anormal adet kanaması
  • Adet kanaması öncesi veya esnasında bel ya da yan ağrısı
  • Çok ağrılı adet krampları
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Adet döneminde ağrılı bağırsak hareketleri, kabızlık, ishal veya diğer sindirim sistemi şikayetleri
  • Adet döneminde idrar yaparken ağrı
  • Gebe kalamama


Endometriozis Tedavi


Endometriyozis ilerleyen yaşla birlikte daha da artan bir hastalıktır. Ancak, belirtileri ortadan kaldırmak için uygulanabilecek pek çok tedavi vardır.

Ağrıyı kesmek için çeşitli ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Laparoskopi ile anor­mal endometriyum dokuları çıkarılabilir.

İlaç tedavisine rağmen ağrısı geçmeyen hastalara hipogastrik sinir blokajı adı ver­ilen bir tür sempatik blokaj uygulanarak ağrının ortadan kalkması sağlanabilir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder