6 Nisan 2017 Perşembe

Göz Sağlığı İçin Öneriler

Kış aylarında saçlarınıza ve cildinize önem vermektesiniz.Cildin kurumaması ve soğuktan etkilenmemesi için kozmetik ürünler kullanılıyorsunuz. Saçların dökülmemesi ve kırılmaması için bakım yaptırıyor veya saç bakım ürünleri kullanıyorsunuz. Ancak en hassas organ olan gözlere ise gerekli özeni göstermiyorsunuz. Oysa soğuk ve karlı havalar gözleri de olumsuz etkilere neden olur. Zarar görmesinden en çok korkulan organ olmasına karşın gözle ilgili olarak neredeyse hiçbir koruyucu önlem alınmamaktadır.

Ve televizyonu yakından seyretmek, kitabı yakından okumak gibi bir çok sebepten kaynaklı göz problemi yaşayacağınız gibi kışın soğuk havalarda göz kuruması ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca göz problemleriniz varsa özellikle kış aylarında gözleri korumanız gerekmektedir. Göz problemleri aşağıdaki  gibidir;
Miyop: uzağı görememe sorunu
Hipermetrop: Uzağı bulanık görme sorunu
Astigmat: Kornea da şekil bozukluğu
Preobiyopi: Yakını görememeGöz Sağlığı için Ne Yapılmalıdır


Göz Sağlığı için Virüsler Tehlikelidir


Kışın sağlığınız daha kırılgan olur ve gözleriniz enfeksiyonlara ve mikroplara daha açıktır. ayrıca kış aylarında göz virüslere de açık olur. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının artış gösterdiği dönemlerde viral konjonktivitin görülme sıklığı artmaktadır. Konjonktivit genel anlamıyla göz iltihabı demektir. Etkenlerine göre bakteriyel virütik alerjik gibi değişik tipleri vardır. Adenovirüse bağlı konjonktivit çok kolay bulaşabilen bir hastalık olduğu için birdenbire ve salgın halinde ortaya çıkabilir. Okullar kalabalık iş yerleri bu açıdan risk altındadır.

Hastalıktan korunmak için gözlerimizi ovuşturmamak, sürekli oynamamak ve temizliğini nemli havlular ile yapmak durumundayız. Ayrıca bu gibi rahatsızlıklarda hekime acilen görünmeliyiz. Gözlerde sulanma, kızarıklık, çapaklanma ,sulu ve beyaz bir akıntı ,ışıktan rahatsız olma başlıca belirtilerdir. Bu karışıklık sebebiyle hastalar yanlış ilaç kullanmamaya dikkat etmelidir. Bu da iyileşme sürecinin uzamasına neden olur. Tedavide hastalığın durumuna göre damla ve pomatlardan faydalanılmaktadır.

Göz Kuruluğu


Kış mevsimi boyunca yeterli havalandırılmayan ofisler sürekli yanan kaloriferler çalışan klimalar bilgisayarlar gözün en büyük düşmanıdır. Özellikle bilgisayarları yoğun olarak kullanan; bankacılar ,gazeteciler ,grafikerler ,borsacılar, öğretmenler, öğrenciler göz kuruluğu riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar.Kuru göz rahatsızlığı teknolojinin gelişmesiyle paralel artış gösteren gelişmiş toplumlarda sık görülen yaygın bir rahatsızlık türüdür. Kapalı ortam ve kaloriferler havayı bozan etkenlerdir. Konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlar ise bilgisayar başında yeterli sayıda göz kırpma işlemini gerçekleştiremezler. Bu iki etmen gözlerde göz kuruluğuna sebep verir.

Gözlerde batma ve kızarıklık şeklinde kendini gösteren göz kuruluğuna karşı alınabilecek çok basit önlemler vardır. Bu önlemlerin en önemlisi çalışılan ve bilgisayar ortamlarının havalandırılmasıdır.

Güneşten Gözler Korunmalı


Yazın birçok kişi güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş gözlüğü kullanmaktadır. Kış geldiğinde de güneş gözlükleri çekmecelere kaldırılıyor.Oysa bu son derece yanlış bir uygulamadır kışında gözlerimiz güneşim ışınlarından zarar görür ve korunması gerekir.

Göz kapağı ve göz çevresindeki cilt ince ve kırışmaya en yatkın bölge olduğu için rüzgar, güneş ve karlı soğuk havalarda koruyucu UV filtreli uygun bir gözlükle hem göz sağlığımızı hem de göz çevremizi korumuş oluruz. Ayrıca rüzgarlı havalarda gözlerimize toz kaçma ihtimalini de gözlükler sayesinde engellemiş oluruz. Ancak kaliteli güneş gözlükleri tercih edilmelidir. Gözlük seçerken yeşil mavi gibi soft renkler seçilmeli filtresinin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

Kayakçılar Gözleri için Mutlaka Koruma Kullanmalı 


Kışın en çok tercih edilen spor dalı kayaktır. Çok keyifli bir spor dalı olmasına rağmen özellikle göz açısından bazı tehlikeler içeriyor. Kışın karlı havalarda kayak sporu yapanları saydam tabakanın kuruması ya da enfeksiyonu gibi etkiler bekliyor. Ayrıca kuru hava şiddetli yağış ve rüzgar kuru göz rahatsızlığını tetikler ve kornea sağlığını olumsuz etkiler. Uzun süre güneş gözlüğü kullanmadan kayak yapanlar ve dağcıları bekleyen bir başka tehlike de güneşe bağlı sarı nokta hastalığıdır. Sürekli çıplak gözle kara bakmak kardan yansıyan UV ışınları nedeniyle gözün makula( sarı nokta) bölgesinde bozulmaya yol açarak görme kayıplarına dek varan hasarlara yol açar. Bunun için de tek önlem koruyucu bir gözlük kullanarak kayak sporu yapmaktır. Ayrıca kayak yaparken buz taneleri gözümüze ciddi zararlar verebilir. Kayak yapmak için özel üretilen gözlüklerin kullanılması önemlidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder