22 Nisan 2017 Cumartesi

Fazla Kiloları Kaybetmenin 20 Yolu


Bununla yüzleşelim - İnternette hızlı bir şekilde nasıl kilo verileceği ve nasıl şekil alacağına dair çok miktarda bilgi var. Bizler sizlere mucizevi diyetler, 1 haftada 10 kilo verdiren sağlıksız diyetler önermeyeceğiz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için 20 öneriyi bir araya getireceğiz. İyi okumalar dileriz.

Sağlıklı Kilo Vermek


Fazla Kiloları Kaybetmenin Yolu
Kilo vermek  için en iyi ipuçlarını arıyorsanız, bu sonsuz sayıda tavsiye ezici ve kafa karıştırıcı olabilir.  Çiğ gıdalarla besleyen diyetlerden, sallar ve hazır ambalajların etrafında dönen yemek planlarına kadar, her gün yeni bir kötü beslenme biçimi ortaya çıkıyor.  Sorun şu ki, çok kısıtlayıcı diyetler ve eleme yemek planları büyük olasılıkla kısa süreli kilo kaybına yol açacak olsa da, çoğu insan  birkaç hafta içinde havlu atarak diyetlerini bırakıyor. Bir haftada bir kilo diyetini takip ederek  4.5 kg kaybetmek cazip gelebilir, gerçek şu ki bu tip kilo kaybı genellikle sağlıksız ve sürdürülemez.

Güvenli ve başarılı kilo kaybının asıl anahtarı, kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayan ve yaşamınızı sürdürebileceğiniz sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir.  Aşağıdaki ipuçları, sizi tekrar yola sokmanın ve kilo ve fitness hedeflerinize doğru ilerlemenin sağlıklı ve gerçekçi yollarıdır.

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları 

 1. Lif , sebzeler, meyveler, fasulye ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere sağlıklı gıdalarda bulunur. Bazı araştırmalar, sadece daha fazla lif açısından zengin gıdalar tüketmenin kilo vermenize ve onu uzak tutmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.  
 2. Şeker , özellikle şekerli içeceklerden elde edilen şeker , sağlıksız kilo alımı ve diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarının başlıca nedenidir. Ayrıca, çok fazla şeker içeren  şekerli içecekler ve fırınlanmış gıdalar gibi yiyecekler, vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besin maddelerince çok düşüktür.  Eklenen şekerlerde yüksek gıdaların kesilmesi, fazla kilo vermenin harika bir yoludur. 
 3. Yağlar genellikle zayıflamaya çalışırken kesilen ilk şey iken, sağlıklı yağlar kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.  Aslında, zeytinyağı, avokado ve fındık gibi gıdalarda zengin olan yüksek yağlı bir diyetin çeşitli çalışmalarda kilo kaybını en üst düzeye çıkardığı gösterilmiştir.  
 4. TV'nizin veya bilgisayarınızın önünde yemek tüketmek diyet sabotajı gibi görünmese de dikkatinizi dağıtırken daha fazla kalori tüketmenize ve kilo almanıza neden olabilirsiniz. Yemek masasında yemek yemek, potansiyel dikkat dağınıklıklarından uzak, kilonuzu azaltmanın sadece iyi bir yolu değil, aynı zamanda sevdiklerinizle tekrar bağlantı kurmanıza da izin verir.  
 5. Birçok kişi, kilo vermeye başlamak için sıkı bir egzersiz rutinine geçmeleri gerektiğine inanıyor. Şekle girmeye çalışırken farklı aktivite türleri önemli olsa da, yürümek, kalori yakmanın mükemmel ve kolay bir yoludur.  Aslında, günde sadece 30 dakikalık yürüme kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir.  
 6. Evde daha fazla yemek pişirmenin kilo vermeyi ve sağlıklı beslenmeyi teşvik ettiği gösterilmiştir. Restoranlarda yemek yemenin zevkli olmasının yanı sıra  evde daha fazla yemek pişirmeye odaklanmak, ağırlığınızı kontrol altında tutmak için harika bir yoldur. 
 7. Kahvaltıda yumurtalar gibi protein açısından zengin yiyecekler de dahil olmak üzere kilo kaybına neden olduğu gösterilmiştir. Yumurta ve sote sebzelerle yapılmış bir protein dolgusu için günlük tahıl kasesini basitçe değiştirerek kilo verebilirsiniz. 
 8. Çoğu insan enerji içeceği  ve milkshake içmemek gerektiğini biliyor olsa da, birçok kişi, atletik performansı artırmak veya sağlık geliştirmek için tanıtılan içecekler bile istenmeyen maddelerle yüklenebilir olduğunu fark etmiyor.   Spor içecekleri, kahve içecekler ve aromalı sular, kaloriler, yapay renkler ve ilave şekerde çok yüksek olma eğilimindedir. 
 9. Bir alışveriş listesi oluşturmak ve ona göre hareket etmek, sağlıksız yiyecekleri dürtüsel olarak satın almaktan kaçınmanın harika bir yoludur. 
 10. Gün boyunca yeteri kadar su içmek genel sağlık için iyidir ve hatta sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olabilir. 
 11. Hareket halindeyken yemeğinizi  çok fazla çabuk tüketmenize neden olabilir. Bunun yerine, her lokma tadına odaklanarak yavaş yemeniz önemlidir. Yavaş yemek yeme ve yemeğinizin tadını çıkarma, sınırlı zamanınız olsa bile, aşırı yemeyi azaltmanın harika bir yoludur. 
 12. Rafine karbonhidratlar liflerini ve diğer besin maddelerini çıkarmış olan şekerler ve tahılları içerir. Örnekler beyaz un, makarna ve ekmek içerir.Bu tip yiyecekler lifte düşüktür, çabuk sindirilir ve sadece kısa bir süre için sizi tok olarak tutarlar.   Bunun yerine yulaf, kinoa ve arpa gibi eski tahıllar veya havuç ve patates gibi sebzeler gibi karmaşık karbonhidratların kaynaklarını seçin. 
 13. Her ne kadar tempolu yürüyüş, koşma ve bisiklete binme gibi aerobik egzersizler kilo kaybı için mükemmel olsa da, birçok insan sadece kardiyoya odaklanma eğilimindedir ve rutinlerine kuvvet eğitimi eklemez.  Spor salonu rutininize ağırlık eklemek, daha fazla kas yapmanıza ve tüm vücudunuzu tonlamanıza yardımcı olabilir. 
 14. Liseden kot pantolon giymek veya bir mayoya daha iyi bakmak, insanların kilo vermek istedikleri popüler nedenlerdir.  Ancak, neden kilo vermek istediğinizi ve kilo kaybının hayatınızı olumlu yönde etkileyebileceğini gerçekten anlamak çok daha anlamlıdır.  Bu hedefleri göz önünde bulundurmak planınıza bağlı kalmanıza yardımcı olabilir. 
 15. Fad diyetleri insanların hızlı kilo vermelerine yardımcı olma yetenekleri için terfi edilir. Bununla birlikte, bu diyetler çok kısıtlayıcı ve bakımı kolay değildir. Bu, insanların kilo verdiklerinde genelde daha hızlı birşekilde geri alır.  
 16. Vücudunuza neler olduğunu tam olarak takip etmek sağlıklı olmak için harika bir yoldur.  Doğal olan tüm yiyecekleri yemek , vücudunuzu doğal, besleyici yoğun gıdalar ile beslemenizi sağlar. 
 17. Bir egzersiz rutinine veya sağlıklı beslenme planına bağlı olarak sıkıntı yaşıyorsanız, bir arkadaşınızı size katılmaya davet edin ve yoldaş olmasını sağlayın 
 18. Kendinize en sevdiğiniz yiyecekleri bir daha asla sahip olmayacağınızı söylemek sadece gerçek dışı değil, aynı zamanda başarısızlığa da yol açabilir. Kendinizi mahrum bırakmak, sadece yasaklanmış yiyecekleri daha fazla istemenizi neden olabilir.  Burada uygun girintiler için yer açın ve size kendini kontrol edecek ve yeni, sağlıklı yaşam tarzınızın kırgınlığını hissetmenizi sağlayacaktır. 
 19. Kendinizi TV'deki dergiler veya ünlülerle karşılaştırmak sadece gerçekçi değil, aynı zamanda sağlıksız da olabilir. Sağlıklı bir rol modeline sahip olmak motivasyonunuzu korumanın harika bir yolu olabilir, kendinizi aşırı derecede eleştirmek, kendinizi geri getirebilir ve sağlıksız davranışlara yol açabilir. 
 20. Sebzeler lifle beslenir ve vücudunuzun beslediği besinlerdir. Dahası , sebze alımınızı arttırmak kilo vermenize yardımcı olabilir. Aslında, çalışmalar sadece bir yemekten önce bir salata yemenizin size daha az yemeye neden olduğunu hissetmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu açıdan sebze tüketiminizi arttırmanız önemlidir.  

Yeşil Çayla Zayıflama

 • Bilimsel araştırmalara göre yeşil çay içmenin kaloriler üzerinde etkisi tartışılmaz bir gerçek. Günlük ortalama bir-iki bardak yeşil çay içmek vücudunuza her anlamda iyi gelecektir.
 • Televizyon izlerken yemek yemeyin , çünkü başka bir şeye konsantre olmuşken ne kadar yediğinizin farkında olmayacaksınız.
 • Günde yarım saat dışarıda gezmeye, yürümyün ve bunu kesinlikle kısıtlamayın. Çünkü bu yemek yeme dürtünüzü kontrolde size yardım edecektir.
 • Bir restoranda yada lokantada yemek yemeniz gerekiyorsa sağlıklı şeyler yiyin. Fast food tan uzak durup mümkünse daha hafif çocuk menüsü tarzı veya sos bulunmayan salata türü yemekler yemeye özen gösterin.
 • Kendinize diyet programı hazırlarken fazla abartmamaya dikkat edin ve kalori miktarı en az bin iki yüz olsun. Bu kalori miktarının altına düşmek ütopik bir yaklaşımdır.
 • Merdivenleri kullanın asansöre artık düşmanınız.
 • İrili ufaklı ev işleri de kalori yakmanıza size destek olacaktır.
 •  ip atlamak hem hoş hem de eğlenceli bir aktivitedir.
 • Yüz yılımızın bu konu hakkında ki klişesi herhalde ; Az yiyin ama sık sık yiyin.
 • Küçük parçalar halinde fakat çok az çikolata tüketimi sorun teşkil etmicektir.

Kilo verirken yeşil çay kullanımının size sağlayacağı diğer faydalar adına Yeşil Çayın Yararları başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder