21 Nisan 2017 Cuma

Hatmi Çiçeği


Hatmi Çiçeği


Temmuz-agustos aylarinda, pembemsi-beyaz renkli çiçekler açan, 50-150 cm yüksekliğinde, uzun yıllar yaşayan, otsu ve tıbbi bir bitkidir. Sulak çayırlar ve dere kenarlarında bulunur. Gövdeleri dik ve tüylü haldedir. Yaprakları saplı ve çok tüylüdür. Çiçekler, dalların ucundaki yaprakların koltuğunda tek veya gruplar halinde mevcuttur.

Kökleri salata, şekerleme gibi yiyeceklere tat vermek için değerlendirilir. Tıbbi kullanımlarda, kökü ve yaprakları kullanılan hatmi çiçeğinin içeriğinde bol miktarda müsilaj bulunurken, nişasta, sakkaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin maddeleri de içermektedir.


Hatmi Çiçeğinin Faydaları


  • Vücudun herhangi bir yerinde çıkan sivilce, akne, yaraların üzerine lapa haline getirilen hatmi çiçeği uygulanırsa kısa zamanda yaraları onarır.
  • Diş sağlığı konusunda da son derece etkili olan hatmi çiçeği, diş eti çekilmelerinde, diş iltihaplarına karşı yardımcıdır. Rahim hastalıklarında hatmi çiçeği, rahmin içinde çıkan hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.
  • Böbrek taşı olan kişilerin hatmi çiçeğinin tozunu kullanmaları halinde böbrek taşlarının eritilmesinde önemli yardımcı tedavi unsurudur.


Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır

Bitkinin değerlendirilen kısımları yaprakları, çiçekleri ve köküdür. Yaprakları bitki çiçekliyken ve çiçekler tamamen açmadan toplanır ve kurutulmaya bırakılır. Hatmi çiçeğinin en faydalı kısmı kökleridir.

Köklerinin böbrek iltihapları başta olmak üzere vücudunuzdaki birçok iltihabı kurutucu etkisi vardır. Kökler ise yaslı bitkilerden sonbaharda alınır, kabukları soyularak gölgede kurutulur. Bütün bitki fazla miktarda müsilaj barındırır.

Yaprak, çiçek veya kökleri haricen ve dahilen göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Çiçekleri gölgede kurutulup çay gibi demlenince göğüsü yumuşatır ve öksürüğe iyi gelir. Dövülmüş hatmi taneleri vücuda sürülürse, sinek ve böcek ısırmalarını önler.

Hatmi Çiçeği Çayı

Hatmi çiçeğinin tentürü olarak; yapraklarını kurutur ve  kaynamış suyun içine bir tutam hatmi çiçeği yaprağı atarsanız demlediği anda çay olarak içebilirsiniz. Ayrıca bu çay ile yüzünü yıkamanız güneş lekelerini geçirecektir.Yani hatmi çiçeği çayı hem içilebilen , hemde cilde sürüldüğünde cilde yi gelebilen bir şeydir.

Hatmi çiçeğinin çayı olarak, , 1 -2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10 dakika demlendirilerek çayı hazırlandığında, Sakinleştirici etkisi için günde üç kez birer bardak içilebilir. Aynı çay, gargara olarak uygulandığında, ağız ülserlerine iyi gelir.

Hatmi çiçeği çayının idrar söktürücü özelliği vardır. Mide bağırsaklardaki sıkışmış gazın atılmasına yardımcıdır. Soğuk algınlığına, bronşite, öksürüğe karşı içeceğiniz hatmi çiçeği çayı son derece faydalı bir ilaç haline gelir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder