14 Nisan 2017 Cuma

Gilbert Sendromu Hakkında Merak EttiklerinizGilbert Sendromu


Gilbert sendromu karaciğerin bilirubin maddesini karakterize edilen hafif bir karaciğer hastalığıdır. Bilirubin maddesi kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile açığa çıkar. Gilbert sendromunun oluşmasının seebi genellikle kalıtsal gen mutasyonudur.

Gilbert Sendromu Tedavisi


Gilbert sendromu tedavi gerektirmez ve ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açmaz. Rahatsızlık genellikle belirtilerin ortaya çıkmasına bile vazmaz. Bununla birlikte en sık gözlemlenen belirtiler arasında ciltte sararma, karın ağrısı, yorgunluk ve güçsüzlük söylenebilir. Rahatsızlık kalıtsaldır ve karaciğerde bilirubin enziminin parçalanmasına yardımcı olan enzimi kontrol eden gende mutasyon oluşması sonucu meydana gelir.

Gilbert Sendromunun Oluşumu

Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile meydana gelen sarımsı pigmenttir. Bilirubin kan yolu ile karaciğeri etkiler. Normal şartlarda karaciğerdeki enzimler bilirubin maddesini parçalar ve bu madde kandan atılır. Bilirubin karaciğerden bağırsaklara safta yolu ile geçer. Daha sonra dışkı yolu ile vücuttan atılır.

Gilbert sendromuna neden olan anormal gen birçok kişide zaten bulunur. Bununla birlikte rahatsızlığın oluşabilmesi için iki anormal gen kopyasına ihtiyaç vardır. Partnerlerden ikisinde de Gilbert rahatsızlığı varsa bu rahatsızlığın çocuğa geçme ihtimali oldukça yüksektir.

Rahatsızlık genellikle tedavi gerektirmez. Kandaki bilirubin seviyesi zamanla değişiklik gösterebilir. Bununla beraber bu durum kendiliğinde iyileşir ve tedavi gerektirmez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder