28 Nisan 2017 Cuma

Glikolik Asit Peeling Nasıl Yapılır

Kimyasala peeling işleminde kullanılan alfa-hidroksi asitler grubunda yer alan glikolik asit ile peeling işlemi nasıl yapılacağı, yapılacak olan peeling işleminin etkilerini ve sonuçlarını aktaracağız. Kısaca kimyasal peeling işlemi üst deri tabakasının epidermisin yakılarak soyulması ve yenilenmesi işlemidir.
Glikolik Asit Nedir

Glikolik Asit (glycolic acid peel) farklı meyvelerde doğal olarak bulunan ve meyve asitleri olarak da bilinen Alfa Hidroksi Asit’lerin (AHA) bir üyesidir. Glikolik Asit doğada genellikle şeker kamışından elde edilmektdir. Glikolik asit Peelingi düşük molekül çapı nedeniyle cildin derinliklerine daha rahat ulaşmakta ve cilt tarafından çok daha kolay bir şekilde emilmektedir. Hücre yenilenmesindeki bu artış sayesinde kolajen üretimi artar ve kırışıklıklar düzgünleşirken cildin genel görünümü düzelir. Glikolik asit ile yapacağınız cilt yenileme işlemi ile cildiniz renk tonunda yenilenme, cilt hasarlarında iyileşme olacaktır.

Glikolik Asit Peeling/Tedavisinin Yararları

Glikolik Asit yüksek konsantrasyonda kullanılmak suretiyle Peeling (soyma) tedavisinin etken maddesini oluşturur. Peeling yöntemi ile cildin hasarlı üst derisi yakılır ve kabuk atması sağlanarak alttaki derinin yenilenme görevini yapması sağlanır. Güvenli ve etkinliği yüksek olan bu yöntemle hastanın günlük sosyal yaşamı olumsuz etkilenmeksizin istenen sonuca ulaşılabilir.

Pürüzlü, kuru, sertleşmiş veya yağlı ciltleri yumuşatmak için kullanılan yüksek glikolik asit konsantreli tonik ve solüsyon, özellikle yağlı ve sivilceli ciltlerin onarımını güçlendiren ve nem ihtiyacını karşılayan bir formül olarak kullanılır.

Glikolik Asit Peeling Uygulaması

%10 – 25 – 40 – 50 – 60 – 70 ve %80 gibi belirli konsantrasyonlarda dercelendirilebilen glikolik asitin, cilt yapısına göre hazırlanmış oranı uygulanacak deriye pamuk yardımıyla ve homojen olarak sürülür. Derideki etkisini gözlemlenebilmesi için 4-5 dakika kadar ufak bir noktaya sürülerek bekletilir ve ardında bol su ile durulanarak etkisini açığa çıkması beklenir. Sorun yoksa ardından işlem yapılmak istenen bölgeye uygulamaya başlanabilir. Ağrısız bir işlem olan Glikolik asit uygulamasında geçici olarak yanma,batma ve iğne hissi gözlemlenebilir. Kişiye zarar veren bir yan etkisi olmamakla birlikte kimi zaman kısa süreli (12-24 saat) ve kendiliğinden düzelen kızarıklıklar da oluşabilir.

Glikolik Asit Ne Sıklıkla Uygulanır

Kimyasal peeling işlemleri özellikle glikolik asit peeling rahatlıkla ev koşullarında yapılabilen bir peeling yöntemidir. Bir çok internet sitesinde gereksiz korkularak yaratılarak insanların güzellik merkezleri ve dermatologlara baş vurması gerektiğinin belirtilmesinin altında yatan neden , yüksek miktarlarda istenen seans ücretleri düşünüldüğünde gayet net anlaşılmaktadır.

Kimya siteleri ve eczanelerde saf veye tonik şeklinde edinebileceğiniz glikolik asit peelingi bu anlamada hem pratik hemde etkin sonuçlar göstermektedir. Ayrıca bu kimyasal peeling uygulamaları evde yapılması ile daha ekonomik ve uygulama iradesi size ait olması ile daha güvenilirdir. Glikolik Asit uygulamasında belirli bir sayı sınırlaması olmamakla birlikte istenen etki genellikle 6-8 uygulama sonrasında gözlemlenir. İki uygulama arasındaki ideal zaman 5 ile 10 gün aralığıdır.

Kişinin cilt yapısına bağlı olarak istenen medikal sonuçlar çok kısa sürede de elde edilebileceği gibi bazı kişilerde ek uygulamalar gerekebilir. Glikolik asit Peeling uygulaması sonrasında iyileşmenin sürdürülebilmesi için seans sayısının ve uygulama sonrası cilt dengesinin tekrar kazanılması sağlayacak sağlıklı bir tedavi süreci için çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri yada B5 bepantenol gibi yüksek nemlendirici etkilere sahip vitaminlerle uygulama sonrasında hasarlı bölge sürekli desteklenmeli ve doğrudan sıcağa maruz kalmamalı veya güneşe çok çıkılmamalıdır.

Giderilmesi istenen sorunun tamamen kaybolması sürecine kadar uygulanabilecek olan Glikolik asit peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalı ve cilt dengesinin sağlanması açısından önerilen mineral ve vitamin desteklerinin periyodik aralıklarla cilde sürülerek, dokunun kendini güçlendirmesi sağlanmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder