8 Nisan 2017 Cumartesi

Galaktore (Memeden Süt Gelmesi)


Galaktore

Kadınlarda hamileliklerinin son döneminde memelerinden süt gelir. Bu doğal sürecin dışında memeden süt sızması ise, olağan dışı bir durumdur. Bu duruma Galaktorrhea (Yunanca gala: süt, rhoia: akıntı) denir.

Araştırmacılar, vakaların yüzde 50'sinde sebebin bulanamadığını, yüzde 25'inde de sebebin, prolaktinma denilen bir tür hipofiz tümörü olduğunu söylemektedirler. Bu tümör genellikle selim olmasına (iyi huylu olmasına) karşın, süt üretimini düzenleyen prolaktin hormonu salgılar. Kalan son yüzde 25'lik kesimde ise, galaktorrhea çeşitli nedenlere bağlı olabilir (Örneğin, hipertiroidizm belirtisi veya bir ilacın yan etkisi). Galaktorrhea'ya sebep olan ilaçlar methildopa (yüksek tansiyon için kullanılan bir ilaç), phenotiazinler (bir müsekkin grubu) depresyona karşı çeşitli ilaçlar ve dekstroamfetamin içeren ilaçlardır.

Galaktore Belirtiler


- Genellikle her iki meme başından beyazımsı veya yeşilimsi akıntı bulunur.

- Amenore ile birlikte olışabilmektedir ve bu durumlarda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Galaktore'de Teşhis


Doktor memeyi ve (bazen, kanserle birlikte görülen kanlı akıntı olmadığından emin olmak için) memeden gelen sıvıyı inceleyecektir. Tıbbi olarak bireyin tarihçesi, galaktorrhea'ya alınan bir ilacın yan etkisi olup olmadığı araştırılır. Prolaktin seviyenizi belirlemek için kan testleri ve hipotalamus ve hipofizin CT scani (bilgisayarlı tomografi) yapılabilir.

Galaktorrhea bir hipofiz tümöründen kaynaklanmadığı sürece sağlığı tehdit etmez. Bu tür tümörlerin gelişimi yavaştır ve bir süre sonra durabilir; yayılma eğilimleri yoktur. Çoğunlukla ilaçla tedavisi başarıyla sonuçlanır. Eğer, başarısızlıkla sonuçlanırsa ameliyat veya radyoterapi kullanılabilir.

Galaktore'de İlaç Tedavisi


Hipotiroidizm için tiroksin verilir. Hipofiz bir tümörünüz varsa veya testten galactorrhea için hiçbir izahat alınamıyorsa, doktor muhtemelen tümörü küçültebilmek, prolatin seviyesini düşürebilmek için bromokriptin verecektir. Bromoktriptin, çoğunlukla belirlenemeyen bir neden de olsa, galaktorrheayı tedavi eder.

Galaktore 'de Ameliyat


Büyük bir hipofiz tümöründe cerrahi operasyon gerekebilir. Bu operasyon tümörün yeniden oluşumunu engelmek içindir.Ayrıca, uzun süreli bir bromokriptin tedavisi veya radyoterapi de gerekebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder