28 Nisan 2017 Cuma

Genital Siğil ve TCA Uygulamaları

Resim yazısı ekle
Genital siğil olarak ortaya çıkan HPV virüsünün yapısal özellieri ve belirtilerini ortaya koymak ardından peeling yöntemi ile tedavi etmek mümkündür. Genital Siğiller, İnsan derisinin en üst kısmı olan epitel tabaka ki ten olarak bildiğimiz dokuya yerleşen virüslere bağlı gelişen enfeksiyonlardır. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler.  Genital bölgede oluşan siğiller cinsel yollar ile bulaşmakta ve yayılmaktadır. Bunun için cinsel ilişkide dikkat edilmesi gerekir. Genital bölgelerde, kadınlarda vajina, rahim ağzı gibi erkeklerde penis kısımlarında olabilir. Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda ortaya çıkması HPV riskini artırmaktadır. Hpv ise özellikle son dönemlerde sıklıkla saglikicin.org karşılaşılan siğil hatalıkları kategorisinde ortaya çıkan siğil hastalıklarının en tehlikeli olanıdır.Genital Siğil Çeşitleri1-  Flat genital siğil: Düz ve patlak genital siğildir.  En az görülen genital siğil tipi dir. Bu siğil tipi dokuda az kabarık, genişçe bir görüntüde yama benzeri kalın değişik bir cilt görüntüşü şeklindedir. Rahim ağzında beyaz plak veya dış genital bilgede ciltten biraz daha koyu bir plak şeklinde görülür. Mutlaka biyopsi yapılmalı ve Hpv riskine bağlı tedavi belirlenmelidir.

2- Punktiform: İğne başı şeklinde genital siğil olarakta bilinmektedir.  Daha çok erkeklerde görülen bir genital siğil türü çeşidi olmasına rağmen kadınlarda daha çok pubis bölgesinde görülür. Her ne kadar daha çok tip 6 HPV ile ilişkili olsa da mutlaka genital siğil tipleme yapmak gerekmektedir.

3- Karnıbahar şeklinde genital siğildir.  En sık görülen genital siğil türleri arasındadır. Sebep olan HPV tipini kestirmek mümkün değildir. Kesin tanı için HPV testi yapılmalıdır. Yumuşak ,kanayan ve hızlı büyüyen bir yapıda olan siğil çeşitidir ve son derece rahatsız edicidir.


Genital Siğil Tedavisinde TCA UgulamasıTrichloroacetic Acid’in kısaltması olarak TCA laboratuvar ortamında hazırlanan bir asit türevi olmakla beraber, dövme silme gibi estetik sorunlardan, dermatit problemlere kadar bir çok sıkıntıda  kullanılmaktadır. Ayrıca ciltte oluşan cilt çatlakları, cilt kırışıklıkları, ciltte oluşan lekelerde de kullanılır. Tıp çevrelerince kullanılan TCA HPV hastalığı içinde yüksek oranlarda başarı göstermektedir.

Hpv virüsünün her ne kadar cinsel ilişki yoluyla yayılma sürecinin özellikle son zamanlarda artığı bir çok kaynakta dile getiriliyor olsa da, virüsün biçim ve yayılma yöntemlerinin her virüs gibi kendini evrimleştirdiği ve dokunun temas ettiği her noktadan bulaşma riskinin de artığı düşünülecek olursak, bu hastalığa karşı bilincinde gerçekçi ve doğru temeller üzerinden oluşturulması gerektiğinin vurgulanması çok önemlidir.

Son dönemlerde HPV tanı ve teşhisinin arttığı ülkelerde bu bağlamda yeni tedavi unsurlarının geliştirildiğinden bahsetmek mümkün iken , bu zamana kadarki en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak TCA asit uygulaması neredeyse 50 yılı bulan bir zamandan beri kullanılmaktadır. Gemital siğiller peeling yöntemi ile önce kurutulur sonra derinin katmanlar halinde soyularak atılması hedeflenir.


TCA Nasıl Uygulanır ?

Sorunlu bölgeye Hpv nin türüne bağlı olarak derecelendirilebilek olan TCA %60′lık derece oranında asit kullanılabilmektedir. Pamuk yardımıyla , bir kaç dakika sürecek aralıklar ile sürülmeli ve ardında bol su ile durulanmalıdır.  TCA  uygulanacak bölge penis gibi genital bölgeler ise burada bu organların iç kısımlarına nüfuz edecek biçimlerden kaçınılmalı ve dikkatli olunmalıdır. Ancak itinalı bir uygulama ile genital bölgelere de uygulanabilecek bir asit olan TCA ( bu noktada % 60 ortalamarında derecelerden bahsetmek mümkündür) Çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri ve niyasin yani B3 vitaminin saf formları yada içinde yüksek oranda bulunan solisyonlarla desteklemek gerekmektedir.

İlk uygulamada asitin vereceği tepkilerin ölçülmesi için küçük bir alana uygulama yapılması gerekmektedir , ardından bir kaç kez Genital siğilin olduğu bölgeye çok yayılmamasına özen göstererek uygulanır. Ardından sabun yada doğal içerikli şampuan ile dezenfekte edilerek kurutulur. kurutma işleminin ardından, az önce bahsi geçen yüksek oranlı çinko oksit katkılı krem yada bepanten gibi güçlü nemlendiricilerle, TCA'nın uygulandığı doku bölgesinin ten dengesini yeniden kazanması için sık sık uygulanır.


Dikkat Edilmesi Gereken HususlarUygulamanın ardından dokuda oluşabilecek kızarıklık, lekelenme ve karama gibi etkiler görülecek olsa da bunların, geçici yan etkileri olduğunu ve doku dengesini sağlayacak nemlendirici uygulamalarının düzenli kullanımıyla geçeceğini belirtmek gerekir.  Diğer peeling yöntemlerine nazaran genital bölge tehlikeli bir bölgedir ve uygulamada uzmana danışılmalı ve dikkatli bir şekilde uygulama yapılmalıdır.

TCA uygulaması bu yöntem ve titizlikle ve 15'er günlük uygulamalarla sorunun tamamen ortadan kaybolduğu  sürece kadar devam edilmeli ve bu süreç boyunca partnerlerin sağlığı açısından cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiği kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Yazımızın sonuna gelirken HPV, genital siğil tedavisinde TCA uygulaması için gereken TCA% 60 çözeltisini doakimya.com sitesinden edebileceğinizi vurgulamak isteriz. TCA % 60 İÇİN TIKLAYINIZ. sagligim.org olarak HPV hakkında hazırladığımız çalşımamızın, okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın araştırılması üzerine hazırlandığını belirterek, sizler için yararlı bir makale olduğunu ümit ediyoruz. İlginiz için teşekkür ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder