24 Nisan 2017 Pazartesi

Gaz Sancılarından Kurtulmanın Yolları


Gaz Sancısı Nasıl  Oluşur

Gaz, bağırsaklar kasıldığında, bir yerden bir yere geçerken ağrı yapar. Günlük yaşantımızda tükettiğimiz besinlerden veya nefes alıp vermeden kaynaklı bir miktar vücudumuzda gaz toplanır. Sonra geğirerek bir kısmını çıkartırız; bir kısmı da aşağı, anüse kadar gider. Bazı insanlar konuşup, yemek yerken çok gaz yutar.Bazılarında da bakterilere bağlı olarak kalın bağırsaklarında gaz oluşur. Gaz sancıları ve ağrıları bazen doğum sancısı gibidir, aralıklı olarak gelir gider.Gaz Çıkarmanın Yolları


 Diyelim, gün ortasında aniden midemiz ağrımaya başladı ya da gaz sancımız tuttu. O anda ne yapmalıyız?

Ilık bir bardak su ve rahat bir pozisyonda yatmak sizi rahatlatacaktır. Çünkü bu bir safra kesesi ağrısı da olabilir, karın ağrısı da. Bir şey yemek mideyi de, safra kesesini de yoracaktır. Ilık su gazınızı da dağıtacağından hepsine iyi gelir.Gaz üretiminin aslında doğal bir vücut fonksiyonu olduğunu bilmelisiniz. Bir şey yeyip-içtiğinizde bilmeden yuttuğunuz hava gaza neden olabiliyor. Maalesef meyve-sebze, tam tahıllar ve baklagiller gibi sağlıklı yiyecekler lif yönünden zengin olduklarından gaz üretimini diğer besinlere göre daha fazla tetikliyor. Ayrıca hızlı yemek yemek ve hızlı su içmek de gaza neden olabilmektedir bunun için yavaş yeyip- içmek her zaman daha iyidir.

Karındaki Gaz Nasıl Giderilir? 

Sağlıklı bir şekilde gaz çıkaramayan kişilerde ise keskin, kramp şeklinde karın ağrıları ve karında şişkinlik hissi meydana gelebiliyor. Peki ne yapacaksınız?

Karındaki Gaza Bitkisel Çözüm


Karın gazınız için bitkisel bir çözüm arıyorsanız; nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol’un spazm çözücü etkisi olduğundan sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır.
Ancak reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da karın şişkinliğinizi alacaktır . Probiyotikler kalın bağırsakta yaşayan dost bakterilerdir. Bu bakterileri içeren yoğurt veya kapsüller kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayarak gaz sorunuyla mücadelede size yardımcı olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder