4 Nisan 2017 Salı

Faça İzi Nasıl Geçer


İnsanların sıklıkla kol, bacak ve göğüs bölgesine bazen de yüz veya kaşlarına yaptıkları çizikler olan façalar yaş ilerleyince bir gençlik heyecanı olarak kalmaz. Sonrasında bu izleri gidermek için çözüm arayışına iter insanları. Bu yazıda faça izi nasıl geçer, faça izi sildirme, tedavisi kremleri gibi konularda bilgiler vereceğim.

Faça İzi


Dinlediniz Müslüm babayı, Selahattin Özdemir veya Azer Bülbül'ü attınız jileti, iyi halt ettiniz. Şimdi bunun bir karizma aracı olmadığını anladığınızı umuyoruz. Evet aklınız başınıza geldi ve bu izleri silmek istiyorsunuz. Gittiniz doktora lazer tedavisi için  2000 liranı alırım dedi, kesin geçmeyebilir de dedi, ne yapacaksınız, zaten o kadar paranız olsa kolunuza faça atmazdınız. Ne yapmak lazım nasıl geçecek bu faça izi. İşte bu yazıda size faça izinden oldukça ucuza kurtulmanın yöntemini anlatacağım. Şimdi ilk bilmeniz gereken şey burada anlatacağım şey eski faça izini geçirmek için yapılacaklardır. İzler yeniyse eczaneden yara merhemleri alın onlarla bakım yapın. Yeni izler zaten ortadan kaybolabilir, buradaki konumuz eski yani 1 senenin üzerindeki izlerdir.

Faça diye tabir edilen jilet izleri ciltte ciddi anlamda kesikler sonucu oluşan skar tabir edilen görünümlerdir. Cildinizi kesici aletlerle çizerek bağ dokuda yırtılma yaparsınız ve bu yırtılmalar size beyaz izler olarak geri döner, tıpkı kilo alıp verme sonunda oluşan çatlaklar gibi. Yani yapmanız gereken işlem bölgede deriyi soymak ve cilt altını yenilemektir.
faça izi nasıl geçer

Faça İzi Silme


Bu işlem için eğer kendiniz evde faça izlerini silecekseniz kullanmanız gereken madde tca kimyasal peeling asitidir, oran olarak %40 tca ile başlamanız gerekir. Eğer faça göğüs bölgenizde ise tca %25 kullanın. Ama düşük oranlı asitlerden başlamak iyidir siz her halükarda %25 tca ile başlayabilirsiniz. Asitin fiyatı 40 lira, asiti aldıktan sonra uygulama öncesi bir takım işlemler yapmanız lazım. Bunlar sonlandırma suyu hazırlama, merhem hazırlama gibi işlemlerdir.

Sonlandırma suyu için 1,5 litre damacana suyu alacaksınız, suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat ilave edip iyice çalkalayın ve dolaba koyarak soğumasını sağlayın.

Tca sonrası merhem için madecassol, çinko oksit, B5 vitamini ve E vitaminine ihtiyacınız var. Gereken malzemeler
  • Bir tüp madecassol 40 gr 
  • Yarım poşet çinko oksit 5 gr
  • Yarım şişe b5 vitamini  5 ml
  • Yarım şie e vitamini 5ml
 Bu ürünleri ağzı kapalı bir kaba boşaltıp iyice karıştırın. Merheminiz hazır.

faça izi nasıl silinir
Tca kimyasal peeling uygulamadan önce asiti cildinizde uygulama yapacağınız faça izlerinden sadece birisinde deneyin ve etkilerini gözlemleyin. 

Deneme uygulamasını faça izinin bir tanesine faça izinden daha ince bir cisimle yapmanız gerekiyor. TCA asit cilde sürüldüğünde biraz yayılıyor bu yüzden faça izinizin genişliğinden daha ince bir cisim hazırlamalısınız. bunun için bir kürdanı iyice sivriltip onun ucuna dolayacağınız bir pamuk veya bir ataç, iğne gibi ince bir cismin ucuna dolayacağınız pamuğu kullanabilirsiniz.

İnce cisimle izin tam orta noktasına asiti sürüp 4 dakika bekleyin ve bol suyla yıkayın. Sonrasında çok az miktarda kremi sabah akşam sürün. Sadece bir faça izi üzerindeki etkiyi gözleyip asiti diğerlerine de uygulayacaksınız bu yüzden deneme uygulamasını iyi gözlemlemelisiniz. Çıkaracağınız sonuçlar faça izlerinizi daha hızlı silmeniz için size yardım edecek.

Kremi çok fazla sürmeyin, çünkü fazla krem erken soyulma yapar, kremi sabah akşam ince bir şekilde izin üzerine sürün. yaklaşık 1 hafta sonra uygulamamız soyulacak. Sonra buradaki etkiye göre asitin bekleme süresine karar vereceksiniz. Deneme uygulaması soyulana kadar beklemeniz önemli. Eğer soyulma çok ince olursa asit oranını artıracaksınız. Soyulma kalın aşırı kızarık olursa bekleme süresini düşüreceksiniz.
tca ile faça izi silme

Deneme uygulamasından sonra asit oranı ve bekleme süresine karar verdikten sonra tüm faça izlerinize uygulama yapın, eğer faça izleriniz çoksa sürenin etkilenmemesi için üçer üçer veya beşer beşer uygulayın. Ayrıca asiti karar verdiğiniz bekleme süresinin yarısında izin üzerine tekrar da sürebilirsiniz. ^dakika bekletecekseniz 1,5 dakika sonra bir daha sürün 4 dakika bekletecekseniz 2. dakikada tekrar izlerin üzerine asit sürün.

Uygulama yaptıktan sonra hazırladığınız tca sonlandırma suyu ile bölgeyi iyice yıkayın. Sonlandırma suyuyla yıkadıktan bir iki dakika sonra çeşme suyuyla cildinizi tekrar yıkayın. Tüm faça izlerine asiti uyguladıktan ve yıkadıktan sonra biraz bekleyin ve bir havluyla nazikçe kurulayın. Sakın fazla bastırmayın, sonrasında hazırladığınız merhem uygulama yaptığınız bölgenin üzerine sürün.
tca ile faça izi tedavisi

Asiti sürdünüz, yıkadınız ve kremi uyguladınız. İşlem buraya kadar tamam. Sonrasında uygulama yaptığınız bölgeye sabah akşam yukarıdaki merhemi sürün. Soyulma bittikten sonra 2-3 gün daha merhemi sürmeye devam edin. Bölge yaklaşık olarak 5 ile 8 gün arasında soyulacaktır. Bu aşamada kesinlikle deriyi soymaya kalkmayın. Hiç bir surette tırnak takmayın ,bölgeye ucu kalkmış bakayım gibi şeyler yapmayın, bırakın kabuk kendi kendine soyulsun. Eğer soymaya kalkarsanız kanatırsınız bu da iyileşmeyi geciktirir.

Dikkat etmeniz gereken bir başka konu bölgeyi güneşten, ışıktan, sıcak ve soğuktan koruyun. Kesinlikle üzerine sabun vb. maddeler sürmeyin, yıkamamaya özen gösterin. Soyulma bittikten sonra bir hafta kadar buna dikkat edin. Sonrasında bakım bitecektir. Asit ayda bir uygulanmalıdır.
faça izlerine kimyasal peeling

Faça İzi Nasıl Silinir


Façalarınızı silmek için tca uygulamasını ayda bir yapacaksınız. Peki bu izler ne zaman silinecek. Şimdi çok cengaverlik yapıp, bıçağı, jileti derine derine vurmadıysanız daha erken silinir ama derin izlerde silinme biraz zaman alır. Hafif izler 6 uygulama yani altı ay sonra silinirken, daha derin izlerin silinmesi 12 uygulamala yani bir seneyi bulabilir. Ama emin olun ki izler kesinlikle silinir.

Yüksek oranlı asitler ve çok bekletme gibi hatalar yapmayın. Asit olarak %40 tca kullanacaksınız, daha yüksek oranlı asitler daha hızlı etki eder, ancak bunu da deneme süresinde kendinize göre oranlayın. Unutmayın her cildin tepkisi farklı olur. Göğüste bulunan faça izleri  için daha düşük asit kullanabilirsiniz. Kadınlarda %30 tca kullanımı uygundur. Ama %25 ile başlamanız önerilir.

Diğer önemli konu soyulma bittikten sonra yapılacak bakımdır. Soyulma bitti ve üzerinden bir hafta geçti, bir sonraki uygulamaya kadar 25 gün süreniz var, bu sürede bölgeye C vitamini, A vitamini gibi vitaminler ile bakımlar yapmalısınız. Yapacağınız bu bakımlar deri altındaki kolajen ve elastin sentezini arttırır ve sizi bakterilere karşı korur(antitoksidan). Bu bakımlarla silinme daha hızlı ve zahmetsiz olur.
asitle faça izi silme

Ayrıca TCA nasıl uygulanır, ve jilet izi nasıl geçer konularındaki yazılarımı da aşağıdaki başlıkları tıklayarak iyice okuyun. Aklınıza takılan sorular olursa yorumlar bölümünden sorun. Emeğime saygı ve katkı için yazıyı sosyal medyada paylaşın.1 yorum:

  1. merhaba yazınızı inceledim önceden bununla ilgili yazı okumuştum benim izim kolumda ve minik o yüzden sadece tca 30 alsam ve üstüne sarı kantaron yağı sürsem gene aynı etkiyi görür müyüm acaba

    YanıtlaSil