29 Mart 2017 Çarşamba

Hangi çay neye iyi geliyor?

Bitki Çayları ve Yararları


Siyah çayın tüketimi her ne kadar fazla olsa gittikçe popülerleşen çaylar: bitki çaylarıdır. Bu çayların vücuda faydalarını saymakla bitmez. Ancak bunun gerçekleşmesi için bir şart var.Günde 4-5 fincan yeşil çay vücudu zırh gibi koruyor. Yüksek tansiyondan uykusuzluğa kadar birçok derde derman olan çaylar, doğru şekilde hazırlanmazsa zararlı etkileri neden olan çaylar da mevcuttur. Bitkisel çaylarını alternatif içecek, koruyucu ve tedavi amaçlı olmak üzere üç grupta ele alınmaktadır. Bu çaylar gün boyu içilen çay ve kahvenin yerine sağlıklı bir içecek olarak yer almaktadırlar. Çoğu kişi sabah çayından sonra artık, kuşburnu, elma, adaçayı bitkilerinden hazırlanan çayları tercih etmektedir. .Bitkisel çayların vücudun direncini artırarak hastalıklardan koruduğunu bir çok uzman tarafından belirtilmiştir. Bu çayların tedavideki rolü hakkında şunlar söylenebilir ;Nezle, grip gibi günlük rahatsızlıkların yanında böbrek, karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon gibi hastalıklarda da bitkisel çaylar yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak, kanser gibi çok ciddi hastalıkların tedavisinde bitkilerin çay halinde ilaç olarak kullanımı da görülmektedir. Bu yanlış ve hastanın sağlığını tehlikeye sokacak bir durumdur.

Bitki Çayları


Bitkisel çayların tedavi amaçlı kullanımının yaygınlaşması nedeniyle ülkemizde de yürürlükte olan Avrupa Farmakopesi’nin bu tedavi edicilerle ilgili standartlar getirmektedir.Doğru şekilde hazırlanmadığında bitkisel çayların olumlu özelliklerini göremeyiz. Bitkisel çaylar, demleme, kaynatma ve normal ısıda hazırlanabilir. Yöntemlerin seçimi önemlidir. Çünkü bitkisel çay çözeltisine geçecek maddeler bu hazırlama yöntemlerine göre değişebilir. Yanlış yöntem seçilirse istenen maddeler geçmeyebilir veya istenmeyen maddeler geçebilir. Bitkisel çayların bir ilaç şekli olduğu unutulmamalıdır. Düzenli içilen bitki çayların tedavi ve koruma amaçlı kullanıldığında oldukça yararlıdır. Bitkisel çaylar tedaviye uygun şekilde kullanıldığında istenen etki ortaya çıkabilir. Tedavinin gerektirdiği süre tamamlanınca çay içilmesi de bırakılmalıdır. Aksi taktirde mutedil etki yapan maddelerin birikmesinden istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. İstenen etkinin ortaya çıkabilmesi için kürler arasında bir süre ara olmalıdır.

Hastalara sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce birer bardak bitkisel çay içmelidirler. Başka bir şekilde tavsiye edilmemişse çayların etkisini gösterebilmesi için aç karına , sıcak ve yudum yudum içilmelidir. Şeker yerine bal katın. Bitkisel çaylara tatlandırıcı olarak süzme bal ilavesi ekleyebilirsiniz. Öksürüğe karşı kullanılan çaylarda bal ilavesi balın da etkisiyle çayın daha etkili olmasını sağlayacaktır. Suni tadlandırıcıların bitkisel çaylara ilave edilmesini önermiyoruz. Çünkü çaydaki etkili maddelerle reaksiyona girmesi kaçınılmazdır. Uçucu yağ taşıyan droglarla hazırlanan çayları herhangi bir tadlandırıcı katmadan içmek gerekmektedir.

Bitki  Çayları Kullanımı


Adaçayında doğal östrojene (Kadınlık hormonu) yakın bileşikler olduğunu hatırlatıp erkekleri bu çaydan günde iki fincandan fazla tüketmemeleri konusunda uyarmaktadır. Yanlış hazırlandığında çayların olumsuz etkisinin ortaya çıkabileceğine dikkat edilmeli ve adaçayı kaynatılmamalıdır. Haşlama ya da demleme şeklinde hazırlanır. İki, en fazla üç dakika kaynar su içinde kalırsa o zaman yararlı maddelerini verir. Daha fazla kaynatılırsa acı bir tat oluşur. Bu da bitkinin zararlı maddeler verdiğini gösterir. Çayların hijyenik ambalajlarda, ruhsatlı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlara dikkat edilmezse yeterince randıman alınmayabilir, farkında olmadan böcek ilacı bulaşmış, toksitli çaylar içmiş olursunuz.

Kalbe de birebir yararlı olan bitki çayları Case Western Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmaya göre, günde 4-5 fincan yeşil çayın kanserden koruyucu etkisi olduğu ispat edilmiştir. Mayalanmamış siyah çaydan elde edilen yeşil çayın vücut üzerindeki etkisi şunlardır:Yaşlanma ve yıpranmaya yol açan maddelerin vücuttan temizlenmesine yardımcı oluyor. Kan kolesterolü ve lipid düzeyini normal sınırlarda tutmaya yardımcı olup kalp sağlığını koruyor.Yeşil çayda bulunan polifenol ve kateşin adı verilen maddeler tümör oluşumuna yol açan maddeleri yok ediyor. Yeşil çay yaygın olarak içilen Asya ülkelerinde Batı’ya oranla kanser vakalarının daha az olduğu biliniyor.Gençlik aşısı , yaşlılık ve ona bağlı etkileri azaltmakta ginseng çayının önemli etkisi olduğunu belirterek zihinsel ve fiziksel kapasitenin artırılmasına yardımcı olmaktadır. Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır. Yorgunluğu azaltmaktadır. Ginseng kökünün farklı türlerinin vücutta değişik şekilde etki gösterdiğini kaydeden dünyada en çok bilinen türleri; Kırmızı Kore, Sibirya ve Kanada ginsengidir. Kore ginsenginin canlandırıcı, uyarıcı ve ısıtıcı etkisi var.

Sibirya yani soğuk ginsenglerin etkisi ise tam tersidir. Yaşlanma ve yıpranmaya karşı koruyucu özellikleri vardır. Kişinin fizyolojik durumuna göre ginseng seçimi yapılmalı. Yüksek tansiyonu, aşırı çarpıntısı olan birine kırmızı ginseng vermek yanlış olabilir. Sabah ve öğlen, günde iki fincan ginseng tüketiminin vücut için yararlıdır. Uykusuzluğu da nane çayı oldukça yararlıdır.

Bitki Çaylarının Çeşitleri ve Etkileri


Sarı Kantaron: Hazmı kolaylaştırıyor. Mide yanmalarına iyi gelmektedir. Heyecanı yatıştırıyor. Uykusuzluk durumunda rahatlatıcı etkisi vardır. Kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Sarı Kantaron’dan hazırlanan eriyik yaralarda yanıklarda, harici olarak kullanılabilir

Adaçayı: Antiseptik özelliği vardır.  Direnci artırır. Hafızayı açar. Canlandırıcı etkisi var. Miden bulantısını keser. Hazım sistemini düzenler. Göğsü yumuşatır. Sinirleri yatıştırıyor. Cilde iyi gelmektedir.

Biberiye: Kabızlığı iyi gelmektedir. Sindirim sistemine uyarıcı etkisi vardır. İdrar sökücüdür. Baş ağrısına iyi gelmektedir. Dolaşımı canlandırır. Vücuttan zehirli maddeleri atmaya yardımcı olur.

Defne: Antiseptik özelliği vardır. Hazmı kolaylaştırır. Uykusuzluk problemine yardımcı oluyor.Saç dökülmesini engelliyor.Rahatlatıcı etkisi var.

Melissa: Antiseptik özelliği vardır. Gerginliği alır, uyumaya yardımcı olur.Gazı giderir.Terlemeyi sağlar. Mideyi rahatlatır, hazmı düzenler.

Kişniş: Gaz gideriyor. Hazmı kolaylaştırıyor.

Kuşburnu: C vitamini içeriyor. Kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor. Güç kazandırıyor.Öksürüğe iyi geliyor. Alerji egzama ve hemoroide karşı yararlıdır.

Ihlamur: Öksürüğe iyi geliyor. Yatıştırıcı etkisi var. Çarpıntıya iyi geliyor, rahatlatıyor. Uykusuzluk problemine yardımcı oluyor. Mideye iyi geliyor. Balgam söktürücü etkisi var.

Nane: Hafif antiseptik özelliği var. Mide bulantılarına karşı etkilidir.  Koku veriyor. Ferahlatıyor.Çarpıntıya iyi geliyor. Soğuk algınlığına iyi gelmeketedir. Sinir sisteminde yatıştırıcı etki yaparak uyku problemlerine yardımcı oluyor.

Papatya: Sindirim sistemini düzenler. İdrar artırır. Sinirleri yatıştırır. Gaz giderir. Ağrıları kesmektedir.  Antiseptik özelliği bulunuyor.

Sinameki: Bağırsak üzerinde müshil etkisi yapar. Kabızlık sorunu için önerilir.

Rezene: Sancıların giderilmesine yardımcı olur. Mideye iyi gelir. Sinirleri yatıştırır  ve mide gazına iyi gelir.

---> Ihlamur <---


---> Kekik ve Özellikleri <---

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder