25 Nisan 2017 Salı

Faranjit ve Tedavisi


Faranjit


Kış aylarında en sık karşılaştığımız hastalıklar arasında yer alan “farenjit”, boğazın arka duvarının bazen mikrobik, bazen metabolik, bazen de enfeksiyonlar kapması ile kızarması, şişmesi ve ağrıların oluşması durumudur. Bu durum çalışılan ortamın ısısına ve  tozuna bağlı olarak reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi de faranjite neden olabilmektedir.

Faranjit Belirtileri

Faranjit beslenme alışkanlığı ve sigaranın yanı sıra, midedeki asit problemleri gibi kişiden kişiye ve farklı nedenlerden oluşabilmektedir. Farenjit ortaya çıktığında, ses kısıklığı, boğazda kuruluk, yanma, ağrı, yutkunma zorluğu, toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet, geniz akıntısı gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Hastalığın seyrinde belirli bir başka hastalık ortaya çıkmasa da, kişinin çalışma performansını ve iş gücünü düşürmekte, rahatsız etmesiyle anlaşılmaktadır.

Faranjit Tedavisi


Hastalık tedavi edilirken, önce “boğaz kültürü” alınır ve hastalığın teşhisi yapılır. Bu kültür sayesinde hastalığın “mikrobik” olup olmadığı tespit edilir. Mikrobik olup olmamasına göre, hastalığın tedavisi genellikle ilaçla yapılmaktadır. Hastalık eğer mikrobik değilse sıvıyla, mide problemleri varsa mide tedavisiyle, sinüzite bağlı akıntı varsa bu akıntının tedavisiyle geçirilmektedir. Tedavide sigaranın kesilmesi çok önemlidir. Alkol, çok acılı ve ekşili gıdaların tüketilmesi ise hastalığın iyileşmesini önlüyor. Ayrıca, faranjite karşı bitkisel tedavilerde uygulanmaktadır. Limon en etkili yöntem olmakla beraber hatmi çiçeği, kuru soğan, mine çayı, keten tohumu, kedi otu da faranjite karşı iyi gelmektedir. İlaç tedavilerinde bu otlardan hazırlayacağınız çaylar, daha çabuk iyileşmenizi sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder