4 Nisan 2017 Salı

Gastrit Hastaligi Nedir Sikayetleri Tedavi


Gastrit Nedir?


Gastrit en sık görülen mide rahatsızlıklarından bir tanesidir. Gastrit akut ve kronik olmak üzere iki türdür. İki gastritin de belirtileri birbirinin benzeridir. Yalnız birindeki belirtiler diğerinde kalıcı rol oynarlar. Kronik gastritin teşhisi ancak biyopsi sonucu konabilir. Her iki gastritte de etken tahriş edici besinler, alkol, fazla kahve, çay ve sigaradır. Demir eksikliğine bağlı kansızlıklar da kronik gastritin etkeni olabilir. Bundan kaynaklı beslenmemize dikkat etmeli yeşil sebzeler ve meyveler tüketmeli, A vitamini , B vitamini , E vitamini ve C vitaminini bolca almalıyız. Ayrıca mineraller bakımından zengin gıdalar yemeliyiz. Folat ,demir, kalsiyum mineralleri gastrite karşı en etkili minerallerdir. Ayrıca Protein ağırlıklı beslenmeye önem göstermeliyiz. Aşağıda gastrit'in belirtileri teşhisi ve tedavisi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?


Kronik Gastrit Belirtileri


İştahsızlık, midede dolgunluk duyusu, yanma, bulantı, kusma, mide ülserine benzer keskin ağrı ve ender de olsa kanama görülebilir.

Gastrit Şikayetleri ve Başlangıcı


Sindirim sistemimizde aksaklıklar ortaya çıkar. Yemeklerden sonra ağrı olur. Zamanla kronik gastrit, mide büzülmesine dönüşebilir. Mide sümüksel gömleğinde oluşan değişimler sonucu, tuz asiti ve B 12 vitamininin emilimini sağlayan intrinsit faktör sal­gılarıyla birlikte diğer salgılar da azalır ve sonunda bir yan etki olarak öldürücü kansızlık olasılığı doğar. Bundan kaynaklı gastritin teşhisi ve tedavisi çok önemlidir.

Gastrit ve Tedavisi


Genellikle gastritin tedavisi  gastriti oluşturan nedenlere yöneliktir. Sindirimi kolaylaştı­rıcı ve ağrı kesici ilaçların yanı sıra bol miktarda B kompleks vitamini hasta tarafından tüketilmelidir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık da gö­rülebileceğinden ayrıca demir takviyesi de uygulanmalıdır. Her yemekten sonra hastanın yarım saat ya da bir saat kadar uzanarak dinlenmesi çok yararlı olur. Tahriş edici olmayan besin­lerden oluşan bir diyet uygulanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder