24 Nisan 2017 Pazartesi

Gaz Sancılarından Kurtulmanın Yolları


Gaz Sancısı Nasıl  Oluşur?


Gaz, bağırsaklar kasıldığında, bir yerden bir yere geçerken ağrı yapar. Günlük besinlerimizden veya nefes alıp vermeden kaynaklı mide ve bağırsaklarımızda bir miktar gaz birikir. Sonra bir kısmı ağıza,bir kısmı da anüse ulaşır. Bazı insanlar konuşup, yemek yerken çok gaz yutar. Bazılarının da kalın bağırsaklarında, bakterilere bağlı gaz oluşur. Gaz sancıları ve ağrıları bazen doğum sancısı gibidir, aralıklı olarak gelir-gider.

Gaz Çıkarmanın Yolları


Diyelim ki, aniden midemiz ağrımaya başladı ya da gaz sancımız tuttu. O anda ne yapmalıyız?

Ilık bir bardak su içip, rahat bir pozisyonda yatmak kendinizi iyi hissettirecektir. Çünkü, bu bir safra kesesi ağrısı da olabilir, karın ağrısı da. Bir şey yemek mideyi de, safra kesesini de yoracaktır. Ilık su gazınızı da dağıtacağından hepsine iyi gelir. Gaz üretiminin aslında doğal bir vücut fonksiyonu olduğunu bilmelisiniz. Bir şey yiyip-içtiğinizde bilmeden yuttuğunuz hava gaza neden olabiliyor. Maalesef meyve-sebze, tam tahıllı ürünler ve baklagiller gibi sağlıklı yiyecekler, lif yönünden zengin oldukları için gaz üretimini diğer besinlere göre daha fazla tetikliyor. Ayrıca hızlı yemek yemek ve hızlı su içmek de gaza neden olabilmektedir. Bunun için yavaş yiyip-içmek her zaman daha iyidir.

Karındaki Gaz Nasıl Giderilir?


Sağlıklı bir şekilde gaz çıkaramıyorsanız keskin, kramp şeklinde karın ağrıları ve karında şişkinlik hissi yaşayabilrsiniz. Peki ne yapacaksınız?

Karındaki Gaza Bitkisel Çözüm


Karın gazınız için bitkisel bir çözüm arıyorsanız; nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol’ün gaz giderici (karminatif) spazm çözücü etkisi, sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır. Ancak, reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da karın şişkinliğiniz için yararlıdır . Probiyotikler kalın bağırsakta yaşayan dost bakterilerdir. Bu bakterileri içeren yoğurt veya kapsüller kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayarak, gaz sorunuyla mücadelede size yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder