8 Nisan 2017 Cumartesi

Hamilelikte Beslenme ve Diyet


Gebelik döneminde annenin beslenme alışkanlıkları ve uyguladığı diyet son derece önemlidir. Bu hem anne hem de çocuk sağlığı açısından önemli olmasından kaynaklı biz uzmanlardan derlediğimiz bilgileri size sunacağız fakat sizlerin aile hekimlerinden reel bilgiler almanız gerektiğini unutmamanız gerekir. İyi okumalar dileriz. 

Gebelik Dönemi Beslenme


Hamilelikte Diyet
Öncelikle hamile kalmak ile beslenme arasında doğrudan bir ilişki yoktur veya şu besini yerseniz erkek çocuğunuz olur gibi durumlarda safsatadan ibarettir. Ayrıca yetersiz beslenmiş ya da zayıf kadınlar da diğerleri gibi rahatlıkla hamile kalabilirler. Fakat bu kadın sağlığı ve bebek sağlığı için dolaylı olumsuz etkilerde bulunabilir.

Hamilelikten önceki beslenme durumu ve hamilelik sırasındaki beslenme hem anneyi hem de bebeği etkilemektedir. Yetersiz protein, mineral, vitamin, yağ ve en önemlisi su bakımından yetersiz  beslenen annelerin bebeklerinin düşük kiloda doğduğunu ve sağlıksız olduğunu biliyoruz.

Hamilelikte Diyet Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikde toplam 10-14 kilo alınmalıdır. Hamileliğin ilk yarısında anne de 3–4 kg lık bir artış olur. Hamilelik sırasında fazla kilo alanlar tansiyon yüksekliği ile karşı karşıya gelebilirler. Buna göre az beslenenlerde ise erken doğum riski vardır. Burada en önemli unsur hamileliğin 20. haftasından (4,5 ay) itibaren haftada 400–500 gr alınmalıdır. Eğer fazla ise karbonhidratlar (özellike ekmek tatlı şeker) kısılmalıdır. Hamilelikte protein ihtiyacı % 30 oranda artmaktadır ve yoğur,süt , peynir, yumurta, mercimek, fasulye mutlaka hamilelik döneminde tüketilmelidir.Bundan dolayı bunları soframızdan eksik etmemiz gerekmektedir.


Hamileliğin ikinci yarısında annenin demir ve folik asit ihtiyacı artış gösterir. Dolayısı ile doktor kontrolü altında demir ve folik asit kullanılmaya başlanmalıdır. Ayrıca anne mineraller bakımından zengin gıdalar tüketmelidir; kalsiyum,bakır, iyot alması gereken minerallerdir. Bu mineraller cilt , kemik ve diş sağlığı için gereklidir.Gene süt içme alışkanlığımız olmadığı için kalsiyum dışarıdan alınabilir veya kan yapıcı haplar kullanılabilir.

Hamilelikte hazımsızlık,şişkinlik ve yanmalar olabilir. Dolayısıyla gaz yapıcı besinler az miktarda kullanılmalıdır. Ayrıca reflü (yemeğin ağıza gelmesi) olmaması içinse öne eğilmemeli ve yatmamalıdır.

Hamile bir kadın ayrıca bol lifli besinler yemeli (meyve sebze kepekli ekmek) hatta yoğurdun içine bir kaşık kepek koyabilir. Su tüketimi çok önemlidir. En az 2 litre su içilmelidir.Su vücuttaki pH dengesini korur ve zararlı toksinleri vücuttan atabilmeniz için merkezi ve sindirim sistemini çalıştırır. Ödem ve tansiyon yüksekliği yoksa tuz kısıtlaması yoktur. Burada iyotlu tuz kullanmaya dikkat etmelidir.Çay ve kahve aşırı içilmemelidir. Alkol ve sigara kullanmak kesinlikle doğru değildir.

Hamileliğin ilk aylarında bulantı ve kusmalar olabilir. Bu durumda hamileler mutfakta yememeli az ve sık yemelidir. Kusma durumu artış gösterirse bir doktora mutlaka başvurmak gerekir.Şişmanlık ve hamilelik söz konusu ise mutlaka doktor kontrolü altında ve günlük 1200 kaloriden az olmamak şartıyla hafif diyet uygulanabilir. Bu mutlak vitamin ve mineral destekli bir diyet olmalıdır. Bunun için hamile günde yarım kilo süt, bir yumurta, meyve ve sebze az yağlı olacak şekilde beslenmelidir. Ayrıca hamile kadınlar hafif egzersizler yapmalı ve hareketsiz kalmamalıdır. Bu metobolik faaliyetler için oldukça önemlidir.

Yukarıdaki bilgiler umarım size bir fikir oluşturmanız için yardımcı olmuştur. Aşağıdaki yazılarımız ayrıca anne adaylarının ilgisini çekebilir. Sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder