21 Nisan 2017 Cuma

Gebelik ve Kadın


Gebelik ve KadınSpermler kadının üreme yollarında 24-72 saat canlı kalabilir. Bu spermlerden birisi yu­murtaya ulaştığında yumurta döllenir ve çevresinde başka spermin etkilememesini engelle­yen bir yapı oluşumu başlar. Erkek sperminin baş bölümünde bulunan pronükleus bölümü şişer ve kadın pronukleusları ile birlikte yeni doğacak canlının kromozomlarını tamamlarlar. İnsan­da 23 tek kromozom erkekten 23 tek kromozomda kadından gelerek insanının normal kromozom sayısı olan 46 kromozom (23 çift) meydana gelir.

Hamileliğin Oluşum Süreci

Yumurta yumurtalıklarda oluştuğunda doğrudan periton boşluğuna atılır. Periton boş­luğundan fallop tüpleri aracılığı ile alınır ve rahime doğru ilerleme görülür. Döllenmiş yu­murtanın rahim içerisine yerleşmesi yumurtanın atılmasından sonra 7-8 günlerine tekabül ederi. Kendi­sini gebeliğe hazırlamış olan rahim besin maddeleri ve kan oranı oldukça yüksektir ve yumur­tanın tutunarak gebelik olayının sürmesini sağlayacak bir yapı oluşmuştur. Giderek plasenta gelişir ve artık gelişen yavru anne ile kendi arasındaki madde alışverişini plasenta aracılığı ile gerçekleştirir. Plasenta hem progesteron hem de estrojen salgılar. Estrojen rahimin ve memele­rin büyümesini ve gelişmesini, meme dokusunun gelişmesini, kadın dış genital organlarının genişlemesini sağlar. Değişik pelvis bağlarını gevşeterek doğum için hazırlıkları başlatır.

Embriyo

Progesteron ise rahim içerisinde desidua hücrelerinin gelişmesini, erken dönemde emb­riyonunun beslenmesini ve gelişmesini sağlar. Gebe rahimin kasılmasını önlenmiş olur. Döllenme olayından sonra yeniden yumurta yapılmasını engelleme görevi vardır. Memelerin süt vermeye hazırlanma­sını sağlar. Annenin vücudunda önemli fizyolojik değişiklikler ortaya çıkar. Bu nedenle hekimler insanları kadın erkek ve gebe olarak üçe ayırırlar. Çünkü gebelikte bütün vücut fiz­yolojisi değişikliğe uğrar. Kalp debisi, kan hacmi artar. Metabolizma artar. Annenin soluk alışları derinleşir ve annenin kullandığı oksijen miktarı oransal olarak artar. Bütün bu değişiklikler gebeli­ğin anne için özel bir durumdur ve bu koşullar bu şekilde oluşur.

Gebeliğin ilk aylarında gebelik bulantıları veya sabah bulantıları denilen bulantı ve kus­ma yaşanabilir. Nedeni tam bilinememektedir. Bu sorunlar hormonal değişiklikler açıklanır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder