11 Nisan 2017 Salı

Hamilelik ve Doğum Korkusunu Yenmek


Doğum Korkusu


Her insanın farklı korkuları olabilir.Korkuları yenmemiz şüphesiz hayatımıza çok önemli etkileri vardır.Doğum korkusu da bu korkular arasında sayılıyor.Bebeğinizi kucağınıza alacağınız gün yaklaştıkça korku ve panik başladıysa; uzmanların aşağıdaki önerilerini uygulayarak doğum fobisini yenebileceksiniz.


Hamilelik ve Doğum Korkusuna Son  • Sağlıklı bilgi edinin: Doktorunuzla konuşun ve kafanızdaki sorulara çözüm bulun.
  • Fiziksel ve duygusal endişelerinizi birbirinden ayırt edin. Fiziksel sonuçlardan duyduğunuz endişeler; doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarıyla normal düzeye indirin. Ancak derinde yatan duygusal nedenlerden kaynaklanan doğum korkusu, doğuma dair doğru bilgilenmeyle giderilemeyebilir; psikolog yardımı önerilir.
  • Doğum sonrasındaki hayatınızı planlamaya çalışın: Nerede doğum yapacağınız, doğuma girecek doktor, doğum esnasında sizinle birlikte olacak yakınlarınız, eve döndükten sonra size destek olacak kişiler ve çalışıyorsanız iş yerinizle ilişkiler gibi konuları doğumdan önce planlayın.
  • Kendinize zaman ayırın: Doğum öncesindeki aylarda rahatlamak için kendinize ve sizi rahatlatan aktivitelere vakit ayırmaya çalışın. Bu aktiviteler stresinizi azaltmanıza yardımcı olur.
  • Yardım alın: Doğum korkusu günlük yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlarsa ve bunlarla tek başınıza baş edemediğinizi hissederseniz profesyonel yardım alın.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder