8 Nisan 2017 Cumartesi

Galaktore (Memeden Süt Gelmesi)


Galaktore 


Kadınlar doğal olarak hamilelik döneminin sonlarında memeden süt gelme durumu ile karşılaşırlar. Eğer bunun dışında memelerinizden süt sızarsa olağan dışı bir durumunuz var demektir; buna galaktorrhea (Yunanca gala: süt, rhoia: akıntı) denilmektedir.


Araştırmacılar vakaların yüzde 50 sinde sebebin bulanamadığını, yüzde 25 de sebebin, prolaktinma denilen bir tür hipofiz tümörü olduğunu söylemektedirler. Bu tümör genellikle selim olmasına(iyi huylu olmasına) karşın, süt üretimini düzenleyen prolaktin hormonu salgılar. kalan yüzde 25te galaktorrhea çeşitli nedenlere bağlı olabilir (Örneğin, hipertiroidizm belirtisi veya bir ilacın yan etkisi), Galaktorrhea ya sebep olan ilaçlar methildopa (yüksek tansiyon için kullanılan bir ilaç), phenotiazinler (bir müsekkin grubu) depresyona karşı çeşitli ilaçlar ve dekstroamfetamin içerirler.Galaktore Belirtiler


- Genellikle her iki meme başından beyazımsı veya yeşilimsi akıntı bulunmaktadır.

- Amenore ile birlikte olışabilmektedir ve bu durumlarda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Galaktore'de Teşhis


Doktor memenizi ve (bazen kanserle birlikte görülen kanlı akıntı olmadığından emin olmak için) memeden gelen sıvıyı inceleyecektir. Tıbbi olarak tarihçeniz, galaktorrheanın aldığınız bir ilacın yan etkisi olup olmadığını aydınlatır. Prolaktin seviyenizi belirlemek için kan testleri ve hipotalamus ve hipofizin CT scani (bilgisayarlı tomografi) yapılabilir.

Galaktorrhea bir hipofiz tümöründen kaynaklanmadığı takdirde sağlığınızı tehdit etmez. Bu tür tümörlerin gelişimi yavaştır ve bir süre sonra durabilir, yayılma eğilimleri yoktur. Çoğunlukla ilaçla tedavisi başarıyla sonuçlanır. Eğer başarısız olursa ameliyat veya radyoterapi kullanılabilir.

Galaktore'de İlaç Tedavisi


Hipotiroidizm için tiroksin verilir. Hipofiz bir tümörünüz varsa veya testten galactorrhea için hiçbir izahat alınamıyorsa, doktorunuz muhtemelen tümörü küçültebilmek, prolatin seviyesini düşürebilmek için bromokriptin verecektir. Bromoktriptin, çoğunlukla belirlenmeyen bir sebepten de olsa, galaktorrheayı tedavi eder.

Galaktore 'de Ameliyat


Büyük bir hipofiz tümöründe ameliyat gerekli olabilir. Bu durum tümörün tekar niks etme durumunu engelmek için yapılır.Uzun süreli bir bromokriptin tedavisine veya radyoterapi ye ihtiyacınız olabilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder