30 Nisan 2017 Pazar

Genital Siğiller (HPV) ve Tedavisi


Genital Siğiller ve Tedavi YöntemleriCinsel yolla bulaşan siğillere gün geçtikçe daha daha çok rastlanmakta ve cinsel ilişkide koruma yöntemlerinin uygulanmaması bu durumu yaygınlaştırmaktadır. Bu tip siğillerin büyük bir bölümü HPV adındaki 100 den fazla türe sahip olan  virüsten kaynaklanmatadır. Bu virüsler deri hücrelerin de epidermise yerleşerek özellikle genital bölgeler üzerinde ;penis, vajina anüs gibi organlardaki deri hücrelerinde kuluçka dönemine girerek, cinsel siğiller olarakta bilinen genital siğiller olarak ortaya çıkarlar.Genital Siğiller Nasıl Bulaşır ?

Genital siğiller sıklıkla cinsel ilişki yoluyla bulaşmakla beraber azımsanmayacak oranda da  kirli tuvaletlerden ve  vücut sıvılarının temas ettiği havlu veya iç çamaşırlardan da kişiden kişiye geçmektedir.

Genital siğiller dokuya direk temas eden her noktadan bulaşabilirken , hücre dokusunda bulunan ve aktif halde olmayan mikropları tetikleyerek harekete geçiren başka virüslerin dokuya nüfuz etmesi ile de gelişebilmektedir. Fakat bu durum bağışıklığı sağlam ve vücut temizliğine dikkat eden bireylerde daha az görülür.Eğer kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise virüsün hücre dokusunda harekete geçmesi nedeyse imkansızdır. Bu anlamda bağışılık sistemini zayıflatan tedbirsizlikler alerjik bünye ve bağımlılıklar genital siğillerin ortaya çıkabilmesi için uygun kuluçka modelleri olmaktadırlar. Bu noktada virüsün kuluçka döneminin seneleri bulan sürelere yayılması , hastalığın nasıl bulaştığı noktasında kafa karışıklığı yaratabilirken , hiç umulmayan zamanlarda ortaya çıkmasına da neden olmaktadır.

Özellikle, bayanlar da genital siğilin rahim ağzı kanseri yapma olasılığı yüksektir. Cinsel siğile sahip erkeklerin eşleri veya  partnerleri mutlaka bir kadın doğum hastalıkları uzmanına başvurmalı ve smear yanında HPV - DNA testi de yaptırmalıdır. Smear testi yapılması bile  HPV lezyonları erken aşamada tespit edilmesini sağlar. Fakat HPV  testi yapıldığında eğer bayanda onkojenik yani kanser yapan tarzda bir siğil tipi varsa kadın doğum uzmanı ekstra önlemler almaktadır. Unutulmaması gereken önemli bir durum ise cinsel siğil bayanlarda rahim içinde görüldüğünden dışarıdan hiçbir belirti vermez bundan kaynaklı dikkat edilmeli ve düzenli tetkik yapılmalıdır.

Erkeklerde ise;  penis kanserine yol açabilen HPV ayrıca makat ve anüs bölgesi civarında yerleştiğinde, makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere neden olabilmektedir. Bunun dışında HPV, özellikle oral seks yoluyla erkeklerde damak, geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ve bazı durumlarda yemek borusu kanserine sebep olabilmektedir bu durumlarda vücut sıvısı aracılığıyla siğilden kanser hücreleri taşınır. Kısacası HPV virüsü bulaşabildiği tüm bölgelerde kanser oluşumu için ciddi bir risk durumudur.

Genital Siğillerin Tedavisi

Cinsel yolla bulaşan siğillerin tedavisi için çeşitli seçenekler mevcuttur :

· Asit içerikli ilaçlar

Bu ilaçlar sıvı solüsyonlar biçiminde olmakla beraber bir pamuk yardımı ile siğillerin üstlerine sürülürler. Kısa bir süre içerisinde asit derinin üzerinde oluşan siğilin kurumasına ve bir kaç gün içerisinde soyulmaya başlayarak ölü derinin tabaka halinde vücuttan atılmasını yardımcı olur. Bu tip uygulamalarda en başarılı sonuç triklorasetik asitin kısaltılmış adı olan Tca uygulamasıdır.

Triklorasetik asit ( TCA ) uygulaması özellikle son dönemde Amerika ve Avrupa'da yapılan araştırma ve uygulamalar da etkili sonuçlar göstermiş olmasına rağmen ülkemizde pek uygulaması bilinmemektedir. Bunun en büyük sebebi tedavinin büyük ölçüde kişinin kendi başına yapabileceği bir işlem olmasıdır ve sektörün bu noktada yaşayacağı maddi kaynaklardaki kayıptır.


· Bağışıklık sağlayan ilaçlar

Genital Siğillerin bazı hastalarda fazla büyümesinin ve kanser riskine varana kadar ilerlemesinin en önemli nedeni bağışıklık sistemi tarafından hastalığın engellenememesidir. Yani bağışıklık sisteminin virüsü yok edemeyerek siğili dokunun bir parçası olarak algılaması durumu söz konusudur ve virüsün varlığını kalıcılaştırmış olur.

Bu noktada bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücudun virüsle mücadele etmesini sağlayacak ilaç takviyeleri ve aşılar yapılması gerekmektedir. Fakat bu ilacın etkisi her hastada farklı belirtiler göstermektedir. Bazı hastalarda iyi sonuç alınırken bazılarında ise herhangi bir pozitif sonuç sağlanamamaktadır. Ayrıca, bu tip  ilaçların kullanım alanı daha çok cerrahi tedaviler sonrası siğilin tekrarını engellemek içindir.

· Cerrahi Tedaviler

Kriyoterapi (Dondurma tedavisi) ; Kriyoterapide amaç siğilleri dondurarak sağlıklı ciltten ayırmaktır. Bunun için sıvı nitrojen kullanılır. Sıvı nitrojen özel aparatlarla püskürtülerek veya pamuklara emdirilmiş şekilde direkt siğillerin üzerine uygulanır.  Ancak bu yöntemde tıpkı aşı ve ilaçlarda olduğu gibi farklı kişilerde farklı sonuçlar yaratacaktır.
Elektrokoterizasyon; Bu yöntemde özel uçlar yardımıyla elektrik akımı deriye uygulanır ve hastaya temas ettirilen antenden cihaza döner. Yani hastanın cildinde elektrik akımı dolaşırken en fazla dirence uğradığı yer olan cihazın tedavi ucunda ısı oluşur. Bu şekilde siğiller yakılarak ciltten arındırılmış olur.  Kriyoterapi ve radyofrekans cerrahisi yöntemlerine göre ciltte iz bırakma ihtimali daha yüksektir.
Cerrahi olarak çıkartılması; Ancak çok hacim kazanmış siğillerde uygulanabilecek bir yöntem olup bunlar dışındaki siğillerde bıraktığı izin fazla olması nedeniyle uygulanmamaktadır.Genital Siğillerde Tedavi Süreci

Cinsel siğillerde tedavi sürecinin en sıkıntılı tarafı çok iyi bir şekilde uygulanan tedaviler sonrasında bile siğilin tekrarlama ihtimalidir. Bunun sebebi siğile neden olan virusün (HPV) görünür siğiller dışında başka bölgelerde de yer tutmuş ve kuluçkada olma durumudur. Bu yüzden sorunlu bölgenin hijyeni ve kıyafet kullanımı çok önemlidir.

Genital siğillerin en önemli bulaşma şeklinin cinseller yollarla olduğu unutulmamaldır.Tam da bu noktada prezervatif kullanımının siğilin penis - vajina bölgesinde koruma sağlamadığını, en etkili tedbirin ise tedavi sürecinin sonuna kadar cinsel ilişkilerden uzak durmak gerektiğidir. Tedavi sırasında , Özellikle genital bölgenin temizliği var olan siğilleri kanatmadan yapılmalıdır. Kanayan her yeni siğil HPV virüsünün yeni bölgelere bulaşması demektir. Mümkünse tüyler kısaltılmalı veya gerekiyorsa makine ile siğillere dikkat edilerek alınmalıdır.

Sonuç olarak,  Eğer cinsel bölgenizde şüphelendiğiniz bir lezyon varsa zaman geçirmeden bir dermatoloji uzmanına başvurun ve muayene olun. Cinsel siğillerin erken evrelerinde birkaç seanslık tedaviyle kişi tamamen bu hastalıktan kurtulurken, yaygın siğillerde uzun süren seanslar ve aylarca tedavi gerekebilmektedir. Şüpheli lezyonları kanatmadan en kısa zamanda bir dermatoloji uzmanına gösteriniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder