8 Nisan 2017 Cumartesi

Hamilelik Döneminde Unutkanlık Sorunu

Hamilelik döneminde pek çok anne adayı değişik derecelerde unutkanlık problemi yaşar. Marketten ne alacağınızı unutmanız veya herhangi bir eşyanızı nereye koyduğunuzu unutmanız hamilelik döneminde sizi telaşa sürükleyebilir.Bu şikayetlerinize konsantrasyon güçlüğü, okuduğunuzu anlamama, öğrenmenizde güçlük de eklenince, “bana ne oluyor?” korkusuyla daha da strese girersiniz, ancak bu durumun, hamileliğinizde tamamıyla normal ve geçici bir süreç olduğunu bilmelisiniz.Hatta çoğu uzaman göre bu süreç çok normal kabul edilmektedir.
Avustralya’da yapılan bir çalışmada hamilelerin %68′inde hafıza değişikliği olduğu belirtilmiştir. Hamilelik boyunca %54 oranda konsantrasyon güçlüğü, %52 oranda ise kısa süreli hafıza kayıplarıyla karşı karşıya kalındığını da bu çalışmada vurgulamaktadırlar.Hamilelikte Unutkanlık Neden Olur

Gebelik döneminde unutkanlığınızdaki artışların sebepleri: İlk trimesterinizde, yeni başlamakta olan 40 haftalık hamilelik sürecinizin heyecanıyla, bebeğinizin sağlığıyla ilgili kaygılar yaşar ve vücudunuzdaki olağanüstü hormonal değişikliklerin yarattığı yorgunluk veya bulantılarla baş etmeye çalışırsınız. Son trimesterinizde ise, yaklaşan doğumunuzla birlikte, muhtemelen giderek bozulan uyku kaliteniz nedeniyle, unutkanlığınız artar.Bu durum gebelik sürecinin sizi psikolojik olarak etkilemesi ile alakalıdır.


Aslında, hamilelikte unutkanlıkla ile ilgili yapılmış çalışmalar kısıtlı sayıda olup, sonuçları da her zaman birbiriyle örtüşmemektedir, fakat bazı çalışmalarda hamilelikte hafıza kayıpları, konsantrasyon güçlükleri olduğu lehine bulgular gözlenirken, diğer bazı araştırmalarda da hamile kadınların kognitif (Bilişsel) testlerde en az hamile olmayanlar kadar başarılı olduğunu göstermiştir. Bu çalışmalarda enteresan olan durum hamile olan kadınların kendilerine öz güvenlerinin olmamasıdır. Belki de değişen şey, hamile kadının kendini algılama biçimi olabilir.

Hamileliğiniz süresince hormon değişikliklerinizin ve emzirme sırasında salgıladığınız oxytocin hormonunuzun beyin yapınızı değiştirdiği ileri sürülmektedir. Hamileler, görüntüleme yöntemleri ile incelendiğinde, hipofiz bezlerinin büyüdüğü ve özelikle hamileliğin son 3 ayında beyinlerinin biraz küçüldüğü görülmüştür.Belkide kısa süreli yaşadığınız unutkanlıkların sebebi budur. Bazı durumlar dalgınlık ile de alakalıdır sadece unutkanlık değildir. Ayrıca bu durum hamilelik dönemi bitince ortadan kalkacaktır.

Hamileliğiniz ilk 3 ayındaysanız; yeni yaşam biçiminizin nasıl olacağı, bebeğinizin sağlık durumu hakkında yoğun düşünceler beyninizi çok meşgul edebilir. Eğer son 3 aydaysanız; ilerleyen hamileliğinizin getirdiği büyük yaşam değişiklikleri, yaşadığınız deneyimler, doğum sonrası bebeğinizin bakımı ile kaygılar ve uykusuz geçen geceleriniz, yine kafanızı oldukça meşgul edecektir. Doğumunuz için korkularınız da uykusuzluğunuzu artıracak, düşüncelerinizi dağılacak ve sonucunda da bu durum unutkanlığınız üzerinde negatif bir etki yaratacaktır.Bu durumu doğal kabul etmeli eğer unutkanlığınızı yenmek istiyorsanız not alabilir. Haftalık programınızı buzdolabına asabilir ve aklınıza geldikçe doldurabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder