24 Nisan 2017 Pazartesi

Fıtık Nedir


Fıtık NedirBir organın tamamının ya da bir bölümünün normalde içinde bulunduğu vücut bölmesinden dışarı çıkması olayıdır. Fıtık kapısı, fıtık torbası ve fıtık maddesi olmak üzere üçe ayrılır. Bazı fıtık rahatsızlıkları doğuştan gelmektedir bazıları ise sonradan kazanılır. Sonradan kazanılan fıtık genelde meslekle ilgili çalışmalar (yük kaldırma, taşıma, üfleme), idrar zoru, kuvvetli öksürük, kanama hastalığı nedenlerinden oluşur. Yüz insandan 2-7’sinde fıtık görülebilir.

Fıtık Hastalığının Tehlikeleri 

Yiyecek birikmesi, iltihaplan  ve yapışma. Yapı­şıklıkların belirtileri şunlardır: Hastalıkta gerileme görülmez, ağrı ve gerginlik hissi vardır. Kabızlık, kusma, soğuk terleme ve halsizlik oluşmaktadır.

Göbek fıtık: Göbek kordonunun kesilmesinden sonra ke­silen göbek kordonu göbek çevresiyle birleşmezse küçük ço­cuklar da göbek fıtığı oluşabilmektedir. Bağırma ve ıkınma gibi etkenler göbek fıtığının oluşumunu kolaylaştırır.Fıtığın Belirtileri Nelerdir

 Göbekte bir fındık ile yumurta büyüklüğü ara­sında değişen şişlik olur. Özellikle, bu durum bağırma ve ıkın­ma sırasında görülür.

Fıtık Tedavisi

Önce göbeğin iki ucu birleştirilerek bir flasterle yapıştırılır, sonra sarılır. Eğer çocuğun yaşı 2'yi geçmiş ise çocuk ameliyat ile iyileştirilebilir. Büyüklerde, sık doğum yapan kadınlarda ve şişmanlarda gö­rülür. Ağır vakalarda ameliyat edilmesi şarttır.

Kasıkta Fıtık


Karnın erbezi torbasına geçiş noktasında doğuştan gelen bir zayıflık vardır. İçinde bağırsak ya da yağlı zarımsı do­ku bulunan karın zarından oluşmuş bir kese, gelişim sırasında erbezlerinin iniş yolu olan, kasık kanalına iner ve kasık fıtığını oluşturur. Genellikle sonradan oluşan kasık fıtığında, kasık ka­nalı bölgesi kaslarındaki bir zayıflıktan ötürü, bağırsaklar ya da omentum dışarı doğru bir şişkinlik yapar. Bu şişkinlik de karın kaslarının daha çok gevşemesine yol açar ve kastıkta ağrılı fıtığa neden olur.


Kasıkta Fıtık Belirtileri

Öksürük ve ıkınma sonucu kasık bölgesinde şiş­kinliğin oluşması ve düzenli ağrıların görünmesi.

Kasıkta Fıtık Tedavisi

 Bir çok fıtık tedavisinde olduğu gibi kasıkta fıtık tedavisinde de ameliyat yöntemine başvurulur. Ameliyat edilemeyen vakalarda fıtık bağı kullanılır. Fıtık bağının gerekli etkiyi gösterip göstermediği anlamak için sık sık doktor muayenesine gidilme ve kontrol edilmelidir.

Femoral fıtık 

Genellikle kadınlarda çok sık rastlanan femoral fıtık  kasık bağlarının altından  üst bacak bölgesine doğru inen ağrılar ve şişkinlikler ile kendini gösterir.

Femoral fıtık  Belirtileri 

Kasığın biraz alt kesiminde şişkinlik ve buna bağlı oluşan ağrılar vardır.

Femoral fıtık Tedavisi

Femoral fıtık tedavisi yönteminde cerrahi operasyon yapılmamaktadır.Bu tip fıtıkta fıtık bağı, kayabileceği için ameliyat uygun değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder