21 Nisan 2017 Cuma

Frengi Hastalığı ve Tedavisi


Frengi, Frengi Hastalığı ve BelirtileriFrengi hastalığında enfeksiyon belirtileri erkekte daha belirgin ortaya çıkar. Fakat hastalığın başlamasından sonra bir hayli geç (üç hafta) belirti gösterir. İlk aşamada bulaşma noktasında bir kabarıklık meydana gelir. Frengi kabarcığı ge­nellikle genital sümüksü zarlar üzerinde yer alan bir yaradır. Çoğu kez oval bir deri ka­barcığı şeklindedir; ağrı sıklığı yüksetir. Sert bir çıkın­tı halindedir. Genital yaralara; kasık kıvrı­mından sert ve yine ağrısız boğumlar eşlik eder.Kadınlarda Frengi

Kadınlarda da bu tür kabarcıklar oluşmasının yanında, bunlar görülmez ve enfeksiyonun varlığı anlaşılmaz.

Bu arada bulaşma sebebi genellikle cinsel ilişkidir.Cinsel ilişkiden sonra kabarcıkların oluşması üç haftadır.Bu kabarcık, iyileşecektir. Aradan yıllar geçtikten sonra, frengi bu kez pembe bir deri lekesi halinde yeniden gözlemlenecektir. Bu da bulaşıcıdır. Hastalığın mik­robu artık hastanın kanında var olduğundan, sinir hücrelerine saldıracak ve bunları tahrip ederek felce yahut deliliğe sebep olacaktır. Ve­ya damarlara hücum edecektir.

Hastalığın bağışıklığı oluşturulabilmiş değildir. Frengiye ya­kalanıp gerektiği gibi tedavisi yapılsa da, has­talık ikinci defa aynı kişiye bulaşabilir.Bu noktada çalışmalar devam etmektedir.


Frengi Hastalığı Tedavisi ve Yapılması gereken


Bu tür zührevi hastalıklarda, en küçük bir şüphe duyulduğunda, hiç beklemeden hastanelerde ki bevliye servisine veya zührevi hastalıklar hastanesine gitmekte yarar var.Elbette cinsel ilişkide bulunan kişile­re de, tedavileri için bilgi vermek gerekir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder