11 Nisan 2017 Salı

Hemoptizi Hastalığı


Hemoptizi
Hemoptizi , alt solunum yollarında meydana gelen saf kan ya da kanlı balgam­dır. Hemoptizide kan, kırmızı ve köpüklü meydana gelir. Çoğu kez balgam ile karışıktır ve öksürük ile gelir. Özefagus ve mideden gelen kanama­ya hematemez olarak adlandırılır. Hematemez bulantı ve kusmadan sonra görülür. Kan koyu kırmızı ve kahve telvesi görünümündedir. Kanama 48 saatte 600 mlt.den fazla ise masif hemoptizi denir.Hemoptizisi Tedavisi  • Hasta istirahate alınır.
  • Pozisyon verilir. Kanamanın olduğu bölge biliniyorsa o tarafa yan yatması öğütlenir.


Hava yolları açık tutulmaya özen gösterilir. Kanamanın durdurulması sağlanır. Hasta sakinleştirilir, korku ve kaygı giderilir. Hastaya ağzına gelen kanı yutmaması telkin edilir. Şiddetli öksürük varsa ilaç tedavisi önerildiği şekilde uygulanır. Siyanoz, dispne ve hipoksi varsa oksijen verilir. Acil durumlar için trakeostomi ve aspirasyon işlemleri için araç ge­reç hazır bulundurulur.
Masif kanama varsa kan transfüzyonu yapılır. Kanama sonrası soğuk içecekler ile beslenmeye başlanır. Ağız bakımı yapılır.

Göğüs Ağrısı


Göğüs duvarından, göğüs kafesinden, kemik, kıkırdak yapılarından paryetal plevra, bronş ve trakeadan kaynaklanabilir. Göğüs ağrısı nefes almakla, kaba öksürük, aksırık ile artabilir. Batı­cı, yanıcı bir ağrı şeklinde olabilir. Ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler kullanılır. Solunumu baskıladıkları için narkotiklerin verilmesi öner

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder