29 Nisan 2017 Cumartesi

Erkeklerde Genital Siğil ve Tedavi Yöntemleri

Erkelerde genital siğiller ve HPV hakkında hazırladığımız çalşımamız, genital siğilin belirtileri, genel tedavi yöntemleri ve  genital siğile alternatif tedavi yöntemleri ile alakalıdır. Günümüzde oldukça popüler olan TCA asit uygulamaları bir çok rahatsızlığı; dövme silme, cilt kırışıklıklarını giderme, çatlak görünümünü azaltma, yara izi , jilet izi, ameliyat izi geçirme kullanılmaktadır ayrıca genital siğile karşıda etkili bir tedavi yöntemidir.


Erkeklerde Genital Siğil ve Tedavi YöntemleriÖzellikle 100'den fazla çeşidi bulunan HPV virüsünün yol açtığı genital silğiller, insanlarda sık görülürken ve en yaygın bulaşma sebebi cinsel ilişki olan genital siğilin türleri olan kondilon v.b cinslerine erkeklerde rastlanmaktadır. Sadece cinsel bölge ve yakınlarında yerleşen virüs, erkeklerde penis, testis, bacak araları, kasıkların yanı sıra, penisin içinde ve mesanede görülebiliyor.

Virüsün bulaşması, erkeğin kendisinde veya ilişkide bulunduğu kadında veya kadınlarda siğil veya kanser şeklinde kendini göstermesi bazen çok uzun yıllar alabilmektedir. Virüs, vücudun mücadelesi sonucunda genellikle yüzde 90 oranında  bölgede tutunamaz ve yok olur.

Geri kalan yüzde 10'luk grupta virüs uzun zaman vücutta kalmaktadır. Ancak,  Vücut direncinin düştüğü durumlarda, ağır gripler, kanser hastalığı, kemoterapi uygulamaları, ağır alerjiler, derin üzüntüler gibi, vücudun direncini kırarak ciltte siğiller halinde hastalığı oluşturmaya başlıyor. Bu sebeple bu virüsü almış bir erkeğin  yıllar sonra genital bölgelerinde siğilerin ortaya çıkamsı söz konusu olabilir.

Erkeklerde Genital Siğil BelirtileriBununla birlikte, HPV kaynaklı sağlık sorunları gözlenen kişilerde bazı belirtiler ve semptomlar bulunabilir. Genital siğiller, HPV taşıyıcısı bazı erkeklerde ilk gözlenen belirti olabilir.

Penis bölgesinde testis, kasık, uyluk, ve anüs üzerinde yerleşim gösterebilirler ve bir veya daha fazla sayıda bulunabilirler. Kabarık, düz veya karnıbahar şeklinde olup genellikle zararsızdırlar.
HPV taşıyıcısı bir kişiyle cinsel ilişkiden çok sonraları ortaya çıkabilirler. Anüs bölgesinde; Anal kanserler, HPV kaynaklı olarak erkeklerde gözlenebilir ve farklı belirtilere neden olabilirler.

Bazen hiçbir belirti veya semptom vermezler. Anal kanama, ağrı, kaşıntı veya akıntı gözlenebilir.
Kasık ve anal bölgede lenf düğümlerinde şişliğe neden olabilirler. Bağırsak alışkanlıkları veya dışkı şeklinde değişiklikler görülebilir. Baş ve boyun kanserleri, genellikle geç aşamada belirti verirler.

Geçmeyen boğaz hassasiyeti veya kulak ağrısı oluşabilir. Kalıcı öksürük durumları görülebilmektedir. Nefes alma veya yutma fonksiyonunda sorunlar oluşabilir ve bu fonksiyonları yaparken acı ve ağrı durumu oluşabilir. Ağırlık kaybı ve zayıflama görülür. 2 haftadan daha uzun süredir bulunan ses kısıklığı veya değişiklikleri oluşabilir. Boyunda kitle veya şişlik durumları ortaya çıkabilir. Ses telleri üzerinde gelişen kanserler ses kısıklığına sebeb olmaları nedeniyle erken tespit edilebilirler. Aksine, ses telleri üstünde veya altında yerleşen kanserler sıklıkla geç evrede saptanırlar.

Erkeklerde Genital Siğil Tedavi YöntemleriGenital siğillerin tedavisi konusunda tıp çevrelerince bir çok yöntem bulunmuş ve denemiş olmasına karşın  son dönem tedavi uygulamalarında ön çıkan bazı yöntemleri şöyle sıralayabiliriz.

* Krioterapi: Siğiller likit nitrojen ile dondurulur. Nispeten ucuz olduğu kadar, aynı zamanda küçük siğillerde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Uygulamanın yapıldığı yerde ağrı duyulabilir.

* Kimyasallar: Siğillerin uzaklaştırılması için birtakım kimyasal maddeler kullanılabilir (triklorasetik asit, podofilin, podofilotoksin). Ağrı, erezyon, ülserasyon olabilir; sıkılıkla uygulama gerektirebilir.

* Elektrokoterizasyon: Siğiller elektrik akımı ile imha edilir. Ağrının azaltılması için lokal anestezi uygulaması gerekebilir.

* Lazer tedavisi: Siğiller lazer ışını ile yok edilir. Genital bölge ve ses tellerindeki büyük siğillerde iyi sonuç verir. Diğer tedavi yöntemleri denendikten sonra, son seçenek olarak başvurulur. Lokal anestezi ile yapılır. İz bırakması veya enfekte olması mümkündür.

* İlaç tedavileri: Siğilin içine bu antiviral ilaç enjekte edilir. Ancak, metabolizmanın bağışıklık sistemindeki değişkenler aşıya cevap vermemekle beraber , yeniden nüks etme durumu yüksektir.

Bahsi geçen uygulamarın dışında, son dönemde özellikle hastalığın çok yaygın olarak gözlemlendiği ülkelerde öne çıkan önemli bir tedavi yöntemi olarak Tca -kimyasal tedavisi vardır.


Ekeklerde Genital Siğil ve TCA UygulamasıTrichloroacetic Acid’in kısaltması olarak TCA laboratuvar ortamında hazırlanan bir asit türevi olmakla beraber, dövme silme gibi estetik sorunlardan, dermatit problemlere kadar bir çok sıkıntıda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. TCA HPV hastalığı içinde yüksek oranlarda başarı göstermektedir. Hpv nin türüne bağlı olarak derecelendirilebilek olan TCA %60′lık derece ortalamalarında kulllanılabilmektedir. Sorunlu bölgeye pamuk yardımıyla , bir kaç dakkika sürecek aralıklı sürme yöntemiyle uygulanır. TCA Eğer uygulanacak bölge penis gibi genital bölgeler ise burada bu organların iç kısımlarına nüfuz edecek biçimlerden kaçınılmalı ve dikkatli olunmalıdır.

GENİTAL SİĞİL VE TCA UYGULAMSI HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ
Erkelerde Genital siğiller ve HPV hakkında hazırladığımız çalşımamızın,  okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın araştırılması üzerine hazırlandığını belirterek, sizler için yararlı bir makale olduğunu ümidediyor. İlginiz için teşekkür ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder