26 Nisan 2017 Çarşamba

Hamilelikte Yüksek Tansiyon


Gebelikte HipertansiyonDoğum kontrolü amacıyla ağızdan koruyucu hap alan kadınlarda da kimi zaman yüksek tansiyon görülmektedir. Bunun nedeni, su ve tuz üzerinde tutucu bir etkisi olan östrojen hormonunun koruyucu haplarda bol miktarda bulunmasıdır. Bu durumda hap kullanımı ile beraber yüksek tansiyon giderek artar. Bu yüzdendir ki, ağız yoluyla koruyucu hap kullanan kadınların belirli aralıklarla tansiyonlarını kontrol ettirmelerinde büyük yarar vardır. Gerekiyorsa, doktorun önerisiyle hap kullanımına son verilmeli, korunmak için başka bir yöntem uygulanmalıdır.Yüksek tansiyon, hamileliğin son birkaç ayı içinde de ortaya çıkabilir. O dönemlerde, yüksek tansiyonla birlikte bacaklarda, ellerde ve parmaklarda şişkinlik (hamilelik toksemisi), idrarda albümin görülür. Bu durumda anne adayı bol bol istirahat etmeli, tuzdan kaçınmalı, tansiyon düşürücü ilaçları doktor tavsiyesiyle almalı ve yine doktor tavsiyesiyle, doğumu normal süresinden önce yapmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde, toksemi nedeniyle kanın besleyiciliği azalır ve büyümekte olan bebek, bu gelişmeden olumsuz yönde etkilenir. Yüksek tansiyon durumu doğumdan sonra ortadan kalkmaktadır. Fakat bir daha ki doğumda anne adayı dikkatli olmaz ise tekrardan ortaya çıkabilir.Yüksek Tansiyonun Diğer Nedenleri


Ender durumlarda yüksek tansiyona aşağıdaki etkenlerde sebep olmaktadır;
-Alyuvarların aşırı fazlalığı nedeniyle kanın viskozitesinin yüksek olması
-Bebeğin rahim içi büyüme döneminde ortaya çıkan bir gelişim bozukluğu nedeniyle, kalp ana atardamarının dar olması
-Böbreğin hemen üzerinde bulunan böbrek üstü bezlerinin, normalin çok üstünde kortizon, aldosteron, adrenalin yada noradrenalin salgılaması.

Doğru tedavi yöntemleri ile hipertansiyon kontrol altına alınmaktadır. Doğru tedavinin uygulanması için yüksek tansiyona neden olan etkenin öğrenilmesi gerekir. Yukarıda sıralanan nedenlerden herhangi birinin de yüksek tansiyona yol açabileceği unutulmamalı, tanı sırasında, bu etkenlerde mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Alyuvarlar fazlalığından kaynaklanan yüksek tansiyon, ilaçla tedavi edilebilir. Öteki iki neden de, cerrahi müdahale ile kolayca ortadan kaldırılır.Ama yine de hipertansiyon hastalarının büyük bölümünde, yüksek tansiyona yol açan neden bilinememektedir. Yukarıda sıralanan nedenlerden birinin hastalığa yol açıp açmadığı konusunda karar vermeden önce, hasta çok iyi muayene edilmeli, gerekli tüm incelemeler yapılmalıdır. Büyük bir şans eseri olarak, tıp bilimi, nedeni belli olmayan hastalıkların tedavisinde, son derece başarılı adımlar atmıştır. Bunun güzel bir örneği olarak şeker hastalığını gösterebiliriz. Bu hastalıkta da sebep kesinlikle belirlenememekte, buna karşın tedavi insülin sayesinde 70 yıla yakın bir zamandır başarıyla yapılabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder